ТЕКСТОВІ МАТЕРІАЛИ
ГОЛОВНА
АВТОРСЬКІ ВІРШІ
ЛIЧИЛКИ
АНЕКДОТИ
ВЕСЕЛІ ІСТОРІЇ
КАЗКИ НАРОДІВ СВІТУ
КАЗКИ УКРАЇНСЬКИХ АВТОРІВ
ЛЕГЕНДИ УКРАЇНИ
КАЗКИ АВТОРІВ СВІТУ
ЗАГАДКИ
ЦЕ ЦIКАВО
ПРИСЛІВ'Я ТА ПРИКАЗКИ
БАЙКИ
НАРОДНІ ПРИКМЕТИ
КОЛОМИЙКИ
РОЗВИВАЮЧІ КАРТИНКИ
РОЗМАЛЬОВКИ
ФЛЕШ-РОЗМАЛЬОВКИ
СТIНГАЗЕТИ
ТРАФАРЕТИ
ПРОПИСИ
РОЗВИВАЮЧI КАРТИНКИ
ЛАБИРИНТЫ
Шестеро слуг
Шестеро слуг

Багато літ тому жила – була на світі стара королева, та до того ще й чаклунка; і була у неї дочка, перша красуня на всьому світі. А стара чаклунка тільки про те й думала, як би їй погубити побільше людей, і тому, коли приїжджав наречений до доньки свататися, вона задавала йому спочатку загадку, а якщо він тієї загадки не розгадував, то повинен був померти.
Багатьох засліплює краса її дочки, і вирішували вони свататися; але жоден не міг розгадати загадки, і всім їм без милосердя відрубували голови.
Почув про чудову красуню і ще один королевич і сказав своєму батькові: "Відпусти мене, я хочу теж до цієї красуні посвататися."
— Ні за що не пущу! – Відповів батько. – Коли ти підеш, тобі не минути смерті.
І раптом син зліг і важко захворів, і пролежав сім років, і ніякий лікар не міг йому допомогти. Коли побачив батько, що немає ніякої надії, він з сумом сказав: "Іди шукати свого щастя – бачу, що нічим іншим тобі допомогти не можна."
Як тільки це син почув, так негайно піднявся з ліжка і одужав, і весело вирушив у дорогу.
Сталося, що коли він проїжджав по одній галявині, то ще здалеку побачив, що лежить щось на землі, немов велика копиця сіна, а коли він під'їхав ближче, то побачив, що це лежить на землі такий товстун, у якого черево, немов великий казан.
Товстун, углядівши подорожнього, піднявся на ноги і сказав: "Якщо вам потрібен слуга, то візьміть мене до себе на службу." Королевич відповів йому: "А що я стану робити з таким слугою?"
— О, це дрібниці, – сказав товстун, – адже якщо я захочу, то можу зробитися в три тисячі разів товстіший.
— А! Якщо так, то можеш мені в нагоді бути, – сказав королевич, – ходімо зі мною.
Ось товстун і поплентався за королевичем, і, трохи ще проїхавши, вони побачили людину, яка лежала, приклавши вухо до землі. "Що ти тут робиш?" – Запитав королевич. "Я прислухаюся," – відповів той. "До чого ж це ти так уважно прислухаєшся?" – "Прислухаюсь до того, що на білому світі діється, бо від слуху мого ніщо не сховається: я чую навіть, як трава росте."
Ось королевич і запитав: "Скажи, будь ласка, що чуєш ти при дворі старої королеви, якої дочка красуня?" – "Чую, як свистить меч, який відрубує голову ще одному нареченому." Королевич сказав: "Ти можеш мені в нагоді стати, ходімо зі мною."
Проїхавши далі, побачили вони на землі пару ступень і початок чиїхось ніг, а далі не могли бачити; тільки проїхавши в кінець дороги, побачили вони і тіло, і голову цього довготелесого чоловіка. "Е-е! – Сказав королевич. – Що ти за здоровань такий?" – "О! Це ще дрібниці! – Відповів довготелесий. – Коли я простянусь гарненько, так можу бути ще в три тисячі разів довший, можу бути вище найвищої гори на землі, і я не проти служити вам, якщо ви мене захопите з собою . " – "Ходімо зі мною, – сказав королевич, – ти можеш мені в нагоді бути."
Поїхали далі і бачать, сидить чоловік при дорозі і очі собі зав'язав. Королевич запитав його: "Що це? Очі у тебе болять, чи що, що ти на світ дивитися не можеш?" – "Ні, – відповів чоловік, – я тому не можу розв'язати очі, що від мого погляду все в прах розсипається: такий сильний мій погляд. Якщо це може вам знадобитися, то охоче готовий служити вам." – "Ходімо зі мною, – сказав королевич, – ти можеш мені пригодитися."
Поїхали далі і зустріли людину, яка, лежачи на самому сонці, тремтячи. "Чого ти тремтиш? – Сказав йому королевич. – Або сонце не жарко гріє?" – "У мене природа зовсім інша, – відповів чоловік, – чим жарче гріє сонце, тим більше я мерзну, і мороз мене до мозку кісток проймає; а чим холодніше на дворі, тим мені тепліше: серед льоду я не знаю, куди подітися від жари; а серед вогню мені холодно. " – "Ти пригодишся! – Сказав королевич. – Якщо хочеш мені служити, то ходімо зі мною."
Поїхали далі і побачили чоловіка, який, стоячи при дорозі, витягав шию і озирався, на всі боки. Королевич запитав його: "Куди це ти так пильно дивишся?" – "У мене такі ясні очі, – сказав цей чоловік, – що я через ліси і гори, через поля і долини, від краю до краю світа можу бачити." Королевич сказав йому: "Коли хочеш, ходімо зі мною, такого мені й бракувало."
Ось і вступив королевич зі своїми шістьма слугами в те місто, де жила стара королева. Він не повідомив їй, хто він такий, але сказав: "Якщо ви бажаєте віддати за мене вашу красуню – дочку, то я виконаю все, що ви мені накажете зробити."
Зраділа чарівниця, що ще один дурник з’явився і сказала: "Тричі задам я тобі по завданню, і якщо ти їх виконаєш, тоді будеш паном і чоловіком моєї дочки. Добудь мені кільце, яке я в Червоне море зронила."
Пішов королевич додому до своїх слуг і сказав: "Нелегке перше завдання!" І розповів він їм, у чому справа. Ось і сказав йому той, що з ясними очима: "Подивлюся, де воно лежить, – і додав: – Он воно лежить на камені." Довготелесий сказав: "Я б його негайно витягнув, якби міг його побачити." – "Коли за цим справа стала …" – сказав товстун, приліг до води і припав до неї губами, і хвилі морські полилися йому в черево, як у прірву, і випив він все море, так що воно обсохло, як галявина.
Тоді довготелесий нагнувся і витягнув кільце з моря, а королевич приніс його до старої. Та здивувалася і сказала: "Так! Це те саме кільце! Ну, перше завдання ти благополучно виконав, тепер – друге! Бачиш, он там на лузі перед моїм замком пасуться триста жирних волів? Ти повинен їх з'їсти з шкірою і шерстю, з кістками і рогами. А в погребі у мене лежать триста бочок вина, ти і ті повинен вдобавок випити, і якщо від волів залишиться хоч волосок, а від вина хоч крапля, ти поплатишся життям. "
Королевич запитав: "А чи можу я кого-небудь до свого обіду запросити? Адже одному і шматок в глотку не полізе." Стара злобно засміялася і сказала: "Одного, мабуть, запроси для компанії, але більше нікого."
Тоді пішов королевич до своїх слуг і сказав товстунові: "Ти повинен сьогодні бути моїм гостем за столом, хоч раз ситно наїсися." Товстун і з'їв всі триста волів, так що від них ні волоска не залишилося, та ще й запитав: "Невже нічого, крім цього сніданку, не буде?" А вино випив він прямо з бочок, не потребуючи склянки, і висмоктав все до краплі.
Коли цей обід був закінчений, королевич пішов до баби і сказав, що виконав і другу задачу.
Та здивувалася і сказала: "Так далеко ніхто ще не заходив; але ще одна задача у мене в запасі … Сьогодні ввечері, – так сказала вона, – я заведу мою дочку до тебе в кімнату, і ти повинен її прийняти в свої обійми; а як будете ви там сидіти обнявшись, то бережися, як би не заснути. Я прийду, як битиме дванадцять, і якщо не знайду її в твоїх обіймах, то ти її назавжди втратиш. "
Королевич подумав: "Завдання не важке!" Проте ж закликав своїх слуг, розповів їм все і додав: "Хто знає, яка хитрість під цим криється! Обережність не завадить; Посторожите ж і подбайте, щоб красуня не могла піти з моєї кімнати."
З настанням ночі прийшла стара зі своєю донькою і підвела її до королевича, і тоді довготелесий сплівся навколо них кільцем, а товстун загородив собою двері, так що жодна жива душа не могла увійти в ту кімнату.
Так і сиділи королевич з красунею обнявшись, і красуня не обмовилася жодним словом; але місяць освітлював її обличчя, і королевич надивуватися не міг її красі. Він тільки й робив, що на неї дивився, і сповнений був любові і радості, і ніяка втома не змикала його очей.
Це тривало до одинадцятої години; але тут стара вже напустила на них на всіх свої чари, так що всі вони заснули, і в ту ж мить красуня була вирвана з обіймів королевича.
Так і проспали вони до чверті дванадцятої години, коли вже чари не могли більше діяти, і всі вони знову прокинулися. "О, біда і горе! – Вигукнув королевич. – Тепер я пропав!"
Почали було і вірні слуги – його журитися, але вухатий сказав: "Годі вам ревти! Дай-но я послухаю! – Потім прислухався з хвилину і сказав: – Вона сидить, укладена в скелю, в трьохстах годинах шляху звідси. Ти один, довготелесий, можеш пособити нам: коли ти припустишся, так в два перескоки туди дійдеш. " – "Добре, – відповідав довготелесий, – але нехай і гостроокий з нами йде, щоб нам скелю розбити."
І ось довготелесий підхопив гостроокого на спину, і за хвилину – ось як рукою змахнути! – Опинилися вони перед зачарованою скелею. Негайно довготелесий зняв у гостроокого пов'язку з очей, і трохи той на скелю глянув, розсипалася скеля на тисячу шматків.
Тоді довготелесий підхопив і красуню, і свого товариша, миттю зніс їх до королевича, і перш, ніж дванадцять встигло вдарити, вони знову вже сиділи і були веселі і задоволені.
Коли вдарило 12:00, стара чаклунка прослизнула в кімнату: ось, мовляв, він тепер у мене в руках, уявляючи, що її донька сидить у скелі за триста годин шляху звідти.
Але коли побачила свою доньку в обіймах королевича, то перелякалася і сказала: "Ну, цей молодець сильніше мене!" – І перешкоджати вона вже не могла, а повинна була віддати йому красуню.
Тільки на вухо їй встигла вона шепнути: "Соромно тобі, що ти повинна підкоритися простолюдинові і не можеш вибрати собі чоловіка по твоєму смаку і бажанням."
Ці слова наповнили серце гордої дівчини злобою і змусили її думати про помсту. Ось і наказала вона звезти триста в’язок дров і сказала королевичу, що, хоча він і виконав всі три завдання, вона все ж не буде його дружиною до тих пір, поки хто-небудь не рішиться зійти на вогнище цих дров і не витримає його полум'я .
Вона вважала, що ніхто з його слуг не захоче за нього згоріти живцем і що він сам, мабуть, з любові до неї зійде на вогнище і позбавить її від себе.
А слуги сказали: "Ми всі дещо вже встигли поробити, один тільки мерзлякуватий ще ні на що не згодився! Нехай тепер іде!" – Посадили його на вогнище і підпалили дрова.
Вогонь запалав і горів три дні, поки всі дрова не згоріли; і коли полум'я вляглося, всі побачили серед попелу – стоїть і тремтить, як осиковий лист, та ще примовляє: "Такого холоду я ще на своєму віку не відчував, і був він би довше, я б, мабуть, замерз."
Тут вже красуня повинна була вийти заміж за невідомого їй юнака.
Але коли вже вони в кірху вінчатися поїхали, стара сказала: "Не можу перенести цей сором," – і послала вслід за ними своє військо в погоню, наказавши всіх вбити, хто їм на шляху попадеться, і повернути їй дочку.
Але вухатий нагострив вуха і почув. "Що станемо тепер робити?" – Сказав він товстунові; але той вже знав, що робити: випустив з рота частину морської води, яку проковтнув раніше, і утворилося позаду воза молодят велике озеро, в якому військо баби все і потопилося.
Почувши про це, стара пустила в погоню за донькою своїх закутих у залізо лицарів, але вухатий зачув ще здалеку дзенькіт їх обладунків і зняв пов'язку з очей гостроокого, а той як глянув на лицарів, так вони, немов скло, вщент розсипалися.
І тут вже королевич з нареченою і зі слугами поїхали вперед безперешкодно, а коли вони були в кірсі повінчані, то шестеро слуг з ним розпрощалися і сказали своєму панові: "Ваші бажання виконані, ми вам більше не потрібні, підемо далі шукати свого щастя."
Неподалік від замку королевича було пасовисько, і перед ним свинопас пас своє стадо; коли молоді до приїхали, королевич сказав своїй дружині: "А чи знаєш, хто я? Я свинопас, і он той пастух при стаді – це мій батько; ми двоє теж повинні допомогти йому в цьому."
І зупинився він з нею в готелі, і шепнув тамтешнім людям, щоб вони вночі забрали від неї її багатий одяг.
Прокинувшись вранці, вона не знала, що їй і надіти, і господиня готелю дала їй старе плаття і пару вовняних панчіх, та й то ще немов з милості, сказавши при цьому: "Якби не для чоловіка вашого, так і зовсім би вам не дала . "
Красуня і повірила тому, що чоловік її свинопас, і пасла з ним стадо, і думала про себе: "Я заслужила таке за мою гордість і зарозумілість."
І це тривало днів вісім; потім вже вона й не могла більше виносити випробування, тому що у неї на ногах з'явилися рани.
Тут прийшли до неї добрі люди і запитали її: "Чи знаєш ти, хто твій чоловік?" – "Так, – відповідала вона, – він свинопас і ось тільки недавно відлучився, пішов завести невелику торгівлю шнурками."
Але їй сказали: "Ходімо, ми відведемо тебе до твого чоловіка" – і привели її в замок; а коли вона увійшла в залу, то побачила свого чоловіка в королівському одязі.
Але вона його не впізнала, поки він до неї не кинувся на шию, поцілував її і сказав: "Я за тебе стільки натерпівся, що треба було і тобі за мене постраждати."
Тут тільки весілля як слід справили, і хто на тому весіллі був, той з весілля і йти не хотів.Додати комментар
Ваше им'я:
Ваш коментар:
код:   повторіть код: