ТЕКСТОВІ МАТЕРІАЛИ
ГОЛОВНА
АВТОРСЬКІ ВІРШІ
ЛIЧИЛКИ
АНЕКДОТИ
ВЕСЕЛІ ІСТОРІЇ
КАЗКИ НАРОДІВ СВІТУ
КАЗКИ УКРАЇНСЬКИХ АВТОРІВ
ЛЕГЕНДИ УКРАЇНИ
КАЗКИ АВТОРІВ СВІТУ
ЗАГАДКИ
ЦЕ ЦIКАВО
ПРИСЛІВ'Я ТА ПРИКАЗКИ
БАЙКИ
НАРОДНІ ПРИКМЕТИ
КОЛОМИЙКИ
РОЗВИВАЮЧІ КАРТИНКИ
РОЗМАЛЬОВКИ
ФЛЕШ-РОЗМАЛЬОВКИ
СТIНГАЗЕТИ
ТРАФАРЕТИ
ПРОПИСИ
РОЗВИВАЮЧI КАРТИНКИ
ЛАБИРИНТЫ
Чортів замурзаний брат
Чортів замурзаний брат

Одному відставному солдатові жити було нізащо, і не знав він, як йому з такої біди виплутатися. Ось відправився він в ліс, пройшов трохи і зустрів маленького чоловічка, а то був чорт. І сказав йому чоловічок:
— Що це з тобою? Вигляд у тебе щось невеселий.
Відповів йому солдат:
— Та ось їсти хочеться, а грошей немає.
Чорт і каже йому:
— Підеш до мене на службу – вистачить тобі на весь твій вік; а служити ти мені повинен сім років, і після того знову будеш ти людиною вільною. Тільки от що я тобі скажу: ти не повинен ні митися, ні стригтися, ні обрізати нігтів і око не протирати…
Солдат каже:
— Ну, що ж робити тоді, коли воля твоя, – і пішов за чоловічком, і повів його той прямісінько в пекло. І сказав йому чорт, що він робити зобов'язаний: повинен він під котлами вогонь розводити, де грішники сидять, будинок тримати в чистоті та сміття виносити за поріг і всюди стежити за порядком. Але якщо він загляне хоч раз в котел, то погано йому доведеться. Солдат сказав:
— Гаразд, я постараюся.
І відправився старий чорт знову мандрувати по світу, а солдат приступив до виконання своїх обов'язків: став вогонь розводити, стать підмітати, мусор виносити за поріг – все, як було йому велено. Повернувся старий чорт, подивився, чи все виконано, залишився задоволений і пішов знову. Оглянувся солдат, подивився гарненько, бачить – розставлені колом котли в пеклі, палає під ними сильний вогонь, і вариться в них щось та клекоче. Життя б віддати солдат готовий, аби в них заглянути, але заборонив йому чорт це робити.
Але ось, нарешті, він не міг втриматися, підняв злегка кришку першого котла і заглянув в нього. І побачив він, що сидить у ньому колишній його офіцер.
— Ага, голубчику, – сказав солдат, – ось куди ти потрапив! Раніше я був у твоїх руках, а тепер ти в мене, – і швидко опустив він кришку, став роздмухувати вогонь і підклав ще дров. Підійшов він потім до другого котла, підняв злегка кришку, заглянув, бачить – а в ньому прапорщик.
— Ага, голубчику, ось ти куди потрапив! Раніше я був у твоїх руках, тепер ти в мене, – закрив солдат кришку і приніс поліно, щоб тому ще спекотніше було.
Захотілося солдату подивитися, хто ж це в третьому котлі сидить, а там – сам генерал.
— Ага, голубчику, ось куди ти потрапив! Раніше я був у тебе в руках, а тепер ти в мене, – і приніс солдат міхи, став роздмухувати вогонь, і запалало пекельне полум'я під ним ще дужче.
Так ніс солдат свою службу в пеклі цілих сім років, не мився, як не свербіло, не стригся, нігтів не зрізав і око не протирав; і пройшло сім років так швидко, що йому здалося, що минуло тільки півроку. Коли закінчився термін служби, прийшов чорт і каже;
— Ну, Ганс, що ти тут робив?
— Роздував вогонь під котлами, підмітав та мусор виносив.
— Ні, ти і в котли заглядав; щастя твоє, що ти підкладав дров, а то б тепер тобі пропадати; що ж, термін твій пройшов, хочеш додому повернутися?
— Так, – сказав солдат, – хотілося б мені подивитися, що там батько мій робить.
Чорт каже:
— Так от, отримуй свою платню: йди та набери собі сміття в ранець і візьми його з собою. А повинен ти йти додому неумитий і нечесаний, з довгим волоссям на голові і на бороді, з не постриженими нігтями і брудними очима, а якщо тебе хтось запитає, звідки, мовляв, йдеш, то скажи: "З пекла," а якщо хто спитає, хто ти такий, повинен відповісти: "Чортів замурзаний брат і сам собі король."
Ні слова не сказав солдат і зробив те, що велів йому чорт, але платнею своєю він залишився зовсім незадоволений.
Потрапив він знову наверх, в ліс, зняв свій ранець зі спини і хотів було витрусити з нього сміття; але тільки він його відкрив – і перетворилося все сміття в чисте золото.
— Цього я вже ніяк не чекав, – сказав він, залишився задоволений і пішов у місто.
Біля воріт готелю стояв господар, і коли він помітив солдата, то злякався: Ганс виглядав як опудало, гірше, ніж лякало на городі. Закликав його господар готелю до себе і каже:
— Звідки ти йдеш?
— З пекла.
— А хто ти такий?
— Чортів замурзаний брат і сам собі король.
Не хотів було господар його впускати, але як показав він йому золото, то сам і двері перед ним відчинив. Велів Ганс відвести йому найкращу кімнату та прислужувати йому як слід, поїв досхочу і попив, але, проте, не мився, як не свербіло, як і велів йому чорт, і ліг спати. А господареві все бачився перед очима ранець, повний золота, і не давав він йому спокою, поки не забрався він уночі до солдата і не вкрав у нього той ранець.
Встав на другий ранок Ганс, хотів було заплатити господареві гроші і йти далі, але бачить, що ранець кудись пропав. Він схаменувся і подумав: "Ось без вини в біду потрапив," і повернувся він знову прямою дорогою в пекло; поскаржився він старому чортові на своє нещастя і став просити його про допомогу. Чорт сказав:
— Сідай, я вмию тебе, причешу, волосся і нігті пострижу і очі протру.
Закінчив він цю справу і дав йому знову ранець, повний сміття, і каже:
— Іди та скажи господареві, щоб віддав він твоє золото назад, а то я сам до нього прийду і відведу його в пекло, і буде він замість тебе вогонь роздувати.
Піднявся Ганс з пекла і каже господареві:
— Ти вкрав у мене золото; якщо не повернеш його мені назад, доведеться йти тобі в пекло на моє місце, і станеш ти таким же страховиськом, як і я.
І віддав господар йому золото та ще дав на додачу, і просив його нікому про те не говорити, і став Ганс тепер людиною багатою.
Вирушив він у дорогу додому, до свого батька, купив собі, щоб було в що одягнутися, дешеву куртку, став по дорозі музикою займатися, а музиці тієї навчився він у чорта в пеклі. А жив в тій країні старий король; і став Ганс перед ним грати; і сподобалася дуже королю його музика, і обіцяв він йому в дружини свою старшу дочку. Але як почула вона про те, що повинна виходити заміж за простого чоловіка у полотняній куртці, сказала:
— Вже краще мені у вир глибокий кинутися, ніж іти заміж за нього.
І віддав тоді король йому свою молодшу дочку в дружини, і та з любові до свого батька погодилася. І ось отримав чортів замурзаний брат королівську дочку в дружини, а коли помер король, то і все його королівство.Додати комментар
Ваше им'я:
Ваш коментар:
код:   повторіть код: