ТЕКСТОВІ МАТЕРІАЛИ
ГОЛОВНА
АВТОРСЬКІ ВІРШІ
ЛIЧИЛКИ
АНЕКДОТИ
ВЕСЕЛІ ІСТОРІЇ
КАЗКИ НАРОДІВ СВІТУ
КАЗКИ УКРАЇНСЬКИХ АВТОРІВ
ЛЕГЕНДИ УКРАЇНИ
КАЗКИ АВТОРІВ СВІТУ
ЗАГАДКИ
ЦЕ ЦIКАВО
ПРИСЛІВ'Я ТА ПРИКАЗКИ
БАЙКИ
НАРОДНІ ПРИКМЕТИ
КОЛОМИЙКИ
РОЗВИВАЮЧІ КАРТИНКИ
РОЗМАЛЬОВКИ
ФЛЕШ-РОЗМАЛЬОВКИ
СТIНГАЗЕТИ
ТРАФАРЕТИ
ПРОПИСИ
РОЗВИВАЮЧI КАРТИНКИ
ЛАБИРИНТЫ
Два брата
Два брата

Колись жили – були два брати – бідний і багатий. Багатий був золотих справ майстер і дуже не доброю людиною; бідний тільки тим і харчувався, що мітли в'язав, але при цьому був і добрий, і чесний.
У бідняка було двоє діток – близнюки, схожі один на одного, як дві краплі води. Ці хлопчики частенько приходили в будинок до багатого, і іноді перепадало їм в їжу дещо з того, що там викидалося.
От і сталося одного разу, що бідняк пішов в ліс за хмизом і раптом побачив птицю золоту та таку гарну, якої йому ще зроду не доводилося бачити. Підняв він камінчик і жбурнув в ту птицю, і влучив в неї : впало від птиці на землю одна золота пір'їнка, а сама птиця полетіла.
Підняв бідняк ту пір'їнку, приніс її до свого брата, і той, подивившись на перо, сказав: "Це чисте золото," – і дав йому за перо хороші гроші.
Наступного ранку поліз бідняк на березу, щоб зрубати з неї пару гілок; і та ж сама птиця злетіла з тієї берези, а коли бідняк став кругом озиратися, то знайшов на дереві і гніздо її, а в тому гнізді яйце золоте.
Він взяв яйце додому і приніс його до свого брата; той знову те ж сказав: "Це чисте золото," – і заплатив йому за яйце на вагу золота. А потім і додав: "Непогано б добути й саму цю птицю."
Бідняк і втретє пішов в ліс і знову побачив золоту птицю на гілці одного дерева, збив її з гілки каменем і приніс до брата, який йому за це дав цілу купу грошей. "Ну, тепер я, мабуть, можу і розжитися!" – сказав бідняк і повернувся додому дуже задоволений.
Багатий брат був розумний і хитрий і знав дуже добре, що це був за птах. Він закликав до себе дружину і сказав: "засмажеш мені цю золоту птицю і подбай про те, щоб ніщо з неї не пропало! Мені хочеться з'їсти її всю цілком."
А птаха ж була не проста і такої дивовижної породи, що кому вдавалося з'їсти її серце і печінку, той щоранку знаходив у себе під подушкою по золотому. Дружина приготовила птицю як слід, встромила на рожен і стала її смажити.
От і сталося, що в той час, як птах був на вогні, а дружина багатого брата мала на хвилину відлучитися з кухні, в кухню вбігли діти бідняка, стали близько вертітися і рази два його повернули.
І коли з нутра птиці вивалилися два якихось шматочка і впали на деко, один з хлопчиків сказав: "З'їмо ці два шматочки, я ж такий голодний, ніхто цього не помітить."
І з'їли вдвох ці обидва шматочка; а тут і дружина багатія повернулася, побачила, що вони щось їдять, і запитала: "Що ви з’їли?"
— З'їли два шматочки, – які з нутра у птаха випали, – відповіли хлопчики.
"Це були серце і печінка!" – Злякано вигукнула вона, і для того, щоб чоловік не помітив і на неї не розгнівався, вона заколола півника, вийняла з нього серце і печінку і підклала до золотої птахи. Коли птах засмажився, вона подала його своєму чоловікові на стіл, і той її з'їв всю цілком. Коли ж на другий ранок він сунув руку під подушку, думаючи з – під неї витягти золотий, там ніякого золотого не виявилося.
А обидва хлопчика і осягнути не могли, звідки їм таке щастя випало на долю: на другий ранок, коли вони стали вставати, щось важке впало на землю і задзвеніло, і коли вони підняли то побачили, що це були два золотих. Вони принесли їх батькові, який був дуже здивований і запитав їх: "Як це могло статися?"
Коли ж вони на наступний ранок знову знайшли два золотих і те ж саме стало повторюватися щоранку, тоді батько пішов до брата свого і розповів йому про дивовижну пригоду.
Багатий брат подумав, як це могло статися, і зрозумів, що хлопчики з'їли серце і печінку від золотого птаха. І ось, щоб помститися їм за це, і просто тому, що він був заздрісний і жорстокосердечний, він сказав своєму братові: "Твої діти з нечистим знаються; бережися, не бери цього золота, і їх самих ні години не тримай у своєму будинку , бо вже нечистий має над ними владу і самого тебе теж в руки забере."
Оскільки батько боявся нечистого, то, хоча і згнітивши серце, однак же вивів близнюків в ліс і з великим сумом покинув їх там напризволяще.
От і стали обидва хлопчика бігати кругом по лісі і шукати дороги додому, але знайти не могли і все більш і більш плуталися.
Нарешті зустріли вони мисливця, який запитав їх: "Чиї ви діти?"
— Ми діти бідного селянина – і розповіли йому, як батько не захотів їх тримати вдома тільки тому, що вони знаходили щоранку по золотому під своєю подушкою.
"Ну, тут я ще нічого поганого не бачу, – сказав мисливець, – якщо тільки ви при цьому залишитеся чесними і не станете лінуватися."
Так як хлопчики цьому доброму чоловіку сподобалися так притім у нього своїх дітей не було, то він прийняв їх до себе в будинок і сказав: "Я заміню вам батька і виховаю вас."
Стали вони у нього навчатися його промислу, а ті золоті, які кожен з них знаходив зранку, він став збирати і приберігати для них на майбутнє.
Коли вони виросли великі, вихователь взяв їх з собою в ліс і сказав: "Сьогодні ви повинні показати, як навчилися стріляти, щоб я міг прийняти вас в мисливці."
Прийшли вони з ним на звіриний лаз і довго бродили, і все ніяка дичина не з'являлася. Глянув мисливець вгору і побачив у небі зграю білосніжних гусей, яка летіла, як і завжди, трикутником. "А ну, – сказав він одному з хлопчиків, – підстрели мені з кожного кута по одному гусакові." Той підійшов, і це було для нього пробним пострілом.
Незабаром після того налетіла ще зграя і летіла вона в вигляді цифри 2; І сказав мисливець іншому братові також підстрелити з обох кінців по одній пташці, і тому теж вдався його пробний постріл.
"Ну, – сказав обом братам їх вихователь, – тепер я вас приймаю в мисливці, так як бачу, що ви обидва досвідчені стрілки."
Потім обидва брата пішли разом до лісу, порадилися між собою і про щось домовились.
І коли вони ввечері сіли за вечерю, то сказали своєму вихователю: "Ми не доторкнемся до страви і не проковтнемо ні шматка, поки ви не виконаєте наше прохання."
— А в чому ж ваше прохання?
Вони ж відповіли: "Ми тепер у вас навчилися, нам треба випробувати себе в світі; а тому дозвольте нам відправитися мандрувати."
Тут сказав їм старий з радістю: "Ви говорите, як браві мисливці; те, чого ви бажаєте, було і моїм бажанням; ступайте, мандруйте – і будь вам у всьому вдача!" І потім вони стали весело пити і їсти разом.
Коли настав призначений день, вихователь подарував кожному з братів по хорошій рушниці і по собаці і дозволив взяти з заощаджених їм червінців, скільки їм було завгодно.
Потім він провів їх трохи і при прощанні подарував їм ще блискучий мисливський ніж і сказав: "Коли вам трапиться розійтися на шляху, то застроміть цей ніж на роздоріжжі в дерево; з цього ножа, повернувшись до того дерева, кожен з вас може узнати, чи живий інший брат: сторона ножа, повернена в сторону його шляху, заіржавіє, якщо він помер, а поки він живий, доти клинок ножа все буде блищати. "
Обидва брата пішли разом дорогою і прийшли в ліс такий великий, що вони за цілий день не могли з нього вибратися.
Довелося їм в лісі і ніч ночувати, і харчуватися тільки тим, що у них було з собою захоплено в мисливську сумку.
Так йшли вони лісом і ще один день і все ж не могли з нього вибратися. Їсти у них вже було нічого, і тому один з них сказав: "Треба нам підстрелити чого-небудь, а не то, доведеться нам голодати," – зарядив свою рушницю і став кругом озиратися.
Бачить, біжить повз заєць; мисливець в нього прицілився, але заєць крикнув йому:
Не стріляй і пожалій!
Два зайці – це викуп твій!
Стрибнув заєць в кущі і виніс звідти двох зайчат; а ці звірята так весело гралися і були такі славні, що у братів – мисливців не вистачило духу їх убити.
Вони залишили їх при собі, і обидва зайченята побігли за ними слідом.
Незабаром після того повз них побігла лисиця; вони було хотіли ту лисицю застрелити, але і лисиця закричала:
Не стріляй і пожалій!
Дві лисички – викуп твій!
І вона принесла двох лисенят, а брати – мисливці і їх теж вбити не наважилися, а залишили при собі разом з зайчатами, і ті теж за ними побігли слідом.
Трохи згодом вийшов вовк з гущавини лісу, обидва мисливця в нього націлилися; але і вовк закричав також:
Не стріляй і пожалій!
Двоє вовків – викуп твій!
І двох вовченят брати – мисливці взяли до інших звірів, і ті теж за ними слідом побігли.
Потім зустрівся їм ведмідь, який теж не проти був пожити ще на білому світі, і крикнув мисливцям:
Не стріляй і пожалій!
Два ведмедя – викуп твій!
І ще два ведмежати були взяті до інших звірів, і таким чином всіх звірів у мисливців виявилося вже вісім.
Хто ж ще вийшов їм назустріч? Вийшов лев, потрясуючи своєю гривою. Але мисливці не злякалися і в нього прицілилися; тоді і лев теж сказав:
Не стріляй і пожалій!
Двоє левів – викуп твій!
І він також приніс їм своїх левенят; і ось у братів – мисливців виявилися: двоє левенят, двоє ведмежат, двоє вовченят, двоє лисенят і два зайченя, які йшли за ними слідом і служили їм.
А між тим їх все ж мучив голод, і вони сказали лисицям своїм: "А ну, ви, пронози, дістаньте нам чогось поїсти, ви ж від природи хитрі і злодійкуваті." Ті відповіли: "Недалеко звідси лежить село, в якому ми вже не одну курку вкрали; ми вам туди дорогу вкажемо."
От і пішли вони в село, купили собі дечого поїсти, наказали і звірів своїх погодувати і пішли далі своїм шляхом.
Лисиці ж відмінно знали в тому селі двори, де водилися кури, і підказували братам.
Так походили – походили брати разом, але не могли собі ніде знайти такої служби, на яку їм можна було б потрапити обом, і вирішили нарешті: "Видно, нам судилося розлучитися."
Вони поділили звірів між собою, так що кожен отримав на свою частку по леву, по ведмедю, по вовку, по лисиці і по зайцю; потім вони розпрощалися, поклялися по братськи любити один одного до смері і встромили в дерево на роздоріжжі той ніж, який був їм даний вихователем; і пішов один з них від того дерева на схід, а другий – на захід.
Молодший разом зі своїми звірами прийшов в місто, яке було перемотане чорною стрічкою. Він увійшов в один з готелів і запитав у господаря, чи не візьметься той прихистити у себе його звірів.
Господар готелю відвів для них хлів, у якого в стіні була дірка. Заєць з тієї діри виліз, добув собі качан капусти, а лисиця принесла собі курочку і, з'ївши її, не полінувалася сходити і за півником; тільки вовк, ведмідь і лев не могли з цієї діри вийти, бо були занадто великі.
Тоді господар готелю відвів їх на поле, де на траві паслася корова, і дав їм наїстися досхочу.
Коли звірі були нагодовані, мисливець запитав у господаря: "Чому все місто завішане чорною стрічкою?" – "А тому, що завтра єдина дочка нашого короля повинна померти." – "Та що ж вона, при смерті лежить хвора, чи що?" – Запитав мисливець. – "Ні, живісінька, і здорова; а все ж повинна померти." – "Так чому ж?" – Запитав мисливець. "А ось бачиш ту високу гору перед містом? На ній живе дракон, якому щороку ми повинні давати по невинній дівчині, а якби не давали, він би спустошив всю нашу країну. Тепер вже всіх дівчат принесли йому в жертву, залишилася тільки одна королівська дочка. Але і тій немає пощади, і її повинні ми завтра віддати дракону на поживу! "- "Так чому ж не вб'ють дракона?" – Запитав мисливець. "О, багато лицарі вже намагалися це зробити; але тільки марно занапастили своє життя. Недарма тому, хто переможе цього дракона, король пообіцяв дочку в дружини віддати, а після смерті своєї – і все своє королівство."
Мисливець нічого не сказав більше, але на другий ранок захопив із собою своїх звірів і зійшов з ними на драконову гору.
На вершині її стояла кірха, і в ній на жертовнику три повних кубка, а при них і підпис: "Хто ці три кубка вип'є, той буде найсильнішим з усіх сильних людей на світі і стане вільно володіти тим мечем, який заритий під порогом вхідних дверей."
Мисливець не відразу зважився випити з тих кубків, а вийшов з кірхи і розшукав меч, закопаний у землі; але навіть і з місця його зрушити не міг.
Тоді він знову повернувся в кірху, осушив ті кубки і зачув себе настільки сильним, що міг взяти той меч в руки і володіти ним вільно.
Коли ж настав той час, в який юну діву належало віддати дракону, сам король і його дворецький разом з усім двором вивели королівну за місто.
Здалеку вона побачила мисливця на драконовій горі, і їй здалося, що це сам дракон її очікує; вона і сходити щось на гору не хотіла, але нарешті, згадавши, що все місто повинне через неї загинути, вона була змушена піти на цей тяжкий подвиг.
Тоді король і його придворні повернулися додому, сповнені великої прикрості; а дворецький короля повинен був залишитися на місці і спостерігати за всім що відбувалося на горі.
Коли королівна піднялася на гору, вона побачила там не дракона, а молодого мисливця, який намагався її втішити і сказав, що він думає її врятувати, ввів в кірху і замкнув у ній.
Трохи згодом з великим шумом і гуркотом налетів семиголовий дракон. Побачивши мисливця, він здивувався і сказав: "Навіщо ти тут на горі?" – "А тому, що хочу з тобою битися!" – Сміливо відповідав мисливець. "Багато вже побувало тут молодців – лицарів, які за свою сміливість поплатилися життям, і з тобою я теж скоро розправлюсь!" – Насмішкувато сказав змій і став дихати на нього полум'ям зі своїх семи пащ.
Полум'я було таке сильне, що від нього суха трава спалахувала, і, ймовірно, мисливець задихнувся б від жару і диму, якби не набігли його звірі і не погасили полум'я.
Тоді дракон накинувся на самого мисливця, але той змахнув мечем так, що в повітрі засвистало, і відрубав йому три голови.
Дракон розлютився, піднявся в повітря, став знову дихати полум'ям на мисливця і збирався ще раз на нього спрямуватися, але мисливець ще раз змахнув мечем і відрубав дракону ще три голови.
Чудовисько відразу ослабло і впало додолу, але все ще наступало на мисливця; однак же той, зібравшись з останніми силами, відрубав дракону хвіст і так як змій не міг більше битися, то закликав усіх своїх звірів, і ті розтерзали дракона на кусочки.
Коли битва з драконом була закінчена, мисливець відчинив двері кірхи і знайшов королівну розпростертою на підлозі: вона зомліла від страху і жаху під час битви мисливця з драконом.
Він її виніс на повітря, і коли вона отямилася й відкрила очі, він показав їй розтерзаного дракона і сказав: "Ти від нього врятована!" Королівна зраділа і сказала: "Тепер ти будеш мені найдорожчий чоловік, так як батько мій обіцяв мене видати заміж за того, хто вб'є дракона."
Потім вона зняла з себе своє коралове намисто і розділила його між звірами в нагороду за надану ними допомогу, і при цьому леву дісталася частина намиста із золотим замочком. А свою носову хустинку, на якому було вишите ім'я королівни, вона подарувала мисливцеві, який підійшов до розтерзаного дракону і з семи пащ повирізав язики, загорнув у хустинку королівни і ретельно приховав їх.
Проте ж, стомлений битвою з драконом і змучений полум'ям, яким той обдував його, мисливець відчув себе в такій знемозі, що сказав королівні: "Ми з тобою такі замучені та стомлені, що непогано було б нам прилягти відпочити."
Королівна з ним погодилася, і вони прилягли на голій землі; а мисливець сказав леву: "Подивишся, щоб ніхто не напав на нас під час сну," – і, сказавши це, заснув разом з королівною.
Лев і сів біля них, але він теж був так стомлений битвою, що підкликав ведмедя і сказав: "Лягай поруч зі мною; треба мені трохи поспати, і якщо хтось підійде, розбуди мене."
Ведмідь і приліг біля нього; але він був теж стомлений і покликав вовка. "Приляж біля мене, – сказав він йому, – я тільки трохи засну, і якщо хтось з'явиться, розбуди мене."
Вовк ліг близько ведмедя, але так як і він був втомлений, то підкликав лисицю і сказав: "Лягай поруч зі мною, дай мені поспати трохи, а коли щось трапиться, то розбуди мене."
Лисиця лягла біля нього, але вона була теж настільки стомлена, що покликала зайця і сказала: "Лягай поруч, дай мені поспати трохи, а якщо хто підійде, то розбуди мене."
Приліг заєць близько лисиці, але і він, бідолаха, був теж стомлений і так як він нікому не міг доручити сторожити, то просто заснув.
Заснули і королівна, і мисливець, і лев, ведмідь, і вовк, лисиця, заєць – і всі спали міцним, міцним сном.
Тим часом дворецький, який мав за всім стежити здалека, коли побачив, що дракон не відлітає і не забирає королівни, і все на горі спокійно, зібрався з духом і зійшов на гору.
Він побачив там розрубаного на шматки дракона, а неподалік від нього – сплячих рядком королівну, мисливця і всіх його звірів…
І всі були занурені в глибокий сон.
А так як він сам був негідником і безбожний, то він вийняв меч, відрубав мисливцеві голову; королівну же підхопив на руки і поніс з гори.
Тоді вона прокинулася і прийшла в жах; але дворецький сказав їй; "Ти в моїй повній владі! Ти повинна будеш сказати, що не він убив дракона, а я!" – "Не можу! – Сказала вона. – Це не ти зробив, а мисливець і його звірі!"
Дворецький вихопив свій меч і погрожував вбити її, якщо вона не скориться його волі, і тим змусив її йому коритися.
Потім він привів королівну до короля, який не міг отямитися від радості, коли побачив в живих миле своє дитятко, віддане на розтерзання чудовиську. Дворецький сказав йому: "Я вбив дракона і дочку твою, дівицю, і все царство твоє від чудовиська врятував! А тому вимагаю собі в нагороду руку твоєї дочки, як було тобою обіцяно."
Король запитав дочки: "Чи правду він говорить?" – "Мабуть, правду, – відповідала вона ухильно, – але я вмовляю вас відкласти весілля на один рік і на один день."
У цей проміжок часу вона сподівалася отримати хоч які – небудь відомості про свого милого мисливця.
Між тим на драконовій горі всі звірі все ще лежали рядком біля свого вбитого пана і спали глибоким сном.
Прилетів великий джміль і сів зайцю на ніс; але заєць обмахнувся лапкою і продовжував спати. Джміль прилетів вдруге і всівся там же, але заєць знову-таки обмахнувся лапкою і спав. Прилетів джміль втретє і вжалив його в ніс, так що той прокинувся. І тільки він прокинувся, як розбудив лисицю, а лисиця – вовка, вовк – ведмедя, ведмідь – лева.
Коли ж лев прокинувся і побачив, що королівни немає, а його пан лежить убитий, то він почав страшно гарчати і вигукнув: "Хто міг це вчинити? Ведмідь, чому ти мене не розбудив?" Ведмідь запитав у вовка: "Вовк, а ти чому мене не розбудив?" – А вовк поставив те ж питання лисиці, лисиця – зайцю.
Один бідний заєць ні на кого не міг послатися, і всі склали вину на нього.
Вони готові вже були розтерзати його, але він почав благати про пощаду і став просити: "Не губіть ви мене, я зумію оживити нашого пана. Я знаю гору, на якій росте такий корінь, що хто його в роті потримає, той зцілюється від усіх хвороб і всяких ран. Але тільки до тієї гори двісті годин шляху. "
Лев сказав йому на це: "За двадцять чотири години ти повинен збігати туди і назад і той корінь принести з собою."
Заєць тут же пустився в дорогу і через двадцять чотири години дійсно повернувся з коренем.
Лев приставив мисливцеві голову на місце, а заєць тицьнув йому корінь в рот, і миттю все знову зрослося, і серце стало битися, і життя до нього повернулася.
Тоді мисливець прокинувся від сну і жахнувся, не бачачи біля себе королівни; він подумав: "Вона пішла під час мого сну, щоб мене позбутися."
Лев похапцем приставив своєму панові голову обличчям назад, але той у своїй великій печалі цього і не замітив; і тільки вже опівдні, коли йому захотілося поїсти, він побачив, що голова у нього перевернута, ніяк не міг зрозуміти причини такого дивного перетворення і став у звірів питати, що могло з ним статися під час сну.
Тоді й розповів йому лев, що всі вони від втоми біля нього заснули, а при проснувшись знайшли його мертвим, з відрубаною головою; потім розповів, як заєць приніс життєвий корінь, а він похапцем приставив голову навпаки, лицем до спини, але із задоволенням готовий виправити свою помилку.
Він і справді зірвав мисливцеві голову, перевернув її, а заєць загоїв йому рани і загоїв голову на плечах за допомогою свого кореня.
Але мисливець зажурився, пішов поневірятися по білому світу і всюди змушував своїх звірів танцювати перед глядачами.
І трапилося так, що він рівно рік потому знову прийшов в те саме місто, де він врятував королівну від дракона і побачив, що все місто обвішане червоною стрічкою.
І запитав він у господаря готелю: "Що все це означає? Рівно рік тому ваше місто було все в чорному … Чому ж тепер все червоне?" – "Рік тому, – відповів господар готелю, – нашу королівну доводилося віддати на харчі дракону; але дворецький нашого короля з тим чудовиськом поборовся і вбив його, і завтра має відбуватися їх вінчання. Ось чому місто було все чорним, а сьогодні прикрашене червоним. "
На другий день, коли вже належало святкувати весілля королівни, мисливець в обідній час сказав господареві готелю: "А як ти гадаєш, пане, можу я сьогодні тут у тебе поїсти хліба з королівського столу?" – "Ну, – сказав господар, – я, напевне, не проти побитися об заклад на сто червінців, що цього ніколи не буде." Мисливець прийняв заклад і виклав на стіл гаманець зі ста золотими. Потім покликав зайця і сказав: "Іди, мій милий стрибунець, і принеси мені того хліба, який їсть сам король."
Заєць був між звірами молодший і не смів нікому перечити. "Е-е, – подумав він, якщо я піду одними вулицями, собаки побіжать за мною слідом."
Як він думав, так і сталося: собаки пустилися за ним бігти по вулицях і вже було майже зовсім дісталися до його красивої шкурки. Але заєць як почав виляти, та й сховався в будку вартового, так що той і не помітив, як це сталося.
Підбігли до будки і собаки: дуже хотілося їм зайця з неї витягнути; але солдат був на варті; жартувати не любив і так почастував їх прикладом, що вони з вереском і ревом кинулися врозтіч.
Тільки помітив заєць, що шлях йому відкритий, помчав він в королівський замок і прямісінько до королівни, сів під стільцем у неї та лапкою її чуть – чуть за ніжку.
А вона і каже: "Пішов геть!" – Думала, що це її песик. А заєць знову її за ніжку лапкою; і вона знову: «Та йди ж геть!" – Все ще думаючи, що це собачка.
Але заєць знову за своє – і втретє її за ніжку лапкою; тут тільки заглянула вона під стілець і впізнала зайця зі своїм намистом.
Ось і взяла вона його до себе на руки, віднесла в свою кімнату і сказала: "Милий зайчик! Чого ти бажаєш?" Той відповідав: "Пан мій, той самий, що вбив дракона, прибув сюди і через мене просить, щоб ти прислала йому того хліба, який сам король їсть."
Королівна дуже зраділа і наказала покликати до себе булочника, а булочнику веліла принести того хліба, який сам король буде їсти. Зайчик і сказав при цьому: "Але вже накажи булочнику, щоб він мені приніс цей хліб до дому, а то собаки знову за мною поженуться."
Булочник приніс йому хліб до дверей кімнати самого господаря, а там вже заєць піднявся на задні лапи, а в передні взяв хліб і підніс його своєму панові.
"Бачиш, пан господар, – сказав мисливець, – сто червінців тепер мої."
Господар був дуже здивований цим, а мисливець знову – таки сказав: "Ну ось, пан господар, хліб з королівського столу у мене тепер є; але мені захотілося покуштувати королівського жаркого."
Хазяїн пробурчав: "Ну, це ще побачимо," – проте ж битися об заклад не захотів.
Покликав мисливець лисицю і сказав: "Лисонько! Іди і принеси мені жаркого, яке сам король їсть."
Лисиця недарма має славу хитрунки, пішла вона по кущах і закутках, так що її жодна собака не побачила, пробралася до королівни, сіла під її стільцем та лапкою її за ніжку!
Та глянула під стілець і впізнала лисицю по її намисту.
"Мила лисонька, – сказала королівна, – чого ти від мене бажаєш?"
Та відповідала: "Пан мій, той самий, що вбив дракона, прибув сюди і прислав через мене просити того жаркого, що сам король їсть."
Покликала королівна повара, замовила йому виготовити жарке, таке як королю на стіл подають, і віднести слідом за лисицею до самих дверей готелю.
Тут вже лисиця прийняла блюдо з рук кухаря, спочатку обмахнула хвостом мух, які обсіли жарке, і потім піднесла його своєму панові.
"Ось бачиш, пан господар, – сказав мисливець, – хліб і печеня королівські у мене тепер є; але хочу ще до цього і салат, який сам король їсть."
Покликав він вовка, сказав: "Друже, іди і принеси мені салат, який сам король зволить їсти."
Вовк пішов прямісінько до замку, бо йому не було кого боятися, а коли він прийшов в кімнату королівни, то смикнув її легенько ззаду за плаття, так що вона озирнулася.
Королівна і його впізнала по своєму намисту і повела до себе, і сказала: "Вовче, чого ти від мене бажаєш?" – "Мій пан, – відповідав вовк, – той самий, який дракона вбив, прибув сюди і через мене бажає отримати салат в тому вигляді, якому сам король їсть."
Наказала королівна кухарю приготувати салат, і віднести слідом за вовком до самих дверей готелю; там прийняв вовк блюдо від кухаря і відніс його своєму панові.
"Ось бачиш, пан господар, – сказав мисливець, – тепер у мене і хліб, і м'ясо, і салат з королівського столу; ну, а я бажаю ще покуштувати і королівського тістечка."
Покликав він ведмедя і сказав йому: "Ведмедику, ти до солодкого і сам мисливець! Іди та принеси мені тістечка, яке сам король зволить їсти."
Пішов ведмідь до замку, і всякий зустрічний поступався йому дорогою; коли ж він дійшов до замкової варти, та взяла рушниці і не хотіла впускати його в замок.
Але він на задні лапи піднявся, а передніми направо і наліво став наділяти всіх такими сильними ударами, що вся стража розбіглася, а він прямісінько пройшов до королівни, став позаду неї, та й забурчав легенько.
Та озирнулася, впізнала і ведмедя по намисту, покликала його в свою кімнату і сказала: "Ведмедику, чого ти від мене бажаєш?" – "Пан мій, – відповідав ведмідь, – той самий, який убив дракона, прибув сюди і просить через мене переслати йому тістечка, того самого, яке король їсть."
Королівна покликала кондитера і наказала йому спекти тістечко за смаком короля, і занести його слідом за ведмедем до самих дверей готелю. Там ведмідь спочатку злизнув з блюда цукрові кульки, які з тістечка скотилися, а потім, ставши на задні лапи, взяв у кондитера блюдо і приніс його своєму панові.
"Бачиш, пан господар, – сказав мисливець, – ось у мене тепер і хліб, і м'ясо, і салат, і тістечко з королівського столу; але мені ще хочеться попити того винця, яке сам король п'є."
Покликав він свого лева і сказав йому: "Леве! Ти, я знаю, не проти випити, так іди ж і принеси мені вина, яке сам король зволить пити."
Пішов лев вулицями, і всі зустрічні люди тікали від нього.
Коли ж він прийшов до замку і стража хотіла загородити йому дорогу, то він тільки разок гаркнув – і всі одразу розбіглися.
Постукав він своїм хвостом у двері королівського замку, і сама королівна йому відчинила.
Вона не злякалася лева тільки тому, що впізнала золотий замочок від свого намиста на шиї лева, покликала його в свою кімнату і сказала: "Привіт лев, чого ти від мене бажаєш?" – "Пан мій, – відповідав лев, – той самий, що вбив дракона, прибув сюди. Він просить надіслати йому через мене того вина, яке сам король п'є. "
Королівна наказала покликати виноділа, і той повинен був принести леву вина, яке сам король п'є.
"Ні, я краще сам з ним піду, – сказав лев, – і подивлюся, щоб він дав мені гідного вина." І пішов з ним в льох.
І коли вони туди зійшли, виноділ хотів націдити йому вина, яке пили королівські слуги, але лев сказав: "Почекай! Я спочатку вино покуштую!"
Націдив собі півмірки і випив її. "Ні, – сказав він, – це не те вино."
Виноділ подивився на нього спідлоба і хотів націдити з іншої бочки, з якої пригощали вином королівського дворецького. "Стій! – сказав лев. – Я вино спочатку сам покуштую," – націдив півмірки і випив одним духом. "Це трохи краще, – сказав він, – але це все ще не те вино."
Тут виноділ розізлився і пробурчав: "Лев – левом, а як у винах розбирається!"
Але лев дав йому такого позатильника, що він гепнувся додолу, і коли піднявся на ноги, тоді вже, не кажучи ні слова, провів лева в зовсім окремий льох.
Там стояло королівське вино, виключно призначене для короля особисто.
Лев спочатку націдив собі півмірки цього вина, покуштував його, тоді вже сказав: "Так, це воно."
Потім він наказав виноділу націдити цього королівського вина шість пляшок.
Ось піднялися вони з льоху, і коли лев вийшов на свіже повітря, то погойдувався з боку в бік і був трохи напідпитку; виноділ мав занести йому вино до самих дверей готелю, і тільки там лев взяв у нього кошик з пляшками з рук і передав її своєму панові.
"Ось бачиш, пан господар, – сказав мисливець, – у мене тут і хліб, і м'ясо, і салат, і тістечко, і вино – все з королівського столу; ось я тепер і сяду за стіл з моїми звірами," – і сів за стіл, і став їсти і пити, і веселитися, бачачи, що королівна його не забула і що він їй милий як раніше.
Закінчивши свій бенкет, мисливець сказав: "Пане господар, ось я тепер поїв і попив, як сам король зволить пити і їсти. Ну, а тепер піду до королівського двору і візьму королівну за себе заміж." – "Так як же це може статися? – Сказав господар. – Адже у неї вже є наречений, і сьогодні призначений день її заручення."
Тут мисливець витягнув з кишені ту хусточку, яку королівна дала йому на драконовій горі (в ній і були загорнуті сім язиків чудовиська), і сказав: "Мені допоможе в цій справі те, що я тримаю в руці."
Подивився господар на хусточку і сказав: "Ну, вже чому-чому, а цьому я не повірю! Б'юся об заклад своїм двором і будинком!"
На це у відповідь мисливець вийняв гаманець з тисячею червінців, поклав його на стіл і сказав: "Ось що я ставлю зі свого боку!"
Тим часом король, сівши за свій королівський стіл, сказав королівні: "Що було потрібно всім цим диким звірам, які до тебе приходили сьогодні і взад і вперед походжали по моєму королівському замку?"
Королівна відповідала: "Цього я сказати не смію; краще ви самі пошліть за паном цих звірів і накажіть покликати його сюди."
Король послав одного із слуг своїх до готелю і наказав покликати чужоземця в палац.
Слуга прийшов якраз у той самий час, коли господар з мисливцем побилися об заклад.
Мисливець і сказав господареві: "Бачиш, король сам посилає за мною слугу і запрошує мене; але я так спроста не піду. – І сказав слузі: – Попроси короля, щоб він надіслав мені свій королівський одяг, карету, запряжену шестерми коней, і при ній слуг, які б мене супроводжували. "
Почувши таку відповідь, король сказав доньці: "Що мені слід робити?" Вона відповідала: "Накажіть зробити, як він того хоче – краще буде." От і послав король все до мисливця.
Коли той все це побачив, то сказав господареві: "Чи бачиш, от тепер і повезуть мене, як я сам того побажав," – і надів королівський одяг, взяв хустинку з язиками дракона і поїхав до короля.
Бачить король, що він під'їжджає до замку, і каже дочці: "Як мені його прийняти?" А вона йому у відповідь: "Вийдіть йому самі назустріч – так краще буде."
Ось і вийшов король йому назустріч і привів його наверх, і всі звірі послідували за мисливцем.
Король вказав йому місце поряд з собою і своєю дочкою; а дворецький сидів на іншому кінці столу як наречений і поки що не впізнавав мисливця.
Під час обіду винесли сім голів дракона напоказ, і король сказав: "Ці сім голів відрубав дракону мій дворецький, а тому я і віддаю йому сьогодні дочку в заміж."
Тоді мисливець піднявся з місця, відкрив всі сім пащ дракона, заглянув в них і сказав: "А куди ж поділися сім язиків дракона?"
Тут дворецький перелякався, зблід і не знав, що йому відповісти; нарешті він проговорив з переляку: "Та у драконів язиків зовсім і не буває." – "Добре було б, якби їх зовсім не було у брехунів, – сказав мисливець, – а язики дракона повинні служити доказом перемоги."
Він розгорнув хусточку, показав всі сім язиків, кожен з них вклав у ту пащу, з якої вони були вирізані, і кожен припав якраз в міру.
Потім він показав хусточку королівні і запитав її, кому вона ту хусточку дала.
А королівна відповідала: "Тому, хто вбив дракона." Тут він покликав до себе всіх своїх звірів, з кожного з них зняв частини намиста королівни, а у лева зняв з шиї золотий замочок, показав королівні і запитав, кому належить намисто.
Королівна відповідала: "Намисто і замочок належали мені, і я все це поділила між звірами, які тобі допомогли впоратися з драконом."
Тільки тоді вже мисливець сказав: "Коли я, стомлений битвою з драконом, приліг відпочити і заснув, прийшов дворецький і відрубав мені голову; потім він забрав із гори королівну і змусив її визнати себе переможцем дракона; а що він збрехав, тому служать доказом язики дракона, хусточка і намисто. "
Розповів, як звірі зцілили його за допомогою дивного цілющого кореня, як він цілий рік поневірявся з ними по білому світу і, нарешті, знову сюди прийшов і дізнався про обман дворецького з оповідання господаря готелю.
"Чи то правда, що ця людина вбив дракона?" – запитав король у своєї дочки.
"Правда, – відповідала донька, – тепер я можу відкрити ганебне діяння дворецького, так як перше ви взнали не від мене, а раніше не могла, бо він витяг у мене обіцянку нікому не казати цієї таємниці. Тому я і вимовила умову – зіграти весілля не раніше, як через рік і день. "
Тут король наказав покликати своїх дванадцять радників, які повинні були вирішити вирок над дворецьким, і ті засудили лиходія до жорстокої кари: прив'язати його до чотирьох волів і гнати їх в різні боки, поки не розірвуть його на частини; а за мисливця він видав свою дочку заміж, і все своє королівство доручив йому в управління.
Весілля було зігране дуже веселе, і молодий король закликав на весілля свого батька і свого вихователя і нагородив їх великим багатством.
Не забув він і господаря готелю, наказав його покликати і сказав йому: "Бачиш, пан господар, я на королівні одружився і тому твій будинок і двір тепер мені належать." – "Так, так і по всій справедливості," – сказав господар.
Але молодий король відповів: "Помилую тебе я: твій двір і будинок нехай тобі залишаються, так до них на додачу дарую ще тобі і тисячу червінців."
Ось і зажив молодий король зі своєю королевою розкошуючи. Він часто виїжджав на полювання, бо дуже полювання любив, і його вірні звірі мали за ним слідувати.
Поблизу же до міста знаходився ліс, про який ходили недобрі чутки.
Розповідали в народі, що хто в нього випадково зайде, тому нелегко з нього вибратися.
Але молодому королю дуже хотілося в ньому пополювати, і він доти приставав до свого тестя – короля, поки той йому це не дозволив. Ось і виїхав він на полювання з великим почотом.
Коли він під'їхав до лісу, то побачив в лісі як сніг білу лань і сказав своїм людям: "Стривайте тут, поки я повернуся до вас, я хочу на цю красуню пополювати."
Сказавши це, він в'їхав в ліс, і тільки його звірі пішли за ним. Свита юного короля простояла і прочекала його до вечора, але він не з'являвся з лісу; тоді свита повернулася додому і розповіла молодій королеві, що її чоловік погнався в чарівному лісі за білою ланню і не повернувся звідти.
І та дуже стала тривожитися про свого чоловіка. А він їхав та їхав по сліду за білою ланню і ніяк не міг її наздогнати; коли йому здавалося, що він наблизився до неї як раз на постріл, вона раптом швидко від нього вислизала і нарешті зовсім зникла вдалині. Тут тільки він помітив, що далеко заїхав в ліс; він взяв мисливський ріг, став сурмити, але ніхто не відгукнувся на його заклик, бо його свита не могла його почути.
Ніч тим часом вже наступила, і він побачив ясно, що йому не повернутися додому в той день, а тому зійшов з коня, розвів вогонь під деревом і зібрався під ним переночувати.
Сів він біля вогню, і звірі його полягли кругом, і раптом йому причувся людський голос.
Став він кругом озиратися – і нічого не бачив. Але ось знову почув він ніби зітхання чиїсь у себе над головою, глянув угору і побачив на дереві стару бабцю, яка потихеньку стогнала і повторювала: "У-у-у! Як мені холодно!" Він і каже їй: "Зійди, тітко, вниз і обігрійся, коли тобі холодно." Але та відповіла: "Ні, твої звірі мене кусати стануть." – "Нічого вони тобі не зроблять, тітко, сходи сміливо."
А бабка та була відьмою і сказала: "Я тобі скину прутик з дерева, вдар їх тим прутиком по спині; тоді вони мені ніякого лиха не зроблять."
І, скинула йому прутик, і як тільки він своїх звірів тим прутиком вдарив, так вони і перетворилися на каміння.
Убезпечивши себе таким чином від звірів, відьма живо зістрибнула з дерева і його торкнулася прутом, і перетворила на камінь. І стала вона сміятися, і стягнула молодого короля і його звірів в глибокий рів, де вже багато лежало таких же каменів.
Коли ж юний король зовсім не повернувся додому, страх і тривога молодої королеви стали все більш і більш зростати.
А тут якраз ще трапилося, що інший брат, який при розлуці попрямував на схід, прийшов в те же королівство. Він все шукав собі слу?Додати комментар
Ваше им'я:
Ваш коментар:
код:   повторіть код: