ТЕКСТОВІ МАТЕРІАЛИ
ГОЛОВНА
АВТОРСЬКІ ВІРШІ
ЛIЧИЛКИ
АНЕКДОТИ
ВЕСЕЛІ ІСТОРІЇ
КАЗКИ НАРОДІВ СВІТУ
КАЗКИ УКРАЇНСЬКИХ АВТОРІВ
ЛЕГЕНДИ УКРАЇНИ
КАЗКИ АВТОРІВ СВІТУ
ЗАГАДКИ
ЦЕ ЦIКАВО
ПРИСЛІВ'Я ТА ПРИКАЗКИ
БАЙКИ
НАРОДНІ ПРИКМЕТИ
КОЛОМИЙКИ
РОЗВИВАЮЧІ КАРТИНКИ
РОЗМАЛЬОВКИ
ФЛЕШ-РОЗМАЛЬОВКИ
СТIНГАЗЕТИ
ТРАФАРЕТИ
ПРОПИСИ
РОЗВИВАЮЧI КАРТИНКИ
ЛАБИРИНТЫ
Залізна піч
Залізна піч

Був один королевич зачарований злою відьмою, – він повинен був сидіти у великій залізній печі в лісі. Так провів він у ній довгі – довгі роки, і ніхто не міг його звільнити від чар. Одного разу зайшла в той ліс королівна, вона заблукала і не могла знайти дороги назад у своє королівство. Дев'ять днів блукала вона по лісу і нарешті підійшла до залізної печі. Раптом пролунав звідти голос, який її запитав:
— Ти звідки йдеш і куди?
Вона відповіла:
— Я загубила дорогу в королівство свого батька і не можу вибратися з лісу.
І сказав голос із печі:
— Я тобі допоможу повернутися додому, і дуже скоро, якщо ти мені поклянешся зробити те, що я попрошу. Я – королевич, більш знатного роду, ніж ти, і хочу на тобі одружуватися.
Вона злякалася і подумала: "Боже мій, та що ж мені робити із залізною пічкою?" Але так як їй дуже хотілося повернутися додому до батька, то вона присягнулася зробити, що він зажадає.
— Але ти, – сказав він, – повинна будеш повернутися сюди, принести ніж і прошкрябати дірку.
Дав він їй поводиря, той ішов поруч з нею і весь час мовчав; через дві години він привів її додому. Ось повернулася королівна в свій замок, і була там велика радість, старий король кинувся до неї на шию і став її цілувати. Але вона зажурився і сказала:
— Ах, батько, що зі мною сталося! Я ніколи б не вибралася додому з дрімучого лісу, якби не натрапила на залізну піч; я присягнулася їй у тому, що повернуся до неї, визволю чоловіка з печі і вийду за нього заміж.
Старий король так злякався, що мало не зомлів, – адже вона була його єдиною донькою. Подумали вони і вирішили, що треба підмінити королівну донькою мельника; а та була красунею. Вони завели її в ліс, дали їй ніж і сказали, що повинна вона залізну піч продірявити. Ось довбала вона залізо вже цілу добу, але вдіяти нічого не могла. Тільки почало світати, раптом почувся із залізної печі голос:
— Мені здається, що вже ранок.
І вона відповіла:
— Так, мабуть, – мені чується, як шумить батьківський млин.
— Ти, стало бути, донька мельника? Так забирайся звідси геть і скажи, щоб прийшла королівна.
Вона пішла і сказала старому королю, що той, хто сидить в печі, її не хоче, а кличе королівську дочку. Злякався старий король, і заплакала королівна. Але була у них ще дочка свинопаса, та була ще красивіша дочки мельника; і ось вирішили дати її, щоб пішла вона до залізної печі замість королівни. Вивели доньку свинопаса в ліс, і довелося їй теж шкребти залізо цілу добу, але у неї нічого не вийшло. Стало світати, і каже голос з печі:
— Мені здається, що вже ранок.
Вона відповіла:
— Так, мабуть, – я чую, як грає ріжок мого батька.
— Ти, стало бути, дочка свинопаса? Так забирайся звідси і скажи, щоб прийшла королівна, і поясни їй, що якщо вона не з'явиться до мене, з нею станеться те, що я їй сказав: все в королівстві розсиплеться на порох, і не залишиться й каменя на камені.
Почула це королівна, заплакала, – але нічого не поробиш, – довелося їй стримати свою обіцянку. Попрощалася вона з батьком, взяла ніж і попрямувала прямо в ліс, до залізної печі. Коли вона прийшла, почала шкребти залізо, і почало воно получатися, а пройшло дві години, і встигла проробити вона діру. Заглянула вона всередину і побачила – ах! – Такого прекрасного юнака, весь він вражав золотом і дорогоцінним камінням: і він дуже сподобався їй. Вона продовжувала шкребти залізо і проробила таку велику діру, що він міг вибратися назовні.
І він сказав:
— Віднині ти моя, а я – твій; ти наречена моя, ти мене розчаклувала.
І він хотів відвезти її в своє королівство, але вона попросила у нього дозволу побувати ще раз у батька, і королевич їй це дозволив, але з умовою, що вона скаже батькові не більше трьох слів, а потім повернеться до нього назад в ліс.
Пішла вона додому, але сказала більше, ніж три слова; і вмить зникла залізна піч і відсунулася далеко – далеко за скляні гори. Але королевич був уже позбавлений чар і не сидів у тій печі під замком. Потім попрощалася вона зі своїм батьком, взяла з собою на дорогу трохи грошей і вирушила знову в дрімучий ліс на пошуки залізної печі, але її було не знайти. Дев'ять днів вона шукала і так сильно зголодніла, що не знала, як їй бути далі, харчуватися в лісі було нічим. Ось настав вечір, і підійнялася вона на деревце і вирішила там заночувати: вона боялася диких звірів. Коли настала північ, вона помітила вдалині невеликий вогник і подумала: "Ах, он там би мене врятували," – вона спустилася з дерева і пішла назустріч вогнику, і по дорозі молилася. Підійшла вона до маленької старої хатинки, все навколо неї поросло травою, і лежала перед хатинкою невелика купка дров. "Ах, куди це я забрела?" – Подумала вона і заглянула у віконце, але нічого там не помітила, крім великих і маленьких жаб, і стояв там стіл; він був красиво прибраний стравами і вином, а тарілки і бокали були срібні. Зібралася вона з духом і постукала.
І тут закричала товста жаба:
Зелепуго ти моя,
Дівко золота!
Кістяна нога,
Подивися – но туди,
Хто прийшов до нас сюди?
З'явилася маленька жаба і відкрила дівчині двері. І тільки та увійшла, всі вітали її і запросили сідати. Вони запитали:
— Ви звідки? Куди йдете?
І вона розповіла все, що з нею сталося: як порушила вона обіцянку не говорити більше трьох слів, і що залізна піч пішла разом з королевичем, і що вона збирається шукати її тепер до тих пір, поки не відшукає, хоча б довелося їй пройти і гори і море.
І сказала тоді товста жаба:
Зелепуго ти моя,
Дівко золота!
Кістяна нога,
Поскачи давай хутчіш,
Скриньку принеси бистріш.
Пішла маленька жаба і притягла їй велику скриньку. Потім погодували вони дівчину, напоїли, привели її до красиво прибраного ліжка, а була та постіль немов з шовку і оксамиту; і вляглася в неї дівчина і, помолившись Богу, заснула. Ось настав ранок, вона піднялася; і дала тоді стара жаба їй три голки з великої скриньки і сказала, щоб вона взяла їх з собою: вони, мовляв, їй знадобляться, – адже доведеться їй переходити через високу Скляну гору, через три гострих меча і розливи річкові. Якщо вона все це пройде, то поверне свого нареченого. Потім дала вона дівчині ще три предмети і сказала, щоб берегла вона їх як слід, – були то три великі голки, колесо від плуга і три горіха. З цим і відправилася дівчина в дорогу.
Коли вона підійшла до скляної гори, яка вся була слизька, вона встромила в неї три голки і, спираючись на них ногами, все піднімалася вгору, і так перейшла вона через гору. І коли дівчина була вже на іншій стороні, то вона встромила голки в одному місці і добре його запам'ятала. Потім вона підійшла до трьох гострих мечів, стала на своє колесо від плуга і проїхала через мечі. Нарешті прийшла вона до великого річкового розливу, і коли перебралася, вона потрапила у великий прекрасний замок. Вона увійшла туди і попросилася прийняти її на роботу, ніби вона бідна дівчина і хотіла б на роботу найнятися: вона знала, що в замку знаходиться королевич, якого вона звільнила в дрімучому лісі із залізної печі. І взяли її за саму незначну плату в посудниці. А була у королевича на прикметі вже інша дівчина, на якій він збирався одружитися, він думав, що перша вже давно померла. Увечері, коли вона все перемила і прибрала і роботу свою скінчила, сунула руку в кишеню і знайшла три горіха, які їй дала стара жаба. Розкусила вона один горіх, зібралася горішок з'їсти, глядь – а там пишне королівське плаття. Почула про це наречена, з'явилася і стала її просити, щоб та його продала, і каже:
— Таке плаття зовсім не для служниці.
А та каже, що продати вона його не продасть, а от якщо вона дозволить їй переспати одну ніч у кімнаті біля її нареченого, то вона готова сукню їй віддати. Наречена їй дозволила, бо плаття було таке прекрасне і в неї подібного не було ніколи. ,
Ось настав вечір, і сказала наречена своєму нареченому:
— Захотілося дурній служниці виспатися у тебе в кімнаті.
— Якщо ти дозволиш, то і я згоден, – відповів він.
Але вона дала нареченому склянку вина і підсипала в нього сонного зілля.
Пішов королевич разом зі служницею спати в кімнату, але він так міцно заснув, що вона не могла його добудитися. Вона проплакала цілу ніч, все повторюючи:
— Я тебе визволила з дрімучого лісу і з залізної печі, я тебе шукала і перейшла через Скляну гору, через три гострих меча, перейшла через розливи річкові, поки тебе, нарешті, не знайшла, а ти мене і слухати не хочеш!
Слуги сиділи за дверима, чули, як плакала дівчина всю ніч безперервно, і на ранок розповіли про це своєму панові.
Коли на другий вечір вона перемила весь посуд, вона розкусила другий горішок, – і виявилося в ньому плаття ще прекрасніше. Як побачила його наречена, захотілося їй купити і це плаття. Але продати його за гроші дівчина не погоджувалася і випросила собі за нього, щоб дозволили їй переспати ще раз в кімнаті у нареченого. І наречена підсипала йому сонного зілля, він так міцно заснув, що почути нічого не міг. Проплакала посудниця цілу ніч, голосячи:
— Я тебе визволила з дрімучого лісу і з залізної печі, шукала тебе всюди, перейшла через Скляну гору, через три гострих меча і розливи річкові, поки тебе, нарешті, не знайшла, а ти й слухати мене не хочеш!
Слуги сиділи за дверима і чули, як плакала дівчина цілу ніч безперервно, і на ранок розповіли про те своєму панові. І коли на третій вечір вона все перемила на кухні, розкусила вона третій горішок, – і було в ньому ще більш прекрасне плаття, було воно все з чистого золота виткане. Як побачила його наречена, захотілося їй, щоб і це плаття було її. Але дівчина погодилася його віддати тільки за те, щоб їй дозволили втретє переспати в кімнаті у нареченого. Але той був тепер обережніший і звелів сонний напій виплеснути. Як тільки дівчина заплакала і почала голосити:
— Мій улюблений, я виручила тебе з дрімучого, страшного лісу і з залізної печі… Тут схопився королевич і каже:
— Ти моя справжня наречена, ти – моя, а я – твій!
І він сів з нею в цю ж ніч в карету, і вони відібрали у підступної нареченої сукні, та так, що та вже більше й не піднялася. Під'їхали вони до річкового розливу, переправилися через нього, а підійшовши до трьох гострих мечів, сіли на колесо від плуга, а в Скляну гору встромили три голки. Так добралися вони, нарешті, до старої маленької хатинки; але тільки вони туди увійшли, як звернулася вона в великий замок: і були всі жаби позбавлені чар, виявилися вони королівськими дітьми і були в великий – превеликий радості. Відсвяткували весілля, і залишилися вони жити в тому замку, а був він куди більше батькового замку королівни. Але старий король горював, що йому доводиться жити на самоті, і вони поїхали до нього, привезли його до себе, і стало у них відтепер два королівства, і жили вони в шлюбі щасливо.
Змахнула миша хвостом,
Кінець казки на тому.Додати комментар
Ваше им'я:
Ваш коментар:
код:   повторіть код: