ТЕКСТОВІ МАТЕРІАЛИ
ГОЛОВНА
АВТОРСЬКІ ВІРШІ
ЛIЧИЛКИ
АНЕКДОТИ
ВЕСЕЛІ ІСТОРІЇ
КАЗКИ НАРОДІВ СВІТУ
КАЗКИ УКРАЇНСЬКИХ АВТОРІВ
ЛЕГЕНДИ УКРАЇНИ
КАЗКИ АВТОРІВ СВІТУ
ЗАГАДКИ
ЦЕ ЦIКАВО
ПРИСЛІВ'Я ТА ПРИКАЗКИ
БАЙКИ
НАРОДНІ ПРИКМЕТИ
КОЛОМИЙКИ
РОЗВИВАЮЧІ КАРТИНКИ
РОЗМАЛЬОВКИ
ФЛЕШ-РОЗМАЛЬОВКИ
СТIНГАЗЕТИ
ТРАФАРЕТИ
ПРОПИСИ
РОЗВИВАЮЧI КАРТИНКИ
ЛАБИРИНТЫ
Сирота та безбородий шахрай
Сирота та безбородий шахрай

Було чи не було... Жив собі на світі бідний сирота. Був він голий як бубон, і один як палець. Якось роздобув сирота лантух зерна, відніс його до млина і змолов. Саме тоді і безбородий шахрай приніс у млин лантух зерна. Виходять вони з млина, а безбородий шахрай і каже сироті:
– Ходімо разом додому,
– Ходімо,– відповідає сирота.
І пішли вони. Йдуть собі дорогою, а безбородий каже:
– Знаєш, що зробимо?
– Що? – питає сирота.
– Давай-но з мого борошна тісто замісимо, в твоєму викачаємо і напечемо кренделів.
– Давай, – погодився сиротаг
Прийшли вони до сироти додому. Замісили тісто з борошна безбородого, викачали в борошні сироти, наліпили кренделів і спекли їх у тоне.
Як побачив безбородий шахрай рум’яні, запечені кренделі, то розгорілися в нього очі, і сказав він сироті:
– Давай-но тепер зробимо так: хто з нас кращу вигадку придумає, тому й дістануться всі кренделі.
– Гаразд, – знову погодився сирота.
Почав безбородий шахрай свою вигадку розказувати.
– Жив собі в нас гусак. Мій дід сам його виростив. І був це такий дивний гусак, що годував усю нашу сім’ю. Чи орати треба було, чи сіно косити, чи їхати куди – завжди наш гусак виручав. Сяду я, бувало, на нього верхи, і гусак, знай собі, скаче полями та горами. От якось мчимо ми з ним лісом, і раптом, де не взявся, вискакує голодний шакал. Як кинеться він на мого гусака і хвать – цілий бік йому зубами вирвав. Гусак упав і ось-ось дух спустить. Але я не розгубився, зрубав дерево і нарізав тонких, гнучких лозин. Заплів гусакові бік, підняв його на ноги, і ми галопом поскакали додому,– закінчив безбородий шахрай і звернувся до сироти: – Ну, сирото, тепер твоя черга.
Почав сирота свою вигадку розповідати:
– У мого батька було сто вуликів. Щодня він коло них порався та бджоли рахував. Якось батько перелічив – однієї нема. Мерщій почали бджолу шукати. Шукали, шукали та й знайшли за морем – ногу вона, бідолашна, зламала й застряла в дорозі. Якісь шахраї погналися за нею, піймали, в плуг запрягли і примусили землю орати. Як побачив батько таке свавілля, розгнівався до нестями. «Хто вам дав її,– кричить,– це моя бджола!» А ті в одну душу: «Ні, мов, хоч трісни, наша». І тут таке зчинилось! До того дійшло, що батько схопив бджолу за вухо і поволік за собою, А у неї шия трісь та й відірвалась! Зосталась у батька в руках сама голівка. Та він не розгубився, вийняв з кишені горіх, змастив його соком бджолину шию і приліпив на місце. Уяви, із шиї бджоли почало рости горіхове дерево! Виросло воно велике-превелике, плодів давало видимо-невидимо. Щороку збирали ми горіхи і продавали. Аж тут унадилася ворона на наш горіх. І почало дерево хиріти, сохнути. Якось батько взяв і кинув на ворону грудку землі.
А грудка й прилипла до дерева. І почала вона рости, рости і виросла в добре поле. Розвели .ми на тім полі виноградник. Як його доглядали, як його кохали! Удався в нас виноград на славу: грона сяяли на сонці, мов золоті, надійшла пора збирати виноград – рівелі. Та, на лихо, унадилась у виноград лисиця. Всі надії, всі труди марно пропали. Тоді я сказав собі: дай-но підстережу цю негідницю, впіймаю її, заб’ю до смерті. Сказано – зроблено.
Відшукав я хід, яким лисиця у виноградник пробиралась, сів поруч і чекаю, і ось чую, кроки чиїсь – шам, шам... У мене від страху аж жижки затрусилися. Тремчу, а сам думаю – от би спіймати! Дивлюсь – і насправді лисиця з’явилась. Як схопив я її за хвоста, та як почав шмагати лозиною, якою биків поганяють, Раз-два, раз-два! Так я її відшмагав – усю душу з неї витряс. І скільки разів періщив, стільки й листи з її пащі вилітали.
– Листи?! А що ж там було сказано, в листах отих? – здивувався безбородий шахрай.
– А те, що сироті – кренделі, а безбородому шахраєві вишкрібки.
І дісталися всі кренделі сироті.
* Тоне – вирита в землі піч.Додати комментар
Ваше им'я:
Ваш коментар:
код:   повторіть код: