ТЕКСТОВІ МАТЕРІАЛИ
ГОЛОВНА
АВТОРСЬКІ ВІРШІ
ЛIЧИЛКИ
АНЕКДОТИ
ВЕСЕЛІ ІСТОРІЇ
КАЗКИ НАРОДІВ СВІТУ
КАЗКИ УКРАЇНСЬКИХ АВТОРІВ
ЛЕГЕНДИ УКРАЇНИ
КАЗКИ АВТОРІВ СВІТУ
ЗАГАДКИ
ЦЕ ЦIКАВО
ПРИСЛІВ'Я ТА ПРИКАЗКИ
БАЙКИ
НАРОДНІ ПРИКМЕТИ
КОЛОМИЙКИ
РОЗВИВАЮЧІ КАРТИНКИ
РОЗМАЛЬОВКИ
ФЛЕШ-РОЗМАЛЬОВКИ
СТIНГАЗЕТИ
ТРАФАРЕТИ
ПРОПИСИ
РОЗВИВАЮЧI КАРТИНКИ
ЛАБИРИНТЫ
Як наймит з паном поквитався
Як наймит з паном поквитався

Один пан наймитів на роботу наймав. А про заробіток так домовлявся: як за рік наймит не розсердиться, а пан розсердиться, то дасть пан наймитові багато грошей; а як наймит розсердиться, то пан наймитові виріже паса на спині й вижене.
Були собі три брати: два розумні, а один дурень. Пішов служити до того пана найстарший брат – розумний. Став рано-вранці ціпом молотити. Молотить, молотить, уже скоро обід, а снідати все не кличуть. Розсердився наймит – гайда до пана їсти просити. Пан каже:
– Ти, може, розсердився, що так довго без сніданку?
– Звісно, що серджуся.
Тут пан вирізав йому паса на спині й вигнав.
Іде тепер другий брат, теж розумний. Став молотити. Молотить, молотить, а снідати все не кличуть.. Уже й обід настав – він усе молотить, а снідання не дають. Прийшов той брат до пана, вилаяв його, а пан два паси й вирізав йому на спині та й вигнав.
Іде тепер найменший брат, той дурень, до пана служити. Також пішов молотити із самісінького ранку. Молотить, молотить, уже недалеко обід, а ще й снідати не кличуть. У цей час проїздив пекар з паляницями. Наймит зупинив його, насипав віз пшениці і попросив паляниць. Дав пекар йому паляниць, скільки той захотів, наївся наймит і знову молотить. Ось по обіді прийшов пан подивитись, чого наймит не йде снідати просити. Аж бачить – зерна немає. Молотить із самісінького ранку, а зерна немає.
– Де зерно?
– Таж снідання довго не давали, от я поміняв зерно на паляниці. То, може, сердишся, пане?
– Чого б мені сердитись! – каже пан.
Думає пан: що ж тепер з наймитом робити?
Наступного дня послав наймита биками орати. Орав він, орав із самого ранку; вже обід скоро, а йому ще й снідання немає. А тут саме їхав м’ясник із ковбасами. Зупинив наймит м’ясника.
– Бери,– каже, – одного бика, дай ковбаси поїсти. М’ясник дав ковбас, скільки той захотів. Наївся наймит, а в бика, що м’ясникові оддав, відрізав хвоста, всунув до рота другому бикові, а сам розлігся, відпочиває. Приходить пан.
– Чого не ореш?
– Таж снідання не принесли, виголодався я, і бики виголодалися, з’їли один одного, тепер не маю чим орати. То, може, сердишся, пане?
– Чого мені сердитись?!
Назавтра випровадив його пан свиней пасти. Пасе він ті свині, аж знову м’ясник із ковбасами. Взяв наймит і поміняв свиней на ковбасу. Наївся та ще й на другий день залишив. А свиням хвости повідрізував, повстромляв у болото й лежить.
Прийшов пан – свиней немає.
– Де свині?
– Та потопились усі в болоті, тільки он хвости стирчать.
А свиней немає, черва поїла.
Пан повиймав ті хвости із болота, поклав до кишені.
– То, може, сердишся, пане?
– Чого б це мені сердитись!
Послав тоді пан наймита корів пасти. Пасе той корови з ранку до самого обіду – і знову без снідання. Узяв він, витяг одну корову на березу, а другу віддав м’ясникові. Наївся ковбаси й чекає, що буде далі.
Приходить пан.
– Де корови? – питає.
– Таж на небо усі подалися, бо пан довго снідання не приносив. Одна ще не встигла на небо залізти, то на березі он сидить.
Дивиться пан, а корову хтось витяг аж на березу, і не можна її звідти стягти. Скликав усіх своїх наймитів, півдня потіли, доки корову з берези стягли.
Що тут панові робити? Хоч як старався він дурня розсердити, той все одно не сердиться. Надумав тоді пан його спалити. А наймит і почув, як пан із панею про це радяться. Узяв він, вліз у ту скриню, де пан гроші ховав, і сидить. Ось пан намірився запалити хату. Перед тим рано-вранці виніс скриню з грошима, позачиняв вікна, позамикав двері і підпалив хату. Горить хата, палає. Пан радіє, що згорить отой сатана.
Відчинив пан скриню з грошима, дивиться – аж там дурень сидить.
Здивувався пан та й каже:
– Гроші не згоріли, але ж і той сатана цілісінький!
А наймит сидить у скрині на грошах і питає:
– То, може, сердишся, пане?
– Чого б це мені сердитись! Боїться пан сказати, що сердиться,– багато грошей доведеться платити.
Тоді надумався пан наймита втопити. Іде зі своєю панею увечері на прогулянку, і наймита беруть із собою. Ходять вони, ходять біля річки, ось уже й стемніло, а вони все ходять. Полягали на березі річки спати. Наймита поклали скраю, ближче до води, пан – посередині, а його дружина – з того боку. Думає пан: «Як тільки він засне, я його штовхну в річку і втоплю».
Пан і пані звикли довго спати, лягли – одразу ж і заснули. А наймит, як тільки пан захропів, устав, узяв пана за загривок – та й шубовсть у річку. Пані ще пробувала пручатись, то він її як штовхнув, вона сторчма й полетіла у річку – втопилася.
І став наймит сам паном у тому маєтку.Додати комментар
Ваше им'я:
Ваш коментар:
код:   повторіть код: