ТЕКСТОВІ МАТЕРІАЛИ
ГОЛОВНА
АВТОРСЬКІ ВІРШІ
ЛIЧИЛКИ
АНЕКДОТИ
ВЕСЕЛІ ІСТОРІЇ
КАЗКИ НАРОДІВ СВІТУ
КАЗКИ УКРАЇНСЬКИХ АВТОРІВ
ЛЕГЕНДИ УКРАЇНИ
КАЗКИ АВТОРІВ СВІТУ
ЗАГАДКИ
ЦЕ ЦIКАВО
ПРИСЛІВ'Я ТА ПРИКАЗКИ
БАЙКИ
НАРОДНІ ПРИКМЕТИ
КОЛОМИЙКИ
РОЗВИВАЮЧІ КАРТИНКИ
РОЗМАЛЬОВКИ
ФЛЕШ-РОЗМАЛЬОВКИ
СТIНГАЗЕТИ
ТРАФАРЕТИ
ПРОПИСИ
РОЗВИВАЮЧI КАРТИНКИ
ЛАБИРИНТЫ
Замазура
Замазура

Сталося якось, що дружина одного багача захворіла, і коли вона відчула, що її кінець близький, то покликала до своєї постелі єдину доньку і сказала:
— Дитино, будь завжди доброю і Бога не забувай, тоді він тобі буде помічником; а я з того світу на тебе дивитися стану і завжди духом буду з тобою.
Потім вона закрила очі і померла.
Донька кожен день ходила на могилку матері і постійно була до всіх добра, і Бога не забувала. Прийшла зима, прикрила могилку снігом, і тільки сніг розтанув від весняного сонця, батько сирітки одружився на іншій жінці.
Мачуха ввела в будинок своїх двох дочок, білолицих і красивих на вигляд, але злих і безсердечних. Тоді настала важка година для бідної падчерки.
— Невже ця дурепа буде у нас в кімнатах сидіти! – Заговорили Мачухи доньки. – Хто хоче хліба їсти, той має заробити його: геть звідси, посудниця!
Вони відняли у неї хороші сукні, напнули на неї старе сіре плаття і взули її в дерев'яні черевики.
— Гляньте на цю гордячку, як вона вирядилася! – Заговорили вони, стали сміятися і відвели бідолаху на кухню.
Там повинна вона була з ранку до вечора нести на собі всю чорну роботу, вставати рано, до світанку, воду носити, вогонь розводити, куховарити і мити. Понад те, названі сестриці намагалися всякими способами її ображати, осміювали її, висипали в попіл горох і сочевицю, приготовані для їжі, так що бідна сиротинка повинна була вибирати їх із попелу по зернятку.
Ввечері, стомившись від роботи, вона не мала навіть ліжка, на яке могла б лягти: вона повинна була поруч з вогнищем лягати в попіл і там спати. І так як вона від попелу була постійно покрита пилом і брудом, то злі сестри і назвали її замазурою.
Трапилося одного разу, що батько зібрався на ярмарок і запитав своїх падчерок, чого їм звідти привезти?
— Красиві наряди, – сказала одна з них.
— Перли і дорогоцінні камені, – сказала інша.
— Ну, а тобі, Замазуречко, – запитав батько, – тобі що привезти?
— Батьку, привези гілочку, яка на зворотному шляху перша тебе по капелюсі зачепить; ту відламай і привези мені!
Ось і закупив він своїм двом падчеркам нарядні сукні, перли і дорогоцінне каміння; а на зворотному шляху, в той час як він пробирався крізь зелену гущавину кущів, гілка ліщини хльоснула його так сильно, що і шапку з нього збила геть. Ту гілку він обломив і прихопив із собою.
Приїхавши додому, він віддав падчеркам те, що їм було любо, а замазурі – гілку ліщини. Замазура подякувала йому, пішла на могилку матері, посадила над нею свою гілочку і плакала так невтішно, що сльози її рясно окропили цю гілку. І виросла гілочка деревцем.
Замазура кожен день тричі ходила під це деревце, плакала там і молилася, і кожен раз прилітала на те дерево і сідала біленька пташка, і варто було тільки бідоласі висловити яке – небудь бажання, як пташка його виконувала і скидала їй з деревця те, що вона забажає.
Сталося якось, що король тієї країни затіяв свято, і свято те мало тривати три дні; на це свято він задумав скликати всіх красунь з усього королівства, щоб його син міг собі вишукати між ними наречену. Обидві названі її сестри, почувши, що й вони теж повинні з'явитися на те свято, закликали замазуру і сказали:
— Розчеши нам волосся, вичисти черевики і закріпи на них пряжки – ми йдемо на свято в королівський замок.
Замазура скорилася їм, проте ж заплакала, бо і їй теж хотілося йти разом з сестрами і потанцювати; вона навіть попросила у мачухи, щоб та її відпустила на свято.
— Ти, Замазура, – крикнула мачуха, – вся ти в бруді і в пилюці теж на свято збираєшся! Ні, на тобі ні плаття, ні черевиків – і туди ж танцювати лізеш!
Коли Замазура не стала більш просити її, то мачуха сказала їй:
— Ось я тобі висипала в попіл повне блюдо сочевиці, і якщо ти через дві години зумієш цю сочевицю з попелу повибирати, тоді, мабуть, підеш разом з сестрами на свято!
Бідна сирітка зійшла по чорних сходах в сад і крикнула на весь голос:
— Голубки – голубочки, милі дружочки, і ви всі, пташечки піднебесні, злітайтеся сюди, допоможіть мені, бідній, зібрати сочевиці:
Що годяться в блюдця ті,
Негодящі до свині.
І злетілися на поклик її до віконця спочатку два білих голубки, а потім ворони, і цілі зграї всяких пташечок і опустилися на попіл. І стали голубки кивати головками і почали клювати, і зібрали всі придатні зерна в блюдо. І години не минуло, як у них все було готове, і вони вилетіли знову в те віконце.
Принесла Замазура блюдо до мачухи з радістю і gjдумала, що ось і їй буде дозволено відправитися з сестрами на свято.
Але мачуха сказала їй:
— Ні, Замазуро, у тебе і плаття немає, і танцювати ти не можеш, над тобою тільки сміятися стануть.
Коли бідолаха стала плакати, мачуха сказала:
— От якщо ти мені два блюдця сочевиці за годину з попелу вибереш дочиста, тоді, мабуть, підеш. А сама подумала: "Де ж їй це зробити?"
Але коли вона висипала їй два блюдця сочевиці в попіл, дівчина вийшла в сад і крикнула:
— Голубки – голубочки, милі дружочки, і ви всі, пташечки піднебесні, злітайтеся сюди, допоможіть мені, бідній, зібрати сочевиці:
Що годяться в блюдця ті,
Негодящі до свині.
І злетілися на поклик її до віконця спочатку два білих голубки, а потім ворони, і цілі зграї всяких пташечок і опустилися на попіл. І стали голубки кивати головками і почали клювати, і зібрали всі придатні зерна в блюдо. І пів години не минуло, як у них все було готове, і вони вилетіли знову в те віконце.
Понесла бідолаха обидва блюдця до мачухи і раділа, що ось їй буде дозволено вирушити на свято з сестрами. Але мачуха сказала їй:
— Даремно ти стараєшся: ти не підеш з нами; у тебе і нарядів немає, і танцювати ти не вмієш; нам доведеться червоніти за тебе.
Повернулася до бідолахи спиною і поспішно пішли зі своїми двома гордовитими доньками.
Залишившись вона одна – однісінька в будинку. Замазура пішла на могилу матері під горіхове дерево і вигукнула:
Похитнись моє деревце,
Струсни одяг мені на все це!
Тоді пташка кинула їй срібне плаття із золотом і туфельки, прошиті шовком і сріблом.
Дівчина одяглася і поспішила на свято. А сестри її і мачуха, нічого про це не знаючи, подумали, що це якась чужа королівна – такою красунею була вона в своїй сукні, прикрашеній золотом. Замазура їм і в голову не прийшла: вони думали, що вона сидить собі вдома та вибирає сочевиці із попелу.
Сам королевич вийшов красуні назустріч, взяв її за руку і все з нею танцював. Та так і не захотів ні з ким більше танцювати, і руки її зі своєї руки не випустив, і коли підходив до неї хто – небудь з чоловіків, королевич говорив:
— Я сам з нею хочу танцювати.
Так і протанцювала вона до самого вечора. А коли захотіла додому повернутися, то королевич сказав їй:
— Я піду з тобою і проведу тебе.
Йому дуже хотілося подивитися, чия вона дочка і з якого роду. Але вона від нього вислизнула.
Почекав трохи королевич, бачить, батько замазури йде, і каже йому:
— Ось туди підійнялася одна красуня!
Батько подумав: "Чи не Замазура чи що? – взяв сокиру та багор і надвоє розсік голубник, а в ньому нікого не виявилося. А коли вони додому повернулися, Замазура лежала в своєму брудному платтячку на попелі, а біля неї на трубі тьмяно горіла маленька масляна лампа.
Замазура була моторна: вона з одного боку підійнялася на голубник, а з іншого спустилася і миттю скинула вона свій багатий наряд, поклала його на могилку, і пташка знову забрала цей наряд, а сама Замазура знову напнула на себе сіре лахміття і сіла в кухні на купу попелу.
На другий день, коли свято розпочалося знову, і батьки з названими сестричками знову пішли з дому, Замазура пішла до могили і сказала:
Похитнись моє деревце,
Струсни одяг мені на все це!
І пташка скинула їй сукню, ще багатшу і наряднішу вчорашньої. І коли вона в цьому вбранні з'явилася на бал, всі надивитися не могли на неї.
А королевич вже чекав її, взяв її за руку і танцював тільки з нею. Коли інші чоловіки підходили до неї, щоб запросити її на танець, королевич говорив:
— Я з нею танцюю.
По настанні вечора Замазура надумала вийти, а королевич пішов за нею слідом і хотів подивитися, в який дім вона увійде; але та прошмигнула в сторону і втекла в сад позаду будинку. У тому саду росла велика груша, і на ній багато було груш; на неї і підійнялася дівчина, немов білочка, і сховалася в гілочках; а королевич навіть і не знав, куди вона поділася.
Почекав він трохи, поки підійшов батько Замазури, і сказав йому:
— Ось тут одна красуня від мене вислизнула, і мені здається, що вона залізла на цю грушу.
Батько подумав: "Чи не Замазура це?" – взяв сокиру і зрубав дерево; але на дереві нікого не виявилося. І коли вони всі повернулися додому, побачили Замазуру, як і завжди, на її купі попелу.
Вона з одного боку на дерево влізла, з іншого боку стрибнула, повернула своє вбрання пташці, що сиділа на могилці, і знову напнула свої старі лахміття.
На третій день, коли батьки і сестри пішли з дому, Замазура знову пішла на могилку матері і сказала деревцю:
Похитнись моє деревце,
Струсни одяг мені на все це!
Тут пташка скинула їй сукню таку чудову і таку сліпучу, що такої ще ніхто не бачив; а до цього плаття і туфлі з чистого золота.
Коли вона з'явилася на свято в цьому вбранні, всі їй дивувалися, як чуду.
Королевич тільки з нею і танцював, а якщо підходив до неї хтось інший, він говорив:
— Я з нею танцюю.
Коли настав вечір, Замазура хотіла піти, і королевич захотів йти за нею слідом; але вона так швидко від нього вислизнула, що він не встиг за нею.
Проте він заздалегідь звелів вимазати всі сходи смолою. Як збігала Замазура зі сходів, одна її туфелька і пристала до сходинки. Королевич туфельку підняв, а туфелька та була маленька, гарненька і вся золота.
На наступний ранок прийшов королевич з цією туфелькою до батька Замазури і сказав йому:
— Моєю дружиною буде тільки та, якій цей золотий черевичок надінеться.
Почувши це, зраділи обидві названі сестриці, бо ноги у них були красиві.
Старша пішла з черевичком в кімнату і стала його приміряти при матері. Стала приміряти і бачить: ніяк не влазить у туфельку її великий палець, бо туфелька їй мала. Ось мати і подала їй ніж, і каже:
— Відріж палець! Адже коли будеш королевою, не доведеться тобі пішки ходити!
Послухалася донька матері, зрізала палець, втиснула ногу в туфельку, прикусила губу від болю і вийшла до королевича. Той узяв її собі за наречену, посадив на коня і повіз до себе додому.
Довелося їм проїжджати повз могилки; а на матерній могилці дівчини сидять два голубка і воркують:
Гулі, гулі, гулілі,
Вся туфля її в крові:
Мабуть пальця вже нема!
Це не твоя молода.
Королевич глянув на ногу нареченої і побачив, як кров з черевичка тече.
Він завернув коня, повернув старшу доньку батькам і сказав, що це не справжня його наречена: нехай, мовляв, інша сестра приміряє черевичок.
Пішла друга сестра в кімнату, і коли стала надягати туфельку, то пальці у неї вмістились, але п'ята була занадто велика. Тоді мати подала їй ніж і сказала:
— Виріж шматок п'яти! Будеш королевою, не доведеться тобі більше пішки ходити!
Дочка відрубала частину п'яти, втиснула, абияк ногу в туфельку, і вийшла до королевича. Той її, як наречену, посадив на свого коня і поїхав з нею.
Але коли вони проїжджали повз ліщину, то сиділи на ній два голубка і воркували:
Гулі, гулі, гулілі,
Вся туфля її в крові:
Мабуть п’ятки вже нема!
Це не твоя молода.
Подивився королевич нареченій на ногу і побачив, як кров текла з туфельки, повернув він свого коня назад і привіз цю наречену до батьків у будинок.
— Ця теж не справжня! – Сказав він. – Чи немає у вас ще однієї доньки?
— Ні, – сказав батько, – а от тільки ще від моєї першої, покійної, дружини залишилася така собі маленька Замазурочка – та тобі не наречена.
Королевич захотів її неодмінно бачити; але мачуха відповідала:
— Та ні ж, вона така брудна, що її ніяк і показати не сміємо.
А королевич все наполягав на своєму, і повинні були нарешті покликати до нього Замазуру.
Та спочатку вимила чистенько обличчя і руки, потім вийшла і поклонилась королевичу, який подав їй золоту туфельку. Вона тут же присіла на лавочку, скинула свій дерев'яний черевик і сунула ногу в туфельку, яка на її ногу припала, як облита, і як вона піднялася із лавочки і королевич глянув їй в обличчя, то він впізнав у ній ту красуню, з якою танцював, і вигукнув:
— Ось вона, справжня наречена!
Мачуха і обидві сестри перелякалися і побіліли від заздрості; а королевич узяв Замазуру до себе на коня і повіз її в замок. Коли вони проїжджали повз ліщини, два білих голубка воркували:
Гулі, гулі, гулілі,
Вже немає там крові:
Ніжці в туфлі повно місця.
Ось вона – твоя невіста!
І як це провуркотіли, злетіли з деревця і сіли Замазурі на плечі: один на праве, другий на ліве, та так і залишилися у неї на плечах.
Коли настав час грати весілля, лукаві сестриці теж з'явилися, хотіли примазатися і начебто показати, що вони щасливі і раді за дівчину.
Ось весільний кортеж рушив до церкви, і старша з названих сестричок йшла з правого боку нареченої, а молодша – з лівого; і раптом голубки у кожної з них виклювали по одному оку.
На зворотному шляху з церкви старша йшла з лівого, а молодша – з правого боку нареченої, і голубки знову виклювали кожної з них по одному оку.
Так і були вони покарані сліпотою на все життя за їх злобу і лукавство.Додати комментар
Ваше им'я:
Ваш коментар:
код:   повторіть код: