ТЕКСТОВІ МАТЕРІАЛИ
ГОЛОВНА
АВТОРСЬКІ ВІРШІ
ЛIЧИЛКИ
АНЕКДОТИ
ВЕСЕЛІ ІСТОРІЇ
КАЗКИ НАРОДІВ СВІТУ
КАЗКИ УКРАЇНСЬКИХ АВТОРІВ
ЛЕГЕНДИ УКРАЇНИ
КАЗКИ АВТОРІВ СВІТУ
ЗАГАДКИ
ЦЕ ЦIКАВО
ПРИСЛІВ'Я ТА ПРИКАЗКИ
БАЙКИ
НАРОДНІ ПРИКМЕТИ
КОЛОМИЙКИ
РОЗВИВАЮЧІ КАРТИНКИ
РОЗМАЛЬОВКИ
ФЛЕШ-РОЗМАЛЬОВКИ
СТIНГАЗЕТИ
ТРАФАРЕТИ
ПРОПИСИ
РОЗВИВАЮЧI КАРТИНКИ
ЛАБИРИНТЫ
Строката Шкурка
Строката Шкурка

Давно, дуже давно жив та був на світі король, а у того короля була дружина з золотим волоссям, і була вона така прекрасна, що подібну їй красуню на всій землі не знайти було.
Якось вона захворіла, і коли вона відчула, що скоро помре, то покликала короля до своєї постелі і сказала йому:
— Якщо ти після моєї смерті знову побажаєш одружитися, не бери заміж жінку, яка не буде так само прекрасна, як я, і щоб волосся було у неї таке ж золотисте, як у мене. Ти мені це повинен обіцяти!
Коли король дав їй цю обіцянку, вона закрила очі і померла.
Король довгий час був невтішний і навіть не думав про друге одруження. Нарешті, його радники стали йому говорити, що негоже королю бути нежонатому і що йому слід одружитися, щоб у його підданих була і королева.
Ось і розіслані були у всі країни посли шукати королю наречену, яка б якраз походила красою на покійну королеву. Але подібної красуні не могли розшукати в усьому світі; а якщо і знаходили, так у них не було такого золотистого волосся, як у покійної королеви. Так і повернулися посли додому, не виконавши даного ним доручення.
А у короля була падчерка, яка була так само прекрасна, як її покійна мати, і волосся у дочки було таке ж золотисте, як у тої. Коли вона підросла, король подивився на неї одного разу, побачив, що вона як дві краплі води схожа на його покійну дружину, і раптом закохався в неї.
І сказав він своїм радникам:
— Я думаю одружитися на своїй пасербиці, тому що вона як дві краплі води схожа на свою матір, а іншої нареченої, яка так само була б схожа на покійну дружину, я у всьому світі знайти не можу.
Радники, почувши це, перелякалися і сказали королю:
— Бог заборонив батькові одружитися з донькою; з гріха нічого не може відбутися доброго, і все твоє царство через твій гріх загинути може.
Пасербиця ще більш радників перелякалася рішенням, прийнятого батьком; але вона ще сподівалася відмовити його від лихого наміру.
Тоді сказала вона йому:
— Перш ніж виконаю ваше бажання, я повинна отримати в дар три сукні: одну – золоту, як сонце, іншу – срібну, як місяць, і третю – таку ж блискучу, як зірки; потім мені потрібен плащ, зшитий з тисячі шматків різних хутр так, щоб від кожного звіра у вашому королівстві було в тому плащі по клаптику його шкури. Так говорила вона і сама про себе думала: "Цього зробити ніяк не можна, і можливо, вдасться відговорити вітчима від його поганих намірів.
Але король не відступав від свого задуму і замовив всяким майстриня у своєму королівстві, щоб вони виткали для королівни три сукні, які вона забажала, а єгерям своїм наказав переловити усіх звірів у своєму королівстві і в кожного взяти по клаптику його шкури; з усіх цих клаптиків різних шкурок був зшитий строкатий плащ.
Коли ж все за наказом короля було виготовлено, він приніс цей плащ і ці сукні до своєї падчерки, розстелив їх перед нею і сказав:
— На завтра призначаю весілля.
Переконавшись у тому, що немає ніякої надії на можливість відговорити вітчима від його намірів, падчерка зважилася нарешті втекти з батьківського дому.
Вночі, коли всі спали, вона піднялася з ліжка і з усіх своїх коштовностей взяла тільки три речі: золоту каблучку, золоту самопрядку і золоте мотовило; три сукні вона поклала в горіхову шкаралупу, строкатий плащ з різних хутр на себе накинула, а обличчя і руки свої вимазала сажею. Потім помолилася і пішла з дому, і йшла цілу ніч, і нарешті прийшла у великий ліс. Стомившись від довгого шляху, вона залізла в дупло великого дерева і заснула.
Ось вже і сонце зійшло, а вона все ще спала, і спала навіть тоді, коли сонце піднялося вже високо. А тут якраз і сталося, що той сусідній король, якому цей ліс належав, виїхав в нього на полювання. Собаки його, підбігши до дерева, в якому спала королівна, обнюхали його і стали навколо того дерева бігати і гавкати.
Король і сказав своїм єгерям, щоб вони подивилися, що за звір ховається в тому дереві. Єгері за наказом заглянули в дерево і, повернувшись, доповіли королю: "В дуплі дерева лежить дивовижний звір, якого нам ще ніколи бачити не доводилося; шкура його складається з тисячі різних шкурок, а сам він лежить і спить.
— Подивіться, чи не можна буде цього звіра живцем зловити, і якщо можна, то прив'яжіть його на візок.
Але тільки королівські єгері доторкнулися до королівни, вона прокинулася, з переляку і крикнула їм:
— Я бідна, батьком і матір'ю покинута сирота, згляньтеся ви наді мною і візьміть мене з собою.
А вони і сказали їй:
— Строката Шкурко! Ти і справді на кухні можеш стати в нагоді, підемо з нами, мабуть, будеш там на кухні хоч попіл вигрібати.
Посадили її на віз і поїхали додому, в королівський замок. Там вони вказали їй на темну комірчину під сходами і сказали: "Ну, хутровий звір, тут ти жити, і спати можеш.
І стали її посилати на кухню, змусили носити дрова і воду, розводити вогонь, щипати пір'я з битої птиці, овочі вибирати, попіл вигрібати і всякі чорні роботи виконувати.
Так і жила довгий час Строката Шкурка у великій нужді при дворі сусіднього короля.
Трапилося одного разу, що в замку святкувалося якесь свято; ось королівна і звернулася до головного кухаря, і сказала йому:
— Дозвольте мені ненадовго піднятися наверх та подивитися, як там святкувати будуть. Я в сінях за дверима постою.
— Іди – відповів кухар, – але щоб через півгодини ти тут знову була і весь попіл з печі вигребла.
Ось і взяла вона свою масляну лампу, побігла до своєї комірчини, скинула строкатий свій плащ, обмила сажу з рук і з обличчя, так що її краса знову з'явилася у всій своїй красі. Потім розкрила вона свій горішок і вийняла звідти сукню, блищачу, як сонце.
Надягнувши те плаття, вона піднялася наверх, де відбувалося свято, і всі при зустрічі поступалися їй, так як ніхто її не впізнав і всі вважали, що йде якась королівна. Сам король вийшов їй назустріч, подав руку і став з нею танцювати, а сам про себе думав: "Такої красуні ніколи ще мені не траплялося бачити!"
Закінчилася танець, вона вклонилася, і коли король став її шукати, її й слід прохолов, і ніхто не знав, куди вона поділася. Король запитав навіть сторожів, що стояли перед замком, але ті відповідали що не бачили нікого, хто б із замку вийшов.
А вона побігла до своєї комірчини, жваво скинула з себе свою сукню, знову вимазала обличчя і руки сажею, накинула свій строкатий хутряний плащ і знову звернулася в Строкату Шкурку.
Коли вона прийшла в кухню і хотіла взятися вигрібати попіл, старший кухар сказав їй:
— Попіл залиш до завтра, а ось вари суп для короля, а я теж збігаю, подивлюся на свято; тільки дивися, щоб ні волоска в суп не попало, а то я тебе більше і годувати не стану.
Пішов кухар наверх, а Строката Шкурка зварила суп для короля, та до того ж ще хлібний, зварила, як вміла, і коли суп був готовий, вона збігала в свою комірчину, дістала своє золоте колечко і опустила його в ту миску, в яку налитий був суп.
Тим часом нагорі танці закінчилися, король наказав принести собі суп, став його їсти, і суп здався йому таким смачним, якого він ще ніколи не їв. Доївши суп до кінця, він побачив на дні тарілки золоту каблучку і ніяк не міг зрозуміти, як вона туди потрапила.
Ось і звелів він покликати до себе кухаря. Кухар перелякався, почувши цей наказ, і сказав Строкатій Шкурці:
— Мабуть ти ненароком волосся в суп впустила? Якщо це так, то ти будеш покарана.
Коли він перед королем з'явився, той запитав його:
— Хто суп варив?
— Я його варив, – відповів кухар.
— Це неправда, – сказав король, – суп був зовсім інакше зварений і притому набагато смачніше колишнього.
Тоді кухар сказав:
— Повинен зізнатися, що не я той суп варив, а Строката Шкурка.
— Піди і поклич її до мене, – сказав король.
Коли Строката Шкурка прийшла, король запитав її:
— Хто ти?
— Я неборака, у якої немає ні батька, ні матері.
— Навіщо ти в мене в замку?
— Щоб кожен міг мною зневажати і наді мною знущатися.
— А звідки в тебе то золоте кільце, яке я знайшов на дні тарілки? – Продовжував допитувати король.
— Ні про яке кільці я нічого не знаю, – відповіла вона.
Так король нічого і не міг від неї довідатися і відправив її назад на кухню.
Через деякий час у королівському замку був знову банкет, і Строката Шкурка, як і того разу, відпросилася у кухаря сходити наверх і подивитися на танцюючих. Він відповів їй:
— Іди, але через півгодини будь тут і звари королю той хлібний суп, який йому так сподобався.
Тоді вона побігла в свою коморочку, вмилася, розкрила горіхову шкарлупку і, вийнявши з неї плаття, сріблясте, як місяць, вбралася в нього.
Потім пішла наверх – ні дати ні взяти королівна; і король вийшов їй назустріч і зрадів тому, що знову її побачив, і так як танці щойно починалися, то він і став танцювати з нею. Коли ж танці закінчилися, вона знову зникла так швидко, що король і помітити не міг, куди вона поділася.
Вона ж прибігла до своєї комірчини і знову звернулася в Строкату Шкурку, і прийшла на кухню суп варити. Коли кухар відлучився наверх, вона принесла із своєї комірчини золоту самопрядочку і поклала її на дно миски, в яку суп був налитий.
Потім суп був поданий королю на стіл, і той його став їсти, і здався він йому таким же смачним, як минулого разу; з'ївши весь суп, король наказав покликати кухаря, і той йому знову – таки повинен був зізнатися, що варив суп не він, а Строката Шкурка.
Закликали і її до короля, але вона як і раніше відповідала, що тут тільки всім на посміх і в образу, і що вона нічого не знає про золоту самопрядочку.
Коли ж король втретє влаштував свято в своєму замку, і на цьому святі все відбувалося, як на двох попередніх. Тільки кухар сказав їй:
— Ти мабуть чаклунка, і суп твій тому королю і подобається більше, ніж мій, ти завжди що – небудь в суп підкладаєш.
Проте ж, на прохання її, він її відпустив на певний час наверх. Ось вона і вбралася в сукню, блищачу, як зірки, і в ній увійшла до зали. Король знову запросив її танцювати з собою, і йому здалося, що вона ще ніколи не бувала така гарна, як в той день.
І в той час як вона танцювала з ним, він непомітно надів їй колечко на пальчик і наказав, щоб танець тривав. По закінченні його він спробував було утримати її за руки, але вона вирвалася і так швидко прошмигнула в натовп, що миттю сховалася у нього з очей.
Королівна бігом прибігла до своєї комірчини, але так як вона довше півгодини залишалася нагорі, то вже не встигла зняти своє дивовижне плаття, а тільки поверх нього накинула свій строкатий плащ; похапцем не встигла вона собі досить зачорнити обличчя сажею, і на руці її один з пальців залишився білим. Потім вона побігла в кухню, зварила суп королю і під час відсутності кухаря поклала в нього золоте мотовило.
Король, як побачив мотовильце, так зараз же наказав покликати до себе Строкату Шкурку, і йому кинувся в очі незамазаний пальчик і його колечко на ньому.
Тут схопив він її за руку і тримав міцно, а коли вона хотіла вирватися і втекти, строкатий хутряний плащ відкрився трохи, і з-під нього блиснуло її вбрання, сяюче, як зірки. Король вхопився за плащ і зірвав його. При цьому її золотисте волосся розсипалося по плечах, і вона з'явилася перед ним у всій красі і вже не могла від нього сховатися.
І коли вона змила з лиця свого сажу і кіптяву, то стала такою красунею, що в усьому світі іншої такої і не знайти! Король тут і сказав їй:
— Ти будеш моя наречена, і ми ніколи більше з тобою не розлучимося.
Відсвяткували вони весілля і жили в достатку до самої своєї смерті.Додати комментар
Ваше им'я:
Ваш коментар:
код:   повторіть код: