ТЕКСТОВІ МАТЕРІАЛИ
ГОЛОВНА
АВТОРСЬКІ ВІРШІ
ЛIЧИЛКИ
АНЕКДОТИ
ВЕСЕЛІ ІСТОРІЇ
КАЗКИ НАРОДІВ СВІТУ
КАЗКИ УКРАЇНСЬКИХ АВТОРІВ
ЛЕГЕНДИ УКРАЇНИ
КАЗКИ АВТОРІВ СВІТУ
ЗАГАДКИ
ЦЕ ЦIКАВО
ПРИСЛІВ'Я ТА ПРИКАЗКИ
БАЙКИ
НАРОДНІ ПРИКМЕТИ
КОЛОМИЙКИ
РОЗВИВАЮЧІ КАРТИНКИ
РОЗМАЛЬОВКИ
ФЛЕШ-РОЗМАЛЬОВКИ
СТIНГАЗЕТИ
ТРАФАРЕТИ
ПРОПИСИ
РОЗВИВАЮЧI КАРТИНКИ
ЛАБИРИНТЫ
Четверо майстерних братів
Четверо майстерних братів

Жив – був бідняк, і було в нього четверо синів; от коли вони виросли, говорить він їм:
— Любі діти, пора вам йти мандрувати по світу, – адже допомогти вам я ні в чому не можу; збирайтеся та йдіть в чужі краї і землі і навчіться там якомусь ремеслу, а там воно вже видніше буде, як собі дорогу далі пробити.
Взяли четверо братів дорожні ціпки, попрощалися з батьком і рушили разом до міських воріт. Пройшли вони частину дороги і підійшли до перехрестя, де шлях розходився в чотири різні боки. І сказав тоді старший:
— Тут ми повинні розлучитися, але через чотири роки, в цей самий день, давайте зійдемося на цьому самому місці, а за цей час щастя свого пошукаємо.
І ось кожен пішов своєю дорогою; і зустрівся старшому на шляху чоловік, який його запитав, куди він іде і що збирається робити.
— Хочу якомусь ремеслу навчитися, – відповів старший.
А чоловік і каже:
— Ну, іди разом зі мною, і будеш ти злодієм.
— Ні, – відповів старший, – тепер вже це ремесло за чесне не шанується.
— О, – сказав чоловік, – шибениці тобі боятися нічого: я тебе вже так навчу, що жодна людина тебе не зловить і сліду твого не розшукає.
Вмовив він його, і став старший завдяки йому досвідченим злодієм, та таким спритним, що нічого від нього і вберегти неможливо було: що вже взяти захоче, то і візьме.
Другий брат теж зустрів чоловіка, який запитав його те ж саме: чому б він хотів навчитися.
— Та я ще й сам не знаю, – відповів він.
— Так іди разом зі мною, і будеш ти звіздарем, – немає нічого кращого, і ніщо від тебе не буде заховане.
Це йому сподобалося, і став він таким досвідченим звіздарем, що майстер по закінченні навчання подарував йому на прощання підзорну трубу і сказав йому так:
— У цю трубу ти зможеш побачити все, що робиться на землі і на небі, і ніщо не залишиться перед тобою прихованим.
А третього брата взяв до себе в науку мисливець і вивчив його так добре усього, що відноситься до мисливської справи, що зробився той спритним мисливцем. Подарував йому на прощання майстер рушницю і сказав:
— Вона б'є без промаху, – у що націлишся, в то й попадеш.
І молодший брат теж зустрів чоловіка, який з ним заговорив і запитав його, що він збирається робити:
— Чи є у тебе бажання зробитися кравцем?
— І чути про те не хочу, – відповів юнак, – сидіти, зігнувшись, з ранку і до самого вечора, та водити голкою туди і сюди, та прасувати, – ні, це мені не до душі.
— Та що ти, – відповів чоловік, – це зовсім не так, як ти собі уявляєш. У мене навчишся ти зовсім іншому кравецькому ремеслу, пристойному, і вельми почесному.
Він умовив юнака, і той відправився з ним разом і вивчив кравецьке ремесло дуже гарно. Дав кравець йому на прощання голку і сказав:
— Ти нею зможеш зшити все, що тобі під руку підвернеться, будь то м'яке, як яйце, або тверде, як сталь; і вийде так, ніби зроблено воно з цілісного шматка, і шва навіть видно не буде.
Пройшли чотири обумовлених року, і четверо братів зустрілися в один і той же час на перехресті. На радощах вони обнялися, розцілували один одного і повернулися додому до свого батька.
— Ну, – сказав зраділий батько, – яким вітром вас знову занесло до мене?
Вони розповіли все, що з ними було і якому кожен з них вивчився ремеслу. Сіли вони перед будинком під великим деревом, а батько їм і каже:
— Ну, а тепер хочу я перевірити, що кожен з вас вміє робити.
Подивився він наверх і сказав середущому сину:
— Он, на маківці цього дерева, між двох гілок, є гніздо зяблика; скажи мені, скільки лежить у ньому яєць?
Взяв звіздар свою трубу, подивився вгору і відповів:
— П'ять.
Каже тоді батько старшому:
— Дістань мені звідти яйця, не потривоживши птиці, яка на них сидить.
Підійнявся спритний злодій наверх і витягнув з-під птиці п'ять яєць, а вона нічого й не помітила і продовжувала спокійно сидіти в гнізді; і він подав ті яйця батькові. Батько взяв їх, поклав на кожному розі столу по яйцю, а п'яте поклав на середину і сказав мисливцю:
— Ти ось спробуй одним пострілом розколоти всі п'ять яєць навпіл.
Приклав мисливець рушницю до плеча і розколов яйця так, як сказав йому батько, – усі п'ять, притому одним пострілом.
— Ну, тепер твоя черга, – звернувся батько до четвертого сина, – з ший ти мені всі ці яйця, а заодно і тих пташенят, які в них знаходяться, та зроби це так, щоб від пострілу не було і сліду.
Дістав кравець свою голку і зшив все так, як звелів йому батько. Коли він закінчив, повинен був злодій ті яйця покласти знову в гніздо на дерево, – і він їх поклав під птицю, та так, що вона цього не помітила. І ось висиділа пташка всі яйця, і через кілька днів вилупилися з них пташенята, і на шийці у них виявилося по червоній смужці, якраз там, де зшивав їх кравець ниткою.
— Та-а, – сказав старий своїм синам, – що ж, доводиться вас похвалити; час у вас пройшов недарма, і дечого путнього ви навчилися; не знаю вже, кому з вас віддати перевагу. Ось прийде момент мистецтво своє показати на ділі, тоді воно видніше буде.
А якраз невдовзі після того пішла по всій країні велика тривога, що королівну викрав дракон. Король день і ніч про це сумував і журився. Звелів оголосити, що той, хто поверне йому дочку, отримає її в дружини. Кажуть тоді четверо братів між собою: "Ось момент, коли ми могли б себе показати." І вони вирішили виступити всі разом і звільнити королівну.
— Я скоро дізнаюся, де вона знаходиться, – сказав звіздар; глянув він в свою підзорну трубу і каже: я вже бачу її; вона далеко звідси, сидить вона на скелі посеред моря, і охороняє її дракон.
Вирушив він до короля і попросив у нього корабель для себе і своїх братів; вийшов він з ними в море, і підпливли вони до тієї самої скелі. І сиділа на ній королівна, а біля ніг її лежав, поклавши їй голову на коліна, дракон і спав.
Мисливець і каже:
— Стріляти я не наважуюся, а то можна вбити прекрасну дівчину.
— Тоді вже я спробую, – сказав злодій, підкрався він ззаду і витягнув її з-під дракона, і зробив це так тихо та вправно, що чудовисько нічого не помітило і продовжувало хропіти.
Зраділи вони, поспішили сісти з нею на корабель і вийшли у відкрите море. Але прокинувся дракон і, не знайшовши королівни, погнався за ними і в люті піднявся вгору. Він кружляв вже над кораблем і хотів було на нього опуститися, але схопив мисливець свою рушницю, націлився і вистрілив дракону прямо в серце. Звалилося чудовисько замертво вниз, але було воно таке величезне і важке, що, впавши, розбило весь корабель на друзки. На щастя, їм вдалося схопити кілька дощок, і попливли вони на них широким морем. І знову їм загрожувала велика небезпека, але кравець вчасно схопив свою чудову голку і вправно, кількома великими стібками, зшив всі дошки, сів на них, а потім зібрав і всі інші уламки корабля. Потім він зшив і їх, та так майстерно і спритно, що незабаром корабель стояв знову під вітрилами, і вони змогли щасливо повернутися додому.
І була велика радість, коли знову побачив король свою дочку. Він сказав чотирьом братам:
— Один з вас отримає дочку мою в дружини, але хто це буде – вирішуйте ви самі.
Вийшла тоді між братами люта суперечка, бо кожен домагався її отримати.
Звіздар каже:
— Якби я не побачив королівну, то всі ваші старання і вміння були б марні, – тому належить вона мені.
Злодій сказав:
— Та який був толк в тому, що ти її побачив, якби я не витягнув її з-під дракона… – тому належить вона мені.
Мисливець сказав:
— Вас розтерзало б чудовисько заодно і королівну, якби куля моя не потрапила в серце йому, – тому вона належить мені.
А кравець сказав:
— Якби я не зшив вам голкою корабель, то ви б всі потонули, – тому належить вона мені.
І виніс король таке рішення:
— Кожен з вас має на неї рівне право, і тому жоден з вас її не отримає, але дам я в нагороду кожному з вас багато золота.
Братам це рішення сподобалося, і вони сказали:
— Краще нехай буде так, ніж бути нам між собою в розбраті.
Тоді кожен з них отримав дуже багато золота, і жили вони щасливо зі своїм батьком до тієї пори, поки це було завгодно Богу.Додати комментар
Ваше им'я:
Ваш коментар:
код:   повторіть код: