ТЕКСТОВІ МАТЕРІАЛИ
ГОЛОВНА
АВТОРСЬКІ ВІРШІ
ЛIЧИЛКИ
АНЕКДОТИ
ВЕСЕЛІ ІСТОРІЇ
КАЗКИ НАРОДІВ СВІТУ
КАЗКИ УКРАЇНСЬКИХ АВТОРІВ
ЛЕГЕНДИ УКРАЇНИ
КАЗКИ АВТОРІВ СВІТУ
ЗАГАДКИ
ЦЕ ЦIКАВО
ПРИСЛІВ'Я ТА ПРИКАЗКИ
БАЙКИ
НАРОДНІ ПРИКМЕТИ
КОЛОМИЙКИ
РОЗВИВАЮЧІ КАРТИНКИ
РОЗМАЛЬОВКИ
ФЛЕШ-РОЗМАЛЬОВКИ
СТIНГАЗЕТИ
ТРАФАРЕТИ
ПРОПИСИ
РОЗВИВАЮЧI КАРТИНКИ
ЛАБИРИНТЫ
Торбинка, капелюх і ріжок
Торбинка, капелюх і ріжок

Жили – були три брати, які були дуже бідними, що і на зубок покласти було нічого. Ось і стали вони радитись:
— Так довше жити не можна, краще вже нам піти по білому світу, пошукати свого щастя.
Спорядилися вони в дорогу і не одну вже сотню верст пройшли, не одну стежечку притоптали, а щастя свого все ще не зустріли. Ідучи дорогою, зайшли вони одного разу в дрімучий ліс і серед цього лісу побачили гору, а як ближче підійшли до неї – гора виявилася з чистого срібла.
Тоді старший із трьох братів сказав:
— Ось я і знайшов бажане щастя, і ніякого іншого не бажаю.
Він набрав срібла, скільки міг знести, потім звернув з дороги і вернувся додому. Інші брати сказали:
— Ми не того собі бажаємо щастя – нам треба чогось такого, що б по дорожче срібла було.
І, не торкнувшись срібла, вони пішли далі. Після того, як вони ще дня два – три йшли дорогою, підійшли вони до гори, яка повністю була з чистого золота.
Другий брат задумався і вагався:
— Що мені зробити? – Сказав він. – Взяти мені цього золота стільки, щоб мені на мій вік вистачило, чи з братом далі йти?
Нарешті він прийняв тверде рішення, наповнив свої кишені золотом, наскільки було можливо, попрощався з братом і попрямував додому.
А третій брат сказав:
— Срібло і золото мене не приваблюють; не хочу відмовитися від свого щастя – може, мене ще чекає що – небудь краще в майбутньому.
І пішов він далі, і йшов цілих три дні; тут вже зайшов він в ліс, який був ще ширший всіх попередніх; здавалося, йому ні кінця, ні краю немає! А так як у нього ні їсти, ні пити не було, то він і дійшов до повного виснаження.
Спробував він вилізти на високе дерево, щоб подивитися, чи не побачить він звідти край лісу; проте ж, наскільки міг він осягнути простір оком, далеко нічого не було видно, крім вершин дерев.
Став він злазити з дерева, а голод його так мучив, що він подумав: "Ах, тільки б мені ще разок поїсти вдалося!"
І що ж? Тільки спустився, бачить з подивом, що під деревом стоїть скатертина і вся заставлена стравами, від яких так і несе ароматом. "Цього разу, – сказав він, – моє бажання здійснилося вчасно," – і, не задумуючись про те, хто приніс цю страву і хто її варив, він підійшов до скатертини і став їсти з насолодою, поки не задовольнив свого голоду.
Поївши, він подумав: "Було б дуже шкода цю тонку скатерку кинути тут у лісі," – склав її і сховав у кишеню. Потім пішов він далі і ввечері, коли знову відчув голод, задумав знову випробувати свою скатертину, розстелив її і сказав: "Бажаю, щоб на тобі ще раз з'явилися хороші страви," – і тільки побажав, як вже вся скатертина була заставлена стравами. " Ця скатерка мені милішою буде, ніж ціла гора золота або срібла!"
Він зрозумів, що в руках у нього скатерка – самобранка. Але й цієї дивини йому ще було недостатньо, щоб повернутися додому на спочинок; він хотів ще побродити по білому світу і ще спробувати щастя.
І пішов він далі по лісі і в одному з його глухих куточків зустрів чорномазого вугляра, який обпікав вугілля у вугільній ямі. Тут же стояв у нього на вогні казанок з картоплею, який він собі готував на вечерю.
— Привіт, замурзаний! – Сказав він вугільнику. – Ну, що? Яка поживаєш?"
— День у день – все те ж, – відповів той, – і що не вечір, то картопля; коли хочеш її покуштувати, будь моїм гостем.
— Спасибі, – відповів йому подорожній, – я не хочу в тебе віднімати твоєї вечері, тим більше, що ти на гостя не розраховував; краще я тебе запрошу з собою повечеряти.
— А хто ж тобі зготує вечерю? – Спитав вугляр. – Я бачу, що в тебе немає з собою жодних запасів, а звідси на шляху не знайдеться навколо нікого, хто б міг тебе хоч чим – небудь пригостити.
— Ну, а все ж я тебе такою стравою пригощу, якого ти ще ніколи не їв.
Тут він вийняв свою скатерку – самобранку, розстелив її на землі і сказав:
— Скатерка, накрийся!
І негайно з'явилося на скатерку і варене, і смажене, і все було таке гаряче, як ніби тільки з печі.
Вугляр і очі витріщив; але, втім, не змусив себе довго просити, а підсів до страви і давай собі набивати в свій чорний рот шматок за шматком.
Коли вони наситилися, вугляр почмокав губами і сказав:
— Чуєш, твоя скатерка мені до смаку припала; вона була б мені дуже до речі тут у лісі, де ніхто не може мені зварити нічого смачного. І я б міг запропонувати тобі непоганий обмін: он в куточку висить моя торбинка, колишній солдатський ранець, поношений і непоказний на вигляд; а сила в ньому таїться чимала … Але так як я в ньому більше не потребую, то можу проміняти його на твою скатерку.
— Спочатку я повинен дізнатися, яка ж це в ньому сила, – заперечив подорожній.
— Можу тобі пояснити, – сказав вугляр. – Варто тобі тільки по тому ранцю поплескати долонею, як вискочать з нього єфрейтор і шість чоловік солдатів у повній амуніції і озброєнні, і що б ти не наказав їм, вони все виконають.
— Ну, що ж? Я зі свого боку не проти і помінятися, – і він віддав вугільнику свою скатерку, зняв ранець з гачка і розпрощалися.
Відійшовши трохи, він захотів випробувати чудодійну силу ранця і поплескав по ньому долонею. Негайно з'явилася перед ним команда з шести молодців і єфрейтора, який запитав його:
— Що накаже батько – командир?
— Швидким кроком руш до вугільника і заберіть від нього мою скатерку – самобранку.
Ті швидко – наліво – кроком і дуже скоро виконали наказ: взяли у вугляра скатерку не питаючись.
Він знову скомандував їм:
— У торбинку! – І пішов далі.
На заході сонця прийшов він до іншого вугільника, який метушився біля вогню, варив собі вечерю.
— Коли хочеш зі мною поїсти, – сказав закоптілий хлопець, – картоплі з сіллю та без сала, так до мене підсаджуйся.
— Ні, – відповів йому подорожній, – цього разу ти будь моїм гостем, – та й розкинув свою скатерку, яка розтелилася пресмачний стравами.
Так вони посиділи, попили і поїли, і були дуже задоволені один одним. Після їжі вугляр і сказав подорожньому:
— Он, бачиш, лежить потяганий капелюх, і в цього капелюха є дивовижні властивості: якщо хто його надіне і поверне на голові задом наперед, вистрілять гармати, немов би їх дванадцять в ряд стояло, і всі разом в порох розіб'ють, що б там не було, у мене цей капелюх висить без всякої користі, а на твою скатерку я б охоче проміняв.
— Ну, що ж? Мабуть! – Сказав подорожній.
Але пройшовши трохи, він поплескав по торбинці, і його команда повернула йому скатерку – самобранку. "Ну, от! – Подумав він про себе. – Щастя моє ще не збідніло."
І він не помилився. Пробувши ще день в дорозі, прийшов він до третього вугільника, який теж став пригощати його картоплею із сіллю та без сала. А він пригостив його зі своєї скатерки – самобранки, і страва здалася вугільнику такою смачною, що той в обмін на скатерку запропонував йому взяти ріжок, що володів особливими властивостями. Варто було тільки на ньому заграти, і падали високі стіни і укріплення, і цілі села і міста зверталися в купи руїн. Він точно так же помінявся з вугільником скатертиною на ріжок, але знову її повернув собі за допомогою своєї команди, так що нарешті опинився одночасно власником і торбинки, капелюхи і ріжка. "Ось тепер, – сказав він, – тепер я всім обзавівся, і настав час мені повернутися додому і подивитися, як мої братики поживають."
Коли він повернувся на батьківщину, то переконався, що брати на своє срібло і золото побудували прекрасний будинок і жили в своє задоволення.
Він увійшов в їх будинок, але так як одяг на ньому був рваний і поношений, на голові у нього пом'ятий капелюх, а за спиною протерта торбинка, то вони не хотіли його бачити, так як не пізнали.
Вони висміяли його і сказали:
— Ти тільки видаєш себе за нашого брата, який нехтував і сріблом, і золотом, і все шукав для себе кращого щастя! Той вже, ймовірно, повернеться до нас у всьому шику, яким – небудь королем, а ніяк не жебраком! "- І вигнали за двері.
Тоді він розгнівався, став плескати по своєму ранця до тих пір, поки півтори сотні молодців не стали перед ним струнко. Він наказав їм оточити будинок братів, а двом з них – наламати пучок прутів з ліщини і обох бити доти прутами, поки вони не признають його за брата. Піднявся шум, збіглися люди і хотіли надати допомогу обом братам, проте ж ніяк не могли з солдатами впоратися.
Донесли про те, що трапилося королю, і той, незадоволений порушенням порядку, наказав капітану виступити зі своєю ротою проти порушників і вигнати їх з міста. Але наш молодець нахлопав з торбинки команду набагато більше роти, побив капітана і змусив його солдатів відступити з розбитими носами. Король сказав:
— Цього пройдисвіта слід провчити!
І вислав проти нього на другий день ще більше людей, але й ті нічого не могли вдіяти. Наш молодець виставив проти нього військо сильніше, та щоб скоріше розправитися з королівськими солдатами, повернув на голові два рази капелюх: гримнули гармати, і королівське військо було побито.
— Ну, тепер вже я доти не заспокоюся, – сказав молодець, – поки король не віддасть за мене заміж свою доньку і не передасть мені право на управління всією країною від його імені.
Це було передано королю, і той сказав дочці:
— Батогом обуха не переб'єш! Нічого не залишається більше мені робити, як виконати його бажання … Коли я хочу жити в світі і притому хочу утримати вінець на голові, так я повинен тебе йому віддати.
Весілля зіграли, але королівна була дуже розгнівана тим, що її чоловік був простаком, що він ходив у пом'ятою капелюсі і носив за спиною потерту торбинку. Вона б дуже охоче від нього позбулася, і день і ніч тільки про те й думала. Ось і надумала вона: "А чи не в цій торбинці його чудодійна сила?"
І прикинулася вона ніжною, і коли подобріло його серце стала йому говорити:
— Якби ти відкинув цю противну торбинку, яка так жахливо виглядає, що мені за тебе стає соромно.
— Жіночко! – Відповів він. – Та це мій найдорожчий скарб! Поки ця торбинка у мене в руках, мені ніхто на світі не страшний!
І відкрив їй таємницю, якими торбинка володіє чудовими незвичайними властивостями. Тоді вона кинулася до нього на шию, ніби для того, щоб обійняти і розцілувати його, а тим часом спритно відв'язала у нього торбинку і пустилася тікати.
Залишившись наодинці з цією торбинкою, вона стала по ній поплескувати і наказала солдатам, щоб вони свого колишнього начальника захопили і вивели б з королівського палацу.
Вони скорилися, і лукава дружина наказала ще більшій кількості війська йти за ним слідом і зовсім прогнати його з тієї країни. Довелося б йому пропадати, якби не його капелюх! Повернув він його разок – другий – і загриміли гармати, і всіх відразу збили, і королева сама повинна була до нього прийти і молити його про прощення. Так вона розчулено просила, так гаряче обіцяла йому виправитися, що він здався на її вмовляння і погодився з нею помиритися.
Вона стала до нього лащитись, прикинулася дуже люблячою і зуміла так його обдурити, що він їй проговорився:
— Проти мене і з моєю торбинкою нічого не зробиш, поки я своїм капелюхом володію.
Дізнавшись цю таємницю, вона дала йому заснути, забрала в нього капелюх і наказала викинути його самого на вулицю. Але вона не знала, що у нього ще залишався ріжок в запасі, і він в гніві став в нього сурмити щосили.
Звалилося все кругом: попадали стіни і укріплення, міста і села звернулися в купи руїн, і під ними загинули і король, і його донька.
І якби він ще потрубів трохи і не відклав би свого ріжка в сторону, то все б було зруйновано і у всій країні каменя на камені не залишилося б …
Тут вже ніхто не став йому більше опиратися, і він був визнаний королем над всією тією країною.Додати комментар
Ваше им'я:
Ваш коментар:
код:   повторіть код: