ТЕКСТОВІ МАТЕРІАЛИ
ГОЛОВНА
АВТОРСЬКІ ВІРШІ
ЛIЧИЛКИ
АНЕКДОТИ
ВЕСЕЛІ ІСТОРІЇ
КАЗКИ НАРОДІВ СВІТУ
КАЗКИ УКРАЇНСЬКИХ АВТОРІВ
ЛЕГЕНДИ УКРАЇНИ
КАЗКИ АВТОРІВ СВІТУ
ЗАГАДКИ
ЦЕ ЦIКАВО
ПРИСЛІВ'Я ТА ПРИКАЗКИ
БАЙКИ
НАРОДНІ ПРИКМЕТИ
КОЛОМИЙКИ
РОЗВИВАЮЧІ КАРТИНКИ
РОЗМАЛЬОВКИ
ФЛЕШ-РОЗМАЛЬОВКИ
СТIНГАЗЕТИ
ТРАФАРЕТИ
ПРОПИСИ
РОЗВИВАЮЧI КАРТИНКИ
ЛАБИРИНТЫ
Салатний осел
Салатний осел

Жив – був колись молодий мисливець, вийшов він раз у ліс пополювати. На душі в нього було весело і радісно, він зірвав листочок, став на ньому насвистувати, але з'явилася раптом перед ним стара – престара потворна стара, заговорила з ним і сказала:
— Привіт мисливцю! Ти он який веселий і задоволений, а я мучуся від голоду і спраги, подай мені милостиню.
Пожалів мисливець бідну стареньку, засунув руку в кишеню і дав їй що міг. Зібрався він йти далі, але стара зупинила його і каже:
— Послухай, що я тобі скажу: хочу я за твоє добре серце зробити тобі подарунок. Іди далі своїм шляхом, і незабаром ти підійдеш до дерева, сидітимуть на ньому дев'ять птахів, будуть вони тримати в пазурах плащ і виривати його друг у друга. Ти візьми рушницю і вистріли якраз в середину: вони скинуть тобі плащ на землю, але ти потрапиш в одного з птахів, і вона впаде мертва додолу. Плащ ти візьми з собою, це плащ чарівний: якщо ти одягнеш його собі на плечі, він виконає все, що ти побажаєш, і куди ти захочеш потрапити, там і опинишся. А з мертвої птиці ти вийми серце, проковтни його, – і будеш щоранку, коли прокинешся, знаходити у себе під подушкою золоту монету.
Подякував мисливець старій і подумав про себе: "Чудесні речі вона мені наобіцяла, якби тільки все це здійснилося." Але не пройшов він і ста кроків, як почув угорі на гілках пташиний крик і щебет. Він глянув наверх і побачив зграю птахів, які рвали дзьобами і кігтями якесь покривало, кричали, клювали одна іншу і билися між собою, ніби кожна з них хотіла захопити його собі.
— Ось дивна річ, – сказав мисливець, – виходить, як казала бабуся. – Він зняв з плеча рушницю, і вистрілив прямо в середину, і посипалося пір'я. Вмить всі птахи з шумом розлетілися, але одна впала мертва додолу, і плащ теж впав на землю. Мисливець зробив так, як веліла йому стара: розпатрав птицю, вийняв у неї серце, проковтнув його, а плащ взяв із собою додому.
На другий ранок, тільки він прокинувся, згадав про обіцянку і вирішив перевірити, чи виповнилося воно. Він підняв подушку – і перед ним блиснув золотий. На другий ранок він знайшов ще золотий, і так було щоранку, коли він прокидався. Він зібрав цілу купу золота і, нарешті, подумав:
"На що мені все це золото, якщо сиджу я все вдома? Піду я мандрувати, подивлюся, що на білому світі робиться."
Попрощався він зі своїми батьком, матір'ю, взяв мисливську сумку і рушницю і відправився мандрувати по світу. Сталося йому якось йти дрімучим лісом і коли той ліс скінчився, він побачив, що перед ним, на рівнині стоїть замок. Стояла біля вікна замку стара з дівчиною чудовою краси і дивилася вниз. А була та стара відьмою, і мовила вона дівчині:
— Он іде з лісу людина, у нього всередині знаходиться чарівний скарб, треба цю людину, мила донечко, ввести в обман: тим скарбом нам більше належить володіти, ніж йому. У нього знаходиться пташине серце, і тому у нього щоранку під подушкою виявляється золотий. – Стара пояснила дівчині, як з цією справою впоратися, яку треба повести з ним гру, а потім вона пригрозила їй і сказала, гнівно на неї глянувши:
— А якщо ти мене не послухаєш, то погано тобі доведеться!
Підійшов мисливець ближче, побачив дівчину і мовив про себе: "Я так довго бродив, що хотілося б мені, нарешті, відпочити, добре б зайти в цей прекрасний замок, грошей то у мене вдосталь." Але, правду сказати, причиною тому було те, що побачив він здаля прекрасну дівчину.
Він увійшов в замок; його прийняли там радо і люб'язно частували. І ось минуло небагато часу, і він так закохався в відьмину дочку, що ні про кого іншого і думати не хотів, і все дивився їй в очі і виконував все, що вона хотіла. І сказала тоді стара:
— А тепер треба відібрати у нього пташине серце, він і підозрювати не буде, якщо його позбудеться.
Вони приготували зілля, і коли воно було готове, стара підлила його в стакан, дала його дівчині, і та повинна була піднести його мисливцеві.
— Візьми, мій милий, – сказала дівчина, – та випий за моє здоров'я.
Він узяв стакан, і тільки випив напій, як тут же виплюнув із себе пташине серце. Дівчина повинна була його потайки винести, потім його проковтнути, бо старій хотілося володіти тим серцем. З тієї пори він перестав знаходити у себе під подушкою золоті, вони виявилися тепер під подушкою у дівчини, і щоранку стара той золотий забирала. А мисливець так шалено закохався в дівчину, що думав тільки про те, як би провести йому час разом з нею.
І сказала стара відьма:
— Пташине серце у нас є, треба буде відібрати у нього і чарівний плащ.
Дівчина відповіла:
— Давай ми плащ залишимо йому, він і так позбувся всього багатства.
Розсердилася стара і сказала:
— Так це ж плащ чарівний, такий рідко на світі знайдеться, я повинна мати його, що б то не стало.
Дала вона дівчині пораду, що їй треба робити, і оголосила, що якщо вона її не послухається, то погано їй доведеться. Зробила дівчина так, як веліла їй стара. Стала вона одного разу біля вікна і почала дивитися вдалину, ніби їй дуже засумувалось. Запитує її мисливець:
— Чого ти стоїш тут похнюпившись?
— Ах, мій любий, – відповіла дівчина, – он стоїть гранатова гора, і знаходяться в ній прекрасні дорогоцінні камені. І в мене таке велике бажання їх мати, що коли я про це думаю, мені стає дуже сумно. Але хто може їх добути? На ту гору можуть долетіти хіба одні тільки птахи, а людині туди ніколи не піднятися.
— Якщо ти тільки про це і сумуєш, – сказав мисливець, – я твоє горе розвію.
Він обійняв дівчину, укрив її своїм плащем і побажав потрапити на гранатову гору, – і вмить вони вже сиділи на її вершині. Усюди виблискували благородні камені, і бачити це було так радісно; і ось відібрали вони з них найкрасивіші і самі дорогоцінні. Але стара почала чаклувати, – і раптом мисливцю стало важко. Він сказав дівчині:
— Давай трохи посидимо та відпочинемо, я так втомився, що стояти більше не в силах.
Вони сіли на землі, і він поклав їй голову на коліна і заснув. Тільки він заснув, відв'язала дівчина у нього з плечей плащ, накинула його на себе, зібрала гранати і різні камені і побажала повернутися з ними додому.
Коли юнак виспався, він прокинувся і побачив, що кохана його обдурила і залишила його одного в диких горах.
— О, – сказав він, – як мене любов зрада! – І сидів він у горі і печалі, не знаючи, як йому тепер бути.
А належала ця гора диким і страшним велетням, вони там жили і займалися розбоєм. Просидів мисливець недовго і незабаром помітив, що до нього наближаються троє з них. Він ліг на землю, ніби занурений у глибокий сон. Ось підійшли велетні, перший з них штовхнув його ногою і сказав:
— Що це за черв'як лежить тут на землі і все поглядає?
Другий сказав:
— А ти його розчави ногою.
Але третій презирливо зауважив:
— Так чи варто це робити! Киньте його, нехай собі живе; залишитися тут він все одно не зможе, а якщо підніметься на саму вершину гори, його підхоплять хмари і потягнуть за собою.
Поговорили вони так і пройшли повз, але мисливець ці слова добре запам'ятав; і як тільки велетні пішли, він піднявся на вершину гори. Просидів він там деякий час, і ось підпливла хмара, схопила його і понесла. Хмара блукала деякий час по небу, потім стала опускатися, і спустилася над великим, обнесеним муром містом, і мисливець м'яко опустився на землю, прямо серед капустяних грядок і овочів.
Озирнувся мисливець і каже:
— От якби мені тепер чого – небудь поїсти! Я так зголоднів, що йти далі мені буде важко, а тут не видно ні яблук, ні груш, ні ягід якихось, росте одна тільки зелень. Він подумав: "В крайньому випадку я міг би поїсти салату, – правда, він не особливо смачний, але він все ж мене підкріпить." Він вибрав собі хороший пучок і почав їсти; але тільки проковтнув він кілька листів, як раптом стало в нього на душі так дивно, і він відчув, що зовсім змінився. У нього виросли чотири ноги, велика голова, два довгих вуха, – і він з жахом побачив, що обернувся в осла. А так як він все ще відчував великий голод і за його теперішньому вигляду салат припав йому якраз до смаку, він взявся за нього з великою жадібністю. Нарешті він потрапив на інший сорт салату, і тільки він трохи його поїв, як відчув знову перетворення, і до нього повернувся знову його людський образ.
Приліг мисливець на землю, виспався як слід, і втома у нього пройшла. Прокинувся він на другий ранок, зірвав пучок злого салату і пучок доброго салату і подумав: "Це допоможе мені домогтися свого і покарати невірність." Він сховав обидва пучка салату, переліз через стіну і попрямував на пошуки замку своєї коханої. Він проблукав кілька днів, але, на щастя, знайшов його знову, швидко замазав собі обличчя в смаглявий колір, і його не впізнала б навіть рідна мати, потім попрямував в замок і попросив там ночівлі.
— Я втомився, – сказав він, – і далі йти не в силах.
Відьма запитала:
— Земляк, а скажи мені, хто ти такий? Чим ти займаєшся?
Він відповів:
— Я скороход королівський, був посланий на пошуки самого смачного салату, який тільки росте на землі. І мені пощастило його знайти; тепер я несу його з собою, але сонце пече так сильно, що я побоююся, як би ніжний салат не зів'яв, і не знаю, чи зможу його донести.
Як почула стара про смачний салат, їй захотілося його покуштувати, і вона сказала:
— Чоловіче, дай мені спробувати цього чудесного салату.
— Що ж, можна, – відповів він. – Я захопив з собою два пучки, один з них готовий вам віддати, – він розв'язав свою сумку і подав їй злий салат.
Відьма не підозрювала нічого поганого, і при вигляді салату у неї потекли слинки, і вона сама відправилася на кухню і почала його готувати. Коли салат був готовий, вона ніяк не могла дочекатися, поки він буде поданий на стіл, взяла два листочки і сунула їх у рот. Але тільки вона їх проковтнула, як втратила одразу свій людський образ, обернулася в ослицю й кинулася у двір. Прийшла на кухню служниця, бачить – стоїть приготовлений салат; хотіла було його віднести, але їй так захотілося його покуштувати, що вона, по своїй старій звичці, з'їла кілька листків. Чаклунство негайно подіяло, і вона теж звернулася в ослицю й кинулася до старої, а блюдо з салатом впало на землю.
Скороход сидів у цей час у гарної дівчини; салату ніхто не приносив, а дівчині теж дуже хотілося його покуштувати, і вона запитала:
— А де ж салат?
Мисливець подумав: "А трава, видно, вже подіяла," і відповів:
— Я піду на кухню, дізнаюся.
Спустився він вниз, бачить – бігають у дворі дві ослиці, а салат лежить на підлозі.
— Добре, – сказав він, – двоє свою частку вже отримали, – і він підібрав з підлоги листя салату, поклав їх на блюдо і приніс красивій дівчині.
— Щоб вам довго не чекати, – сказав він, – я сам вам приніс цю смачну їжу.
Вона з'їла салат і вмить, як і ті дві, втратила свій людський вигляд, обернулася в ослицю і втекла у двір.
Умив тоді мисливець лице, щоб обернені в ослиць могли його впізнати, спустився у двір і сказав:
— Тепер отримуйте нагороду за вашу невірність, – і він прив'язав всіх трьох на мотузку, повів за собою і прийшов на млин.
Він постукав у віконце, висунув звідти голову мельник і запитав, що йому треба.
— Так от є в мене три ослиці, – відповів він, – я не хочу їх тримати більше у себе. Якщо ви погодитеся взяти їх собі, давати їм корм і стійло і поводитися з ними так, як я вам скажу, я заплачу вам за це скільки ви захочете.
Мельник сказав:
— Що ж, я згоден. А як же я повинен з ними поводитися?
І мисливець пояснив, що стару ослицю, – а була то відьма, – він повинен бити тричі на день, а годувати один раз; ослицю молодшу, – а була то служниця, – він повинен бити один раз в день, а годувати тричі; а наймолодшу, – а була то дівчина – красуня, – бити не треба, а годувати слід її тричі на день, – мисливець ніяк не міг пересилити свого серця і допустити, щоб дівчину били. Потім він повернувся назад в замок, і там виявилося все, що йому було треба.
Через кілька днів з'явився старий мельник і сказав, що повинен, мовляв, доповісти, що стара ослиця, отримувала одні тільки побої, а корм один раз в день, і здохла.
— А дві інших, – продовжував він, – хоча і не здохли ще й свій корм отримують три рази на день, але так засумували, що проживуть, мабуть, недовго.
Зглянувся тоді мисливець, гнів у нього пройшов, і він сказав мельнику, щоб той привів їх сюди. Як тільки ослиці з'явилися, дав він їм поїсти доброго салату, і вони знову обернулися на людей. Кинулася прекрасна дівчина перед ним на коліна і сказала:
— Ах, мій любий, вибачте мені все, що я заподіяла вам злого, це мене змушувала робити моя мати; це було проти моєї волі, а я люблю вас від усього серця. Ваш чарівний плащ висить тут, в шафі, а щоб повернути вам пташине серце, я вип'ю блювотного зілля.
Але в думках у нього було тепер зовсім інше, і він сказав:
— Нехай воно залишається у тебе, тепер мені це все одно, я хочу, щоб ти стала моєю вірною дружиною.
І ось справили вони весілля і прожили щасливо разом до самої смерті.Додати комментар
Ваше им'я:
Ваш коментар:
код:   повторіть код: