ТЕКСТОВІ МАТЕРІАЛИ
ГОЛОВНА
АВТОРСЬКІ ВІРШІ
ЛIЧИЛКИ
АНЕКДОТИ
ВЕСЕЛІ ІСТОРІЇ
КАЗКИ НАРОДІВ СВІТУ
КАЗКИ УКРАЇНСЬКИХ АВТОРІВ
ЛЕГЕНДИ УКРАЇНИ
КАЗКИ АВТОРІВ СВІТУ
ЗАГАДКИ
ЦЕ ЦIКАВО
ПРИСЛІВ'Я ТА ПРИКАЗКИ
БАЙКИ
НАРОДНІ ПРИКМЕТИ
КОЛОМИЙКИ
РОЗВИВАЮЧІ КАРТИНКИ
РОЗМАЛЬОВКИ
ФЛЕШ-РОЗМАЛЬОВКИ
СТIНГАЗЕТИ
ТРАФАРЕТИ
ПРОПИСИ
РОЗВИВАЮЧI КАРТИНКИ
ЛАБИРИНТЫ
Три зміїних листочка
Три зміїних листочка

В деякому царстві жив – був такий бідняк, якому нічим було прогодувати навіть свого єдиного сина.
Тоді сказав йому син:
— Тату, вам так погано живеться – я бачу, що я вам тягар; краще вже ви відпустіть мене, і я піду, спробую сам заробити собі на хліб.
Тоді батько його благословив і з великим сумом попрощався з ним. А тим часом один могутній король вів війну з сусідньою державою; юнак вступив до нього на службу і відправився на війну.
І коли війська зійшлися і відбулася битва, він чуть не загинув: кругом нього так і сипало свинцем, багато хто з його товаришів загинули. А коли і головний воєначальник був убитий, то всі вже збиралися до втечі; але юнак виступив вперед, підбадьорив їх своєю промовою і вигукнув:
— Не дамо нашій батьківщині загинути!
Тоді пішли за ним і всі інші, він рушив вперед і побив ворога.
Король, дізнавшись, що він йому зобов'язаний перемогою, підніс його над усіма, нагородив великими багатствами, і став він у королівстві першим сановником.
У короля була дочка, дуже красива, вона дала обітницю, що вибере собі в чоловіки і повелителі тільки того, хто обіцяє їй разом з нею живим лягти в могилу, якщо вона помре перша від свого чоловіка. "Коли він мене любить, – говорила вона, – так на що йому і жити після моєї смерті?"
Зате і вона виявляла готовність вчинити точно так само в разі смерті чоловіка і говорила, що вона разом з ним зійде в могилу.
Ця дивна обітниця відлякував від королівни всіх її женихів; але юнак був так захоплений її красою, що він ні на що не подивився і став у короля сватати його доньку.
— Та чи знаєш ти, – запитав король, – яку обітницю ти повинен дати?
— Я повинен з нею разом лягти в могилу, – сказав юнак, – якщо я її переживу, але любов моя до неї така велика, що я зроблю це.
Тоді король дав свою згоду, і весілля було зігране з великою пишністю.
Пожив юнак з жінкою деякий час в любові та злагоді, і потім сталося так, що юна королівна захворіла дуже тяжкою недугою, і ніякий лікар не міг її вилікувати.
Коли ж вона померла, юнак згадав про свою обіцянку, і йому страшно стало від думки, що ось доведеться живому лягти з дружиною в могилу; але це було неминуче: король поставив варту у всіх воріт, і він повинен був підкоритися своїй долі.
Коли настав день похорону і тіло королівни було опущено в королівський склеп, її чоловіка звели туди ж і вхід в склеп засунули і замкнули на замок.
Поруч із труною поставили стіл, на ньому чотири свічки, чотири хлібини і чотири пляшки вина. Коли цей запас виснажиться, юнак повинен буде попрощатися з життям.
Ось і сидів він там, скорботний і сумний, з'їдав щодня тільки по шматочку хліба, випивав тільки по ковточку вина і все ж бачив, як смерть, що не день, до нього наближалася і наближалася.
І ось, перебуваючи в полоні цих скорботних роздумів про свою долю, юнак раптом побачив змію, яка виповзла з кута склепу і наблизилася до покійниці. Юнак подумав, що змія приповзла з’їсти труп його дружини, а тому вихопив свій меч і, сказавши:
— Поки я живий, ти не доторкнешся до неї! – Розрубав змію на три шматки.
Трохи згодом виповзла й інша змія з кутка підземелля; але побачивши, що перша змія лежить порубана на шматки, негайно поповзла в свою нору, і повернулася, тримаючи в роті три зелених листка. Потім вона склала три шматки змії, як їм слід було бути, і на кожен розруб поклала по листочку. І розрубані частини зрослися, змія заворушилася і ожила, і обидві поспішно поповзла в свою нору.
Листочки залишилися на підлозі, і нещасному юнакові, який все це бачив, спало на думку, що, можливо, чудодійна сила листків може так само впливати і на людину.
Ось він і підняв листя, і одне з них поклав до уст небіжчиці, а два інших до її очей. І тільки приклав, кров стала знову звертатися в її жилах і рум'янець знову заграв на зблідлих щоках.
Вона зітхнула глибоко, відкрила очі і сказала:
— Ах, Боже мій! Де це я?
— Ти у мене в обіймах, мила жіночко! – Відповідав їй юнак і розповів їй, як все сталося і як він її знову пробудив до життя.
Потім він дав їй трохи вина і хліба, і коли вона знову відчула себе в силах, то піднялася з труни, і вони разом пішли до дверей склепу і стали стукати і кричати настільки голосно, що стража почула нагорі і доповіла королю.
Король сам спустився в підземелля і відчинив двері, і, побачивши дочку і зятя живими і здоровими, від душі зрадів тому, що вони позбулися великого лиха.
А юнак захопив із собою зі склепу три зміїних листка, віддав їх своєму слузі і сказав:
— Сховай їх, і повсякчас носи при собі: хто знає, може бути, вони нам ще й в інший раз знадобляться.
А треба сказати, що в королівни, яку молодий чоловік знову пробудив до життя, раптом відбулася різка зміна: здавалося, що в серці її зникла всяка любов до чоловіка.
Коли він через деякий час задумав відвідати свого старого батька і разом з дружиною сів на корабель, щоб їхати за море, королівна, забувши всю його любов і відданість і те, що він її врятував від смерті, стала залицятися до юнги на кораблі.
І ось одного разу, коли чоловік її усунули, вона цього юнгу закликала, і вони удвох, вхопивши сплячого юнака за голову й за ноги, викинули за борт корабля в море. Коли це лиходійство здійснилося, вона сказала юнзі:
— Повернемося назад і скажемо батькові, що чоловік в дорозі помер. А тебе я вже так перед батьком розпишу і вихвалю, що він мене видасть за тебе заміж і тобі передасть з часом свій королівський вінець.
Проте ж вірний слуга, який все бачив, непомітно встиг відчепити маленький човен від корабля, спустився в нього, поплив слідом за своїм паном. Він витягнув свого пана з води вже мертвим, але за допомогою трьох зміїних листочків, які він завжди носив при собі, благополучно оживив його.
Вони обидва стали гребти з усіх сил, гребли день і ніч, і їх човник плив так швидко по морю, що вони раніше корабля прибули до старого короля.
Той був дуже здивований, що вони повертаються одні, і запитав, що з ними трапилося в дорозі? Коли він почув про злодіяння своєї дочки, то сказав:
— Не вірю тому, щоб вона могла так погано вчинити; а втім, правда скоро сама з'ясується.
І наказав зятю і слузі його віддалитися в потаємну кімнату і в ній сховатися від усіх.
Незабаром після того прибув і корабель, і дочка лиходійка з'явилася до батька з засмученим обличчям. Він запитав її:
— Чому ти повертаєшся одна? Де ж твій чоловік?
— Ах, батьку, – відповіла вона, – я повертаюся додому у великій скорботі: чоловік мій під час плавання раптом захворів і помер, і якби добрий юнга не допомагав мені, то і мені теж, ймовірно, довелося важко; він був присутнім при смерті мого чоловіка і може все вам розповісти в подробицях.
Тоді король сказав:
— Я воскрешу покійного твого чоловіка, – і раптом відімкнув потайну кімнату і викликав звідти свого зятя і його вірного слугу.
Побачивши свого чоловіка, королівна, як громом уражена, впала на коліна і молила про пощаду. Але король сказав:
— Немає тобі пощади! Він був готовий з тобою разом померти і тебе пробудив до життя, а ти забила його під час сну і тому повинна понести заслужену кару!
І ось вона була разом зі своїм пособником посаджена в дірявий корабель і вивезена у відкрите море, де незабаром хвилі поглинули спільників.Додати комментар
Ваше им'я:
Ваш коментар:
код:   повторіть код: