ТЕКСТОВІ МАТЕРІАЛИ
ГОЛОВНА
АВТОРСЬКІ ВІРШІ
ЛIЧИЛКИ
АНЕКДОТИ
ВЕСЕЛІ ІСТОРІЇ
КАЗКИ НАРОДІВ СВІТУ
КАЗКИ УКРАЇНСЬКИХ АВТОРІВ
ЛЕГЕНДИ УКРАЇНИ
КАЗКИ АВТОРІВ СВІТУ
ЗАГАДКИ
ЦЕ ЦIКАВО
ПРИСЛІВ'Я ТА ПРИКАЗКИ
БАЙКИ
НАРОДНІ ПРИКМЕТИ
КОЛОМИЙКИ
РОЗВИВАЮЧІ КАРТИНКИ
РОЗМАЛЬОВКИ
ФЛЕШ-РОЗМАЛЬОВКИ
СТIНГАЗЕТИ
ТРАФАРЕТИ
ПРОПИСИ
РОЗВИВАЮЧI КАРТИНКИ
ЛАБИРИНТЫ
Три чоловічка в лісі
Три чоловічка в лісі

Жив – був чоловік, у якого померла дружина; і жила – була жінка, в якої помер чоловік. І у вдівця залишилася донька, і у вдови – дочка. Дівчата були між собою знайомі і разом походжали на прогулянки і потім заходили в будинок до вдови.
І стала вдова говорити дочці вдівця:
— Чуєш, скажи своєму батькові, що я за нього хочу вийти заміж.
Дівчина пішла додому і розповіла своєму батькові, що говорила вдова. Вдівець сказав: "Що ж мені робити? Женишся – натішишся, та одружишся ж – і наплачешся." Нарешті, не знаючи, на що зважитися, він зняв з себе чобіт і сказав доньці:
— Візьми цей чобіт (у нього в підошві дірка), іди на горище, повісь чобіт на великий цвях і наллєш в чобіт води. Коли вода в ньому втримається – я візьму собі другу дружину; не втримається – не візьму.
Дівчина зробила так, як їй було наказано; але від води підошва розбухла, і дірку затягнуло, і чобіт виявився повний водою до країв. Дочка доповіла про це батькові. Той сам виліз нагору, і коли побачив, що вона сказала правду, то пішов він до вдови, посватався за неї і зіграв весілля.
На другий ранок після весілля, коли обидві дівчини встали, перед вдівця донькою стояло молоко для миття та вино для пиття, а перед вдови донькою – вода для миття і вода для пиття.
На наступний ранок вода для пиття і вода для миття стояла однаково і перед тієї і тієї донькою. На третій ранок вода для миття і вода для пиття стояла перед вдівця донькою, а молоко для миття і вино для пиття – перед вдови донькою; так при тому і залишилося.
Мачуха пасербицю зненавиділа і не знала, як би їй з дня на день все гірше життя зіпсувати. Притому ж була вона і заздрісна, тому що її падчерка була красива і миловидна, а її рідна дочка негарна і противна.
Одного разу зимою, коли земля замерзла, як камінь, а по горах і по долах усюди лежав глибокий сніг, мачуха пошила падчерці плаття з паперу, покликала її і сказала:
— Ось, одягни цю сукню, іди в ліс і принеси мені кошичок суниці; мені дуже цієї ягоди захотілося!
— Ах, Боже мій, – сказала падчерка, – але ж зимою яка ж суниця? І земля замерзла, і все снігом покрито. І навіщо ж мені йти в ліс в паперовому плаття? Адже на дворі так холодно, що дух захоплює. Отаке плаття і вітер продує, і тернина розірве його на шматки у мене на тілі.
— Смієш ти мені ще суперечити? – Закричала мачуха. – Провалюй та не смій мені на очі показуватися, поки не набереш повний кошичок суниці!
Потім вона дала їй ще шматок черствого хліба і сказала:
— Цим ти можеш день прогодуватися.
А сама подумала: "Вона в лісі замерзне і помре з голоду – так я її і ніколи більше не побачу.
Пасербиця послухалася мачухи, наділа паперове плаття і вийшла з дому з кошичком. Скрізь кругом тільки й видно було, що сніг і з-під нього не стирчало жодної зеленої рослинки.
Коли вона прийшла в ліс, то побачила там маленький будиночок; з віконечка того будиночка визирали троє крихітних чоловічка. Вона з ними привіталася і скромненько постукала в їхні двері. Ті крикнули: "Заходь!" – І вона увійшла до кімнати і сіла на лаву біля грубки; там хотіла вона погрітися і з'їсти свій шматок хліба.
Троє крихітних чоловічка сказали:
— Поділися і з нами своїм шматком.
— Охоче поділюся, – сказала вона, розламала свій шматок надвоє і дала їм половину.
Ті запитали її: "Чого ти тут шукаєш в лісі в зимовий час, та ще в такому платтячку?
— Ах, – відповіла вона, – я повинна тут набрати повний кошичок суниці і без цього не смію додому повернутися.
Коли вона з'їла свою частку хліба, вони дали їй мітлу і сказали:
— Піди розміти цієї мітлою сніг біля задніх дверей хатинки.
І як тільки вона вийшла за двері, вони стали між собою радитися: "Чим би її обдарувати за те, що вона така славна і добра, і за те, що хліб свій поділила з нами?"
Тоді перший сказав: "Я обдарую її тим, що вона з кожним днем хорошати стане."
Другий сказав: "Я обдарую її тим, що у неї за кожним словом по червінцю буде випадати з рота."
Третій сказав: "А я доб'юся того, що приїде король і візьме її в дружини."
Тим часом дівчина виконала те, що їй наказали три чоловічка: розмела сніг мітлою позаду хатинки, і що ж там виявилося? Зріла суниця, яка так і виставляла з-під снігу свої темно-червоні ягоди!
Зраділа, вона набрала цих ягід повний кошичок, потім подякувала маленьким чоловічкам і кожному з них потиснула руку, і побігла додому, щоб вручити мачусі суниці.
Коли вона увійшла в будинок і побажала мачусі "добрий вечір," у неї раптом вивалився червонець з рота. Потім вона стала розповідати про все, що з нею в лісі сталося, і що не слово, то у неї з вуст випадали червонець за червонцем, так що незабаром вся кімната була ними всіяна.
— Подумаєш, що вона так грошима жбурляє! – Сказала мачухи донька. Але насправді вона потай заздрила пасербиці і теж захотіла неодмінно сходити в ліс за суницею.
Мати відрадила її: "Не ходи, донечко, холодно, і застудитися можеш." Але так як та все наполягала на своєму, то мачуха нарешті поступилася, пошила доньці шубу, яку та повинна була надіти, і дала їй з собою кусень хліба з маслом і тістечко про запас.
Донька пішла в ліс і прямо до маленького будиночка. Ті ж троє крихітних чоловічка дивилися у віконечко, але вона їм не вклонилася увійшла в хату, присіла до грубки і стала наминати свій хліб з маслом і своє тістечко.
— Поділися з нами! – Крикнули їй чоловічки, але вона їм відповідала:
— Мені й самій мало.
Коли вона все з'їла, вони сказали їй:
— Ось тобі мітла, піди розмети нам сніг біля задніх дверей.
— Самі розмете, – відповіла вона, – я вам не служниця.
Коли вона побачила, що вони нічого не хочуть їй подарувати, вона пішла з хатинки геть. Тоді стали маленькі чоловічки між собою радитися: "Чим би нам її обдарувати за те, що вона така непривітна і серце в неї таке зле і зневажливе.
І перший з них сказав: "Я обдарую її тим, що вона з кожним днем ставатиме потворнішою."
Другий сказав: "Я обдарую її тим, що у неї при кожному слові буде випадати з рота жаба."
Третій сказав: "Я обдарую її тим, що вона помре ганебною смертю."
А мачушина донька пошукала – пошукала в лісі суниці, нічого не знайшла і злою повернулася додому.
І як тільки відкрила рот, щоб розповісти матері про все, що в лісі з нею сталося, як стали у неї за кожним її словом вискакувати з рота жаби, та так багато і так часто, що вона всім скоро остогидла.
Ось і стала мачуха ще більш злитися на свою пасербицю, яка з кожним днем ставала красивішою, і все думала про те, як, б їй заподіяти яке-небудь горе. Взяла вона казан, поставила його на вогонь і стала в ньому кип'ятити вовняну пряжу. Коли пряжа прокип'ятилася, вона звалила її на плечі бідній дівчині, дала їй в руки сокиру і послала її на річку: нехай, мовляв, там ополонку прорубає і всю пряжу прополоще.
Пасербиця була слухняна, пішла на річку і стала прорубувати ополонку в льоду. І коли прорубуючи, звідки не візьмись під’їхала до того місця чудова карета, в якій сидів сам король.
Карета зупинилася, і король запитав:
— Дитя моє, хто ти і що ти там робиш?
— Я бідна дівчина і полощу вовняну пряжу.
Тоді король над нею зглянувся і, бачачи притому, яка вона красуня, сказав їй:
— Не хочеш ти зі мною поїхати?
— Від усього серця бажаю, – відповіла вона, зрадівши тим, що могла бігти з очей геть від своєї мачухи і сестриці.
І ось вона сіла в карету і поїхала з королем, і коли вона приїхала в королівський замок, зіграли весілля з королем.
Рік по тому народила молода королева сина, і коли мачуха почула про її щастя, то прийшла зі своєю дочкою в замок і зробила вигляд, ніби хоче відвідати її.
Коли ж король якось відлучився і нікого в кімнаті королеви не було, зла баба схопила нещасну за голову, а дочка її – за ноги, і викинули вони її з віконця прямо в річку, що протікала повз замку. Потім мачуха поклала свою потворну доньку на ліжко і вкрила її ковдрою поверх голови.
Коли король повернувся і хотів говорити зі своєю жінкою, стара закричала йому: "Ні-ні, тепер говорити не можна, вона лежить дуже слабкою, сьогодні ви повинні залишити її в спокої.
Королю ніщо погане не прийшло при цьому в голову, і він знову повернувся до опочивальні дружини вже тільки на другий ранок; коли ж він став розмовляти з жінкою, а вона – йому відповідати, то він побачив, що при кожному її слові у неї з вуст вистрибувала жаба, між тим, як раніше випадало по червінцю. Здивований цим король запитав, що це означає; але мачуха відповіла, що з королевою це сталося після перевтоми і що це пройде.
А вночі побачив повар, як підпливла з річки канавки качечка і заговорила:
Король, що з тобою?
Спиш, не спиш ти нічною порою?
І, не отримавши відповіді, вона продовжувала:
— А що ж мої гості?
Тоді вже повар відповів їй від себе:
— Сплять, як на цвинтарі.
І вона запитала ще:
— А що ж моя дитина?
І той відповів:
— Спить серед пелюшок.
Тоді вона обернулася на королеву, піднялася на верх замку, напоїла свою дитину прикрила її тепліше і знову сірою качечкою спливла через канавку в річку.
Так приходила вона дві ночі підряд, а в третьому сказала повару:
— Піди й скажи королю, щоб він узяв в руки меч свій і тричі змахнув ним переді мною, коли я буду стояти на порозі.
Побіг повар і сказав королю, і той прийшов з мечем і тричі змахнув ним. І на третьому помаху його дружина стала перед ним жива – живісінька і здоровенька, як і колись була. Король був дуже цим втішений, проте ж сховав королеву в таємній кімнаті до того недільного дня, в який повинні були відбуватися хрестини немовляти.
І коли немовля хрестили, король сказав:
— Яку кару слід призначити тій людині, яка візьме сплячого з ліжка і кине у воду?
— Такого лиходія, – відповіла мачуха, – найкраще було б посадити в бочку, набитими всередині цвяхами, і ту бочку скотити з гори у воду.
Король відповідав їй на це:
— Ти вимовила свій власний вирок!
Він велів притягти таку бочку, засадив в неї стару з її донькою і велів міцно забити у бочці днище; і ту бочку скотили з гори – прямо в річку.Додати комментар
Ваше им'я:
Ваш коментар:
код:   повторіть код:                                   
автор: АннаКоментар
Прекрасно