ТЕКСТОВІ МАТЕРІАЛИ
ГОЛОВНА
АВТОРСЬКІ ВІРШІ
ЛIЧИЛКИ
АНЕКДОТИ
ВЕСЕЛІ ІСТОРІЇ
КАЗКИ НАРОДІВ СВІТУ
КАЗКИ УКРАЇНСЬКИХ АВТОРІВ
ЛЕГЕНДИ УКРАЇНИ
КАЗКИ АВТОРІВ СВІТУ
ЗАГАДКИ
ЦЕ ЦIКАВО
ПРИСЛІВ'Я ТА ПРИКАЗКИ
БАЙКИ
НАРОДНІ ПРИКМЕТИ
КОЛОМИЙКИ
РОЗВИВАЮЧІ КАРТИНКИ
РОЗМАЛЬОВКИ
ФЛЕШ-РОЗМАЛЬОВКИ
СТIНГАЗЕТИ
ТРАФАРЕТИ
ПРОПИСИ
РОЗВИВАЮЧI КАРТИНКИ
ЛАБИРИНТЫ
Ференанд Вірний і Ференанд Невірний
Ференанд Вірний і Ференанд Невірний

Жили собі колись чоловік та жінка, і поки були вони багаті, дітей у них не було. Але ось вони збідніли, і народився у них синочок. Але вони ніяк не могли знайти йому хресного, і вирішив тоді чоловік відправитися в ближнє містечко і подивитися, чи не знайдеться там якого-небудь чоловіка. Зустрівся йому на дорозі бідняк і запитує його, куди він іде; той відповів йому, що йде, мовляв, шукати собі кого-небудь в куми, що він бідний, і ніхто не погоджується йти до нього в хресні.
— Що ж, – сказав бідняк, – ти бідний, і я бідний, піду до тебе в куми. Але я так бідний, що дати дитині нічого не можу. Іди і скажи породіллі, щоб вона несла дитину зараз же до церкви.
Прийшли чоловік з дружиною до церкви, а жебрак вже там їх чекає, і назвав він дитину Вірним Ференандом.
Ось вони вийшли з церкви, а жебрак і каже:
— Що ж, розійдемося тепер по домівках, подарувати я вам нічого не можу, і вам дарувати мені не годиться.
Але дав він матері ключ і сказав їй, щоб, прийшовши додому, вона віддала б його чоловікові: нехай береже його, поки дитині не виповниться чотирнадцять років, а тоді нехай він відправиться в ліс і розшукає там замок, до якого підійде цей ключ, – і все, що в такому замку виявиться, то за ним і залишиться.
Виповнилося хлопчикові всього лише сім років, а виріс він великий та сильний. І ось пішов він одного разу гратися з іншими хлопчиками, і ті стали хвалитися, скільки хто від хресного свого отримав; а він нічим похвалитися не міг, вернувся додому засмучений і каже батькові:
— Хіба я зовсім нічого не отримав від свого хрещеного?
— О, ні, – сказав батько, – ти отримав ключ до того замку, що ніби стоїть в лісі, іди туди і відчини його цим ключем.
От пішов хлопчик у ліс, але ні про який замок не було ні слуху ні духу.
Минуло ще сім років, і коли хлопчикові виповнилося чотирнадцять років, він вийшов знову на пошуки замка, раптом бачить – стоїть замок. Він відімкнув його ключем, але нічого в ньому не знайшов, крім сивого коня. Сильно зрадів юнак, що у нього є тепер кінь, миттю скочив на нього і помчав до свого батька.
— Що ж, є тепер у мене сивий кінь, – сказав він, – поїду я по білому світу мандрувати.
Виїхав він з дому, їде по дорозі, бачить – лежить на шляху перо для писання, він хотів було його підняти, але подумав про себе: "Е, нехай воно собі лежить! Адже куди не приїдеш, скрізь знайдеться перо для писання, якщо буде потрібно ." Тільки він від'їхав від пера, раптом чує – хтось його кличе: "Вірний Ференанд, візьми мене з собою!" Він озирнувся, навколо нікого немає, повернувся до пера і підібрав його. Поїхав він далі, і через деякий час довелося йому проїжджати повз річку, бачить – лежить на березі рибка, широко роззявляє рот – дихати їй нічим; а він їй і каже:
— Слухай рибко, я тобі допоможу у воду вибратися, – взяв її за хвіст і кинув у воду.
Вистромила рибка з води голову і сказала:
— За те, що ти мені допоміг вибратися з багнюки в воду, дам я тобі флейту. Якщо потрапиш у біду, заграй на тій флейті, і я тобі допоможу, а якщо ти у воду що випустиш, то я тобі вмить з води дістану.
Поїхав він далі, трапляється йому назустріч чоловік і питає його, куди він їде.
— Та ось в найближче містечко.
— А як тебе звати?
— Вірний Ференанд.
— Е, та у нас з тобою імена майже однакові, мене звуть Ференанд Невірний.
І вони попрямували разом в ближнє містечко, в харчевню.
Але погано було те, що Ференанд Невірний вмів за допомогою різного чаклунства вивідувати все, про що думає інший і що збирається робити. А в харчевні тій була жвава служниця, дівчина собою дуже гожа і тримала себе люб'язно. Вона закохалася в Вірного Ференанда – юнак був він гарний – і питає його, чи далеко він збирається їхати.
— Так от хотілося б мені по білому світу поїздити.
Але вона порадила йому залишитися тут і сказала, що живе в їхній країні король, який охоче б взяв його до себе на службу в слуги або в форейтори, – нехай, мовляв, приходить до короля на службу. Ференанд відповів, що йому не хотілося б йти і самому пропонувати свої послуги. Тоді дівчина сказала:
— О, я тобі все це сама влаштую.
Вона пішла до короля і запитала, чи не хоче він взяти до себе на службу красивого слугу? Король дуже цьому зрадів і звелів Ференанду з'явитися до себе і вирішив взяти його до себе в слуги. А Ференанду більше хотілося бути форейтором, щоб не розлучатися зі своїм конем; і взяв його король в форейтори. Як дізнався про те Ференанд Невірний, говорить дівчині:
— Скажи, чи не допоможеш ти і мені поступити на службу?
— Чому ж, я і тобі допоможу, – сказала дівчина.
А сама подумала: "З такою людиною сваритися не слід, йому довірятися можна." Пішла до короля і влаштувала його слугою; і король залишився цим задоволений.
Коли одного ранку Ференанд Невірний одягав свого короля, той все зітхав і голосив: "Ох, якщо б моя наречена була нарешті зі мною!"
А Ференанд Невірний недолюблював Вірного Ференанда, і ось коли король став одного разу знову горювати і скаржитися, він і каже йому:
— Так у вас є форейтор, ви і пошліть його за вашою коханою, нехай він її привезе, а якщо він цього не виконає, то кажіть його стратити.
Тоді велів король покликати до себе Вірного Ференанда і сказав йому, що там-то і там-то живе його кохана і що він повинен її привезти до нього, а не привезе, то доведеться його стратити.
Пішов Вірний Ференанд на конюшню до свого сивого коня і став на своє горе скаржитися і голосити: "Ох, який я нещасний!" І раптом каже йому хтось ззаду: "Вірний Ференанд, чого плачеш?" Озирнувся він кругом, нікого не побачив і продовжував скаржитися: "Ах, мій милий сивий конику, видно, доведеться мені з тобою розлучатися, скоро мені вмирати!" І гукає його хтось знову: "Вірний Ференанд, чого плачеш?" Тут-то він і зауважив, що це його сивий коник говорить, і питає він його: "Так це ти, мій коник? Невже ти говорити вмієш?" І каже: "Повинен я їхати туди-то і туди-то, щоб роздобути королю наречену, так не знаєш ти, як мені з цією справою впоратися?"
Каже йому сивий коник:
— Іди до короля та скажи, нехай дасть тобі те, що ти попросиш, тоді ти дістанеш йому наречену; якщо дасть він тобі повний корабель м'яса і повний корабель хліба, то вся справа влаштується: живуть там, за морем, величезні велетні, і якщо ти не привезеш їм м'яса, вони тебе розтерзають; а ще водяться там величезні птахи, вони виклюють тобі очі, якщо ти не привезеш їм хліба.
Тоді велів король всім м'ясникам країни різати худобу, а всім пекарям пекти хліб, щоб навантажити ними повні кораблі. Коли кораблі навантажили, говорить сивий коник Вірному Ференанду:
— Ну, а тепер сідай на мене і веди мене на корабель, а як з'являться велетні, ти скажи їм:
Тихіше, тихіше, велетні мої,
Я дбав про вас,
Дещо я вам призапас.
А коли підлетять птиці, ти їм знову-таки скажи:
Тихіше, тихіше, пташки любі мої,
Я подумав і про вас,
Вам подарочки припас.
Велетні тоді тобі нічого не зроблять, а ти під'їдеш потім до замку, де лежить принцеса і спить. Візьми з собою двох велетнів, вони тобі допоможуть; але дивись не розбуди принцесу, нехай велетні перенесуть її на ліжку прямо на корабель.
І сталося все так, як сказав сивий коник. Вірний Ференанд віддав і велетням і птахам все, що для них привіз; велетні були цим задоволені і погодилися перенести принцесу на ліжку прямо на корабель. Коли вона прибула до короля, то сказала, що жити з ним разом не може – до тих пір, поки їй не будуть доставлені із замку її листи, які вона там забула. Тоді, за намовою Ференанда Невірного, покликали Вірного Ференанда, і велів йому король доставити із замку ці листи, – а не доставить, то буде страчений. Пішов він знову в стайню, почав скаржитися і каже: "Ах, мій сивий конику, знову мене в дорогу посилають, що мені робити?" І сказав сивий коник, що треба знову навантажити повний корабель вантажем. І відплив Вірний Ференанд на ньому, як і минулого разу, нагодував велетнів і птахів м'ясом і хлібом і цим їх задобрив. Ось підійшли вони до замку, і сказав йому сивий кінь, що повинен Ференанд пройти в відпочивальню принцеси, де на столі і лежать листи. Коли вони пливли на кораблі назад по морю, впустив Вірний Ференанд перо в воду, і мовив сивий кінь: "Уж тут я тобі нічим допомогти не можу." Тоді згадав Ференанд про свою флейту, почав на ній грати, і виплила риба, тримаючи перо в роті, і подала його Ференанду. Нарешті він привіз листи в замок, де і було відсвятковане весілля.
Але королева не могла полюбити короля, тому що у нього не було носа, а полюбився їй дуже Вірний Ференанд. Одного разу, коли всі придворні були в зборі, королева їм оголосила, що вона, мовляв, вміє показувати різні фокуси, що може, наприклад, відрубати людині голову і назад її приставити; чи не бажає хтось випробувати? Але ніхто не хотів випробувати на собі цей фокус першим, і довелося тоді, за намовою Ференанда Невірного, погодитися на це Верному Ференанду. Відрубала йому королева голову і знову приставила її на місце, загоїла її, і залишився навколо шиї тільки шрам на зразок червоної нитки.
І ось запитує її король:
— Скажи мені де ж ти такого мистецтва навчилася?
— Так, я в цих справах майстриня. Чи не хочеш і ти на собі випробувати моє мистецтво?
— Так, хочу, – сказав він.
І вона відрубала йому голову, а на місце її не приставила, чи то тому, що не зуміла її приставити, чи то сама голова на плечах у нього не трималася. Так короля і поховали, а королева вийшла заміж за Вірного Ференанда.
А він продовжував все роз'їжджати на своєму сивому коні по білому світу; і коли їхав він раз на коні, той сказав йому, щоб відправився він на ближнє поле і тричі об'їхав би його навколо. Так Вірний Ференанд і зробив, і піднявся кінь тоді на диби і обернувся королевичем.Додати комментар
Ваше им'я:
Ваш коментар:
код:   повторіть код: