ТЕКСТОВІ МАТЕРІАЛИ
ГОЛОВНА
АВТОРСЬКІ ВІРШІ
ЛIЧИЛКИ
АНЕКДОТИ
ВЕСЕЛІ ІСТОРІЇ
КАЗКИ НАРОДІВ СВІТУ
КАЗКИ УКРАЇНСЬКИХ АВТОРІВ
ЛЕГЕНДИ УКРАЇНИ
КАЗКИ АВТОРІВ СВІТУ
ЗАГАДКИ
ЦЕ ЦIКАВО
ПРИСЛІВ'Я ТА ПРИКАЗКИ
БАЙКИ
НАРОДНІ ПРИКМЕТИ
КОЛОМИЙКИ
РОЗВИВАЮЧІ КАРТИНКИ
РОЗМАЛЬОВКИ
ФЛЕШ-РОЗМАЛЬОВКИ
СТIНГАЗЕТИ
ТРАФАРЕТИ
ПРОПИСИ
РОЗВИВАЮЧI КАРТИНКИ
ЛАБИРИНТЫ
Гусопаска
Гусопаска

Давно вже це було: жила – була на світі стара королева, у якої чоловік вже помер і залишилася одна дочка – красуня. Коли та виросла, то заручилася з одним королевичем на чужині.
Настав час вступати їм в подружжя; королівна мала вирушити в іноземну державу, і її мати – королева дала їй у придане дуже багато цінного: прикрас, срібла і золота… одним словом, все, що належало їй, бо вона дуже любила свою дочку.
Крім всього цього королева віддала своїй дочці і служницю в провідники, яка повинна була з нею разом їхати і передати її в руки нареченого; кожній з них – і нареченій, і служниці – дала по коню.
Кінь королівни звався Фалада і вмів говорити.
Коли настав час розлуки, королева пішла в свою відпочивальню, взяла ножик і проколола пальці, так що кров з них закапала; на пальці вона наклала ганчірочку, накапала на неї три краплі крові, віддала доньці і сказала:
— Донечко, прибережи ці краплі моєї крові; вони тобі в дорозі знадобляться.
Так і розпрощалися вони зі сльозами; ганчірочку королівна сховала до себе за пазуху, сіла на коня і пустилася в дорогу до свого нареченого.
Після годинного переїзду королівні дуже захотілося пити, і вона сказала своїй служниці:
— Зійди з коня і зачерпни мені води зі струмка в глечик, який ти для мене захопила, мені дуже пити хочеться.
— Коли вам пити захочеться, – відповідала вона, – так ви можете самі зійти з коня, нахилитися до води і попити, а я вам не намірена прислуговувати.
Королівну так мучила спрага, що вона зійшла з коня, нахилилася до струмка і стала пити, мимоволі вирвалося у неї: "Ах, Боже мій!" – а три крапельки крові відповіли їй: "Якби знала це твоя матінка, що ти сама воду пішла набирати у неї серце в грудях розірвалося б!"
Але королівна тільки зажурився, не сказала ні слова і знову сіла на коня.
Так проїхали вони ще багато верст; а день був спекотний, сонце палило, і незабаром спрага стала знову мучити королівну. Проїжджаючи повз річки, вона ще раз покликала служанку і сказала: "Зійди з коня і дай мені напитися з мого золотого глечика." Вона вже на неї сердитися і не думала.
Служанка відповіла їй ще гордовито: "Коли хочете пити, ступайте і пийте, а я вашою служницею бути не має наміру."
Тоді зійшла королівна з коня, від великої спраги припала до води, заплакала і сказала: "Ах, Боже мій!" – а три крапельки крові їй знову відповіли: "Якби знала твоя матінка, що ти знову сама все робиш у неї серце в грудях розірвалося б!"
І між тим, як вона жадібно пила і до води нахилялася, випала у неї з-за пазухи в воду ганчірочка з трьома крапельками крові і понесло її водою за течією, а вона через хвилювання не замітила …
Служанка це бачила і зраділа тому, що вона тепер отримала владу над королівною: позбувшись трьох крапельок материнської крові, та ставала зовсім слабкою і безпорадною.
Коли вона, повернувшись від річки, хотіла знову сісти на свого коня, який звався Фалада, служниця сказала їй: "На Фаладі слід мені їхати, а тобі на моїй шкапі," – і королівна мала на це погодитися.
Потім служанка наказала їй дуже грубо, щоб вона зняла з себе королівське плаття і наділа її, просте, і повинна була заприсягтися, що вона нікому при королівському дворі ні слова не скаже про те, що вони сукнями обмінялися; а якби вона не дала цієї клятви, то служанка погрожувала її на місці вбити. Але Фалада все це бачив і все примічав.
І ось служанка сіла верхом на Фаладу, а справжня наречена на її поганого коня, і так поїхали вони далі, до самих воріт королівського замку.
Там дуже зраділи їх прибуттю, королевич вибіг їм назустріч, допоміг служанці злізти з коня і подумав собі, що вона і є його нареченою.
Він повів її вгору по сходах в замок, а справжня королівна мала внизу чекати. Старий король тим часом дивився з віконця в двір і помітив, яка вона була тонка, ніжна і красива; пішов він до нареченої і запитав її, що за особа з нею приїхала і там у дворі залишилася і хто вона така. "Я її з собою по дорозі прихопила, щоб не одній мені їхати; дайте їй якусь роботу, щоб вона не залишалася без діла."
Але у старого короля не було для неї роботи, і він сказав тільки: "Є у мене маленький хлопчик, що гусей пасе, от нехай йому допомагає."
Хлопчика того звали Кюрдхен, йому і повинна була справжня наречена допомогти гусей пасти.
Незабаром після того несправжня наречена стала говорити, молодому королю: "Милий мій чоловіче, прошу вас зробити мені маленьку послугу."
— Із задоволенням, – відповів він.
"Так ось, накажіть покликати шкуродера і відрубати голову тому коню, на якому я сюди їхала, бо він мені дуже дошкуляв по дорозі сюди."
Так говорила вона навмисне, а власне кажучи, побоювалася того, що цей кінь міг розповісти, як вона повелася в дорозі з королівною.
Дійшов і до справжньої королівни слух про те, що вірний Фалада повинен померти, і ось вона таємно пообіцяла шкуродеру дати червонець, якщо той зробить їй маленьку послугу.
У королівському місті були великі похмурі ворота, через які вона ввечері і вранці повинна була проганяти гусей. Ось під цими воротами вона і просила шкуродера прибити голову Фалади їй на пам'ять. Так і пообіцяв їй шкуродер, відрубав вірному коню голову і прибив цвяхом під похмурими воротами.
Рано вранці, коли вона з Кюрдхеном проганяла гусей під воротами, вона сказала :
Висиш ти тут, мій вірний Фаладо!
— А голова їй відповіла:
А тобі, королівна, гусей треба гнати …
Якщо б твоя матінка дізналась про це,
Серце взірвалось у неї оце!
Так і пройшли вони далі за місто, і пригнали гусей на пасовисько. Прийшовши на лужок, присіла вона на травичку, розпустила свою косу, а коса у ній блищала як золото, і Кюрдхен це побачив, і дуже йому сподобався блиск її волосся, і він захотів парочку волосин у королівни з коси вирвати.
Тоді вона промовила:
Дуй, подуй ти вітерець,
Шапку з Кюрдхена ти здуй;
Вдалину гони її, прошу,
Поки косу розчешу!
І налетів раптом такий сильний вітер, що здув з Кюрдхена його шапку, погнав її вдалину, і хлопчик змушений був за нею бігти.
Поки він повернувся, королівна розчесала і прибрала своє волосся, і хлопчикові не дісталося жодного її волоска. Тоді хлопчик розсердився на неї і не став з нею говорити; і так пасли вони гусей до самого вечора, а потім вирушили додому.
На другий ранок, проходячи під похмурими воротами, королівна сказала:
Висиш ти тут, мій вірний Фалада!
А Фалада відповідав їй:
А тобі, королівна, гусей треба гнати …
Якщо б твоя матінка дізналась про це,
Серце взірвалось у неї оце!
А прийшовши на пасовище, сіла вона знову на лужок і знову стала розчісувати своє волосся, і Кюрдхен став знову за нею бігати і хотів її схопити за волосся; але вона промовила:
Дуй, подуй ти вітерець,
Шапку з Кюрдхена ти здуй;
Вдалину гони її, прошу,
Поки косу розчешу!
І налетів вітер, і зірвав з голови у хлопчика його шапку, і довелося йому довго за нею бігати, а коли він повернувся, вона вже давно прибрала своє волосся, і він жодного волоска від неї добути не міг; і знову вони пасли своїх гусей до вечора.
Під вечір, однак же, коли вони гусей пригнали, Кюрдхен пішов до старого короля і сказав: "З цією дівчиною я не хочу більше гусей пасти."
— А чому так? – запитав король.
— Так вона мені цілий день докучає.
Старий король став розпитувати його, чим вона йому докучає. На це Кюрдхен сказав: "Вранці, коли ми з гусьми проходимо під похмурими воротами, а там кінська голова на стіні повішена, вона тій голові каже:
Висиш ти тут, мій вірний Фалада!
— А голова їй відповідає:
А тобі, королівна, гусей треба гнати …
Якщо б твоя матінка дізналась про це,
Серце взірвалось у неї оце!
А потім він розповів королю, що щоранку відбувається на гусячому пасовище і як він повинен за вітром ганятися за своєю шапкою.
Старий король наказав йому наступного дня знову гнати гусей з королівною, а сам засів позаду похмурих воріт і чув своїми вухами, як вона говорила з головою свого Фалади; потім пішов він за нею слідом на пасовище і сховався за кущ на галявині.
Тут незабаром він своїми власними очима побачив, як Кюрдхен і гусопаска пригнали стадо гусей і як вона потім сіла і розпустила своє волосся, блискуче як золото. Слідом за тим вона знову – таки сказала:
Дуй, подуй ти вітерець,
Шапку з Кюрдхена ти здуй;
Вдалину гони її, прошу,
Поки косу розчешу!
І знову налетів порив вітру і понісся з шапкою Кюрдхена вдалину, так що той повинен був за ним довго бігати, а гусопаска тим часом спокійнісінько розчісувала і плела свої коси, і старий король все це спостерігав зі своєї засідки.
Ніким не помічений, повернувся він додому, і коли ввечері гусопаска пригнала гусей з пасовища, він покликав її в сторону і запитав, чому вона все це робить.
— Цього не смію я вам сказати, – відповідала вона, – не смію я нікому на своє горе поскаржитися, бо я присягнулася про це мовчати, не то доведеться мені життя втратити.
Але король наполягав і продовжував допитувати, і все ж нічого від неї не міг добитися. "Ну, – сказав він, – якщо вже ти мені нічого сказати не хочеш, так ось поділися своїм горем з цією своєю залізною грубкою," – так на те і пішов.
Тоді влізла королівна в залізну піч, стала плакати і скаржитися, полегшила своє наболіле серце і сказала: "Ось сиджу я тут, бідна, всіма покинута! Хоча я королівна за народженням, а підступна служанка силою змусила мене скинути моє королівське плаття і зайняла моє місце у нареченого, тим часом як я стала гусопаскою і тепер змушена справляти всяку чорну роботу. Якби знала то моя матінка, у ній серце з горя розірвалося б! "
А король тим часом стояв нагорі у самого гирла труби, прислухався і чув все, що вона говорила.
Вислухавши її, він повернувся знову в ту ж кімнату і велів їй вийти з грубки.
Він наказав одягнути її в королівське плаття – і надивуватися не міг її красі.
Потім покликав король свого сина і розказав йому, що приїхала до нього не його наречена, а її служниця, і що дівчина – гусопаска є його справжня наречена.
Молодий король був радий, побачивши, яка в нього наречена красуня і розумниця, і з приводу цього відкриття затіяв великий бенкет, на який запросив всіх своїх друзів і близьких.
На першому місці за столом сидів жених, і королівна сиділа по одну його руку, а служанка – по іншу і настільки була засліплена, що не могла впізнати королівну в її блискучому вбранні.
Коли все попили і поїли, і повеселішали, старий король задав служниці загадку: "Чого б гідна була служниця, яка так – то і так – то обдурила свою господиню?" – І потім, виклавши перед усіма історію королівни, зажадав, щоб служанка сказала, який вирок слід вимовити над такою ошуканкою.
Вислухавши короля, служанка сказала: "Така обманщиця гідна була б того, щоб роздягнути її догола, посадити в бочку, вбиту цвяхами; а в ту бочку впрягти двох білих коней і на тих конях котити її по вулицях в бочці до самого місця кари."
Король же сказав: "Ця обманщиця – ти сама, і вимовила ти свій власний вирок: над тобою його і виконаємо."
І коли цей вирок було виконано, молодий король одружився на справжній королівні, і правили вони своїм королівством довго і мирно.Додати комментар
Ваше им'я:
Ваш коментар:
код:   повторіть код: