ТЕКСТОВІ МАТЕРІАЛИ
ГОЛОВНА
АВТОРСЬКІ ВІРШІ
ЛIЧИЛКИ
АНЕКДОТИ
ВЕСЕЛІ ІСТОРІЇ
КАЗКИ НАРОДІВ СВІТУ
КАЗКИ УКРАЇНСЬКИХ АВТОРІВ
ЛЕГЕНДИ УКРАЇНИ
КАЗКИ АВТОРІВ СВІТУ
ЗАГАДКИ
ЦЕ ЦIКАВО
ПРИСЛІВ'Я ТА ПРИКАЗКИ
БАЙКИ
НАРОДНІ ПРИКМЕТИ
КОЛОМИЙКИ
РОЗВИВАЮЧІ КАРТИНКИ
РОЗМАЛЬОВКИ
ФЛЕШ-РОЗМАЛЬОВКИ
СТIНГАЗЕТИ
ТРАФАРЕТИ
ПРОПИСИ
РОЗВИВАЮЧI КАРТИНКИ
ЛАБИРИНТЫ
Щасливий Ганс
Щасливий Ганс

Прослужив Ганс сім років у господаря і каже йому:
— Господарю, термін роботи моєї скінчився; хочу я додому до матері повернутися, заплатіть мені.
А господар відповідає:
— Ти служив мені вірно і чесно, і яка твоя служба була, така буде тобі і нагорода, – і дав він йому шматок золота завбільшки голови Ганса. Вийняв Ганс з кишені свою хустку, загорнув у нього золотий злиток, звалив його на плечі і рушив у дорогу додому.
Іде він, з ноги на ногу перевалюючись, бачить – назустріч йому мчить вершник на коні. "Ах, – говорить Ганс вголос, – як славно їздити верхи на коні! Сидить собі людина, як на стільці, об камінь не спіткнеться і рухається вперед, не обтяжуючи себе." Почув це вершник, притримав коня і крикнув:
— Гей, Гансе, чого ти пішки йдеш?
— А ось повинен я, – каже, – віднести додому цей злиток; хоча він з чистого золота, але голову прямо тримати не можна, та й в плечі він тисне.
— Знаєш що, – сказав вершник, – давай ми поміняємося: дам я тобі свого коня, а ти мені віддаси свій злиток.
— З великим задоволенням, – відповів Ганс, – але скажу вам наперед, доведеться вам з ним повозитися.
Зліз вершник з коня, взяв золото, допоміг Гансу сісти на коня, дав йому в руки поводи і сказав:
— Якщо надумаєш їхати швидше, ти крикни "гоп-гоп."
Сів Ганс на коня, зрадів і поїхав собі далі. Заманулося йому ще скоріше коня припустити, став він кричати "гоп-гоп." Пустився кінь навскач, і не встиг він і озирнутися, як лежав уже в придорожній канаві. Кінь перескочив би через канаву, якби не притримав селянин, що гнав по дорозі корову. Ганс виліз із ями і встав на ноги. І говорить він селянину:
— Гм, їздити верхи на коні, особливо якщо потрапиш на таку шкапу, як ця; і трясе та ще скидає тебе, – тут і шию-то легко скрутити. Ну, вже більше жодного разу я на неї не сяду. Ось корова твоя – це справа інша; йдеш собі за нею спокійнісінько, та крім того кожен день отримуєш і молоко, і масло, і сир. Багато б я дав, щоб мати таку корову!
— Ну що ж, – відповів селянин, – якщо тобі завгодно, я згоден помінятися з тобою на коня.
Ганс з великою радістю погодився, а селянин скочив на коня і швидко від нього поскакав.
Ганс спокійно погнав свою корову, згадуючи про вдалу операцію. "Буде у мене тепер шматок хліба, нестачі в цьому, мабуть, не буде, а захочеться – можна буде і масла та сиру поїсти; а захочеться попити – подою я корову і нап'юся молока. Чого ж мені ще треба?"
Зайшов він по дорозі в харчевню відпочити і поїв на радощах все, що в нього було з собою і на обід і на вечерю, а на свої останні два гроша велів налити собі пів кухля пива. Потім погнав він свою корову далі по дорозі, в село до своєї матері. До полудня спека ставала все важча, а Гансу треба було йти принаймні ще цілу годину полем. Стало Гансу несила від спеки, і язик у роті у нього зовсім пересох. "З цією справою можна буде впоратися, – подумав він, – подою я свою корову та поп'ю молока." Прив'язав Ганс корову до сухого дерева, а так як дійниці у нього з собою не було, то підставив він свою шкіряну шапку; але як він не старався, а молока не видоїв ні краплі. А так як став він доїти не уміючи, то корова від нетерпіння вдарила його задньою ногою в голову, та так сильно, що він гепнувся додолу і якийсь час ніяк не міг збагнути, де він знаходиться. На щастя, проходив на ту пору по дорозі м'ясник, він віз на візку порося.
— Що це з тобою сталося? – Крикнув він і допоміг доброму Гансу піднятися.
Ганс розповів, що з ним сталося. М'ясник подав йому свою дорожню флягу і сказав:
— На, випий та підкріпися. Корова, мабуть, ялова; стара і придатна хіба що для упряжі або на забій.
— Ех-ех-ех, – сказав Ганс, чухаючи собі потилицю, – і хто б це міг подумати! Воно, звичайно, добре, якщо таку худобину можна буде вдома зарізати, і м'яса скільки буде! Та чи багато зробиш смачного з яловичини? По-моєму, м'ясо якось не дуже соковите. От якби мати такого порося! І смак у нього інший, та ще й ковбас можна наробити.
— Послухай, Гансе, – сказав різник, – вже я для твого задоволення готовий помінятися: віддам тобі за корову свиню.
— Так бережи тебе Господь за твою доброту до мене, – сказав Ганс, віддав йому корову і попросив, щоб м'ясник розв'язав свинку і дав би йому в руки мотузку, до якої була та прив'язана.
Відправився Ганс далі, і став він роздумувати, що всі його бажання виконуються, а якщо зустрінеться якась перешкода, то все знову добре улагоджується. А тут вплутався йти з ним разом по шляху хлопець, ніс він під пахвою красивого білого гусака. Заговорили вони, і Ганс почав розповідати йому про своє щастя і як йому вдавалося все обмінювати вигідно і вдало. Хлопець йому розповів, що несе гусака цього на гулянку з нагоди хрестин.
— Ось спробуй ти його підняти, – сказав він і схопив гуску за крила, – бач, який він важкий! Ми цілих вісім тижнів його відгодовували. Якщо засмажити його та почати їсти, то доведеться, мабуть, жир з обох щік витирати.
— Так, – сказав Ганс, взяв його в руку і спробував, який він буде на вагу, – що й казати, жирний, але моя свиня теж не легка.
Став хлопець тим часом по сторонах з тривогою озиратися і похитувати головою.
— Послухай, – сказав він знову, – а з твоєю свинею справа може вийти погана. У селі, через яке я проходив, тільки що у старости свиню з хліва вкрали. Боюся я, чи не ця сама вона і є. Послали вже і людей на пошуки, і погано доведеться, якщо тебе з нею зловлять, – в кращому випадку заховають тебе куди-небудь.
Стало страшно доброму Гансу.
— Ах, Боже ти мій! – Сказав він, – виручи ти мене з біди, тобі тут в разі чого легше впоратися буде, візьми ти мою свиню, а мені дай свого гусака.
— Це небезпечно, – відповів хлопець, – але не хочеться мені в твоїй біді бути винним. – Узяв він мотузку в руку і швидко погнав свиню крутими дорогами; а добрий Ганс йшов без турбот і печалей, з гусаком під пахвою, додому.
"Якщо воно гарненько поміркувати, – сказав він про себе, – я обміняв ще вигідно: буде в мене славне печене, та до того ж і жиру чимало, а його можна буде перетопити, і вистачить його, щоб їсти з хлібом, принаймні на цілу чверть року; та ще який прекрасний білий пух, – я накажу їм набити собі подушку, і засипати щось на ній як буде солодко. Ось матері буде радість! "
Проходив він вже через останнє село і побачив точильника, що стояв біля свого візка; колесо його дзижчало, і він, працюючи, наспівував.
Ганс зупинився і став дивитися на його роботу; нарешті він звернувся до нього і каже:
— Мабуть, тобі добре живеться, ти он як весело гостриш.
— Так, – відповів точильник, – ремесло моє золоте. Хороший точильник як полізе до себе в кишеню, так і гроші знайдуться. Але де це ти купив такого красивого гусака?
— Та я його не купував, я його на свиню проміняв.
— А свиню ти звідки взяв?
— Виміняв на корову.
— А корову?
— Виміняв на коня.
— А коня?
— За нього я дав злиток золота завбільшки з мою голову.
— А золото?
— А то сплата за мої сім років роботи.
— Ну, що й казати, – зауважив точильник, – треба б тобі так справу влаштувати, щоб гроші в тебе завжди в кишені водилися, і будеш ти тоді цілком щасливий.
— А як це зробити? – Запитав Ганс.
— Треба тобі стати точильником, таким от, як я; потрібно для цього всього лише один точильний камінь, а все інше вже само собою додасться. От є у мене камінь, – правда, він трохи попсований, та візьму я за нього всього лише твого гусака, згоден?
— Та як можеш ти ще питати? – Відповідав Ганс, – адже стану я тоді найщасливішою людиною на світі; якщо будуть у мене завжди гроші в кишені водитися, про що ж мені тоді і сумувати буде?
І він віддав йому гусака, а замість нього взяв точильний камінь.
— Ну, – сказав точильник, підіймаючи з землі простий важкий булижник, – ось тобі на додачу хороший камінь, на ньому буде зручно старі цвяхи розправляти. Візьми і його заразом і донеси як слід.
Витяг Ганс камені на плечі і з легким серцем вирушив далі; очі його сяяли від радості: "Мабуть, народився я в сорочці, – вигукнув він, – все, чого я не побажаю, само йде до мене в руки, немов до якого-небудь щасливця." А треба сказати, був він на ногах з самого раннього ранку і стомився; та й голод став його мучити, а весь свій дорожній запас він на радощах з приводу проданої корови проїв. І ось він уже ледве – ледве пересував ноги і раз у раз зупинявся, щоб перепочити, а до того ж і камені сильно відтягували йому плечі. І став він подумувати, що було б непогано, якщо б можна було їх позбутися. Ледве дістався він до придорожнього колодязя, збираючись відпочити і свіжої води напитися; а щоб як-небудь не пошкодити каменів, він поклав їх обережно біля самого краю колодязя. Потім сів він і хотів було нагнутися, щоб води напитися, та якось недогледів, зіштовхнув їх, – і обидва каменю шубовснули прямо в колодязь. Ганс, побачивши, що вони пішли на саме дно, скочив від радості, кинувся на коліна і в сльозах став дякувати Бога за те, що став він до нього і на цей раз милостивий і звільнив його так легко від важких каменів, які йому тільки заважали, і сталося це так, що йому ні в чому і дорікати собі не доведеться.
— Немає на світі, – вигукнув він, – такої щасливої людини, як я!
З легким серцем і без всякої ноші вирушив він далі і повернувся, нарешті, додому до своєї матері.Додати комментар
Ваше им'я:
Ваш коментар:
код:   повторіть код: