ТЕКСТОВІ МАТЕРІАЛИ
ГОЛОВНА
АВТОРСЬКІ ВІРШІ
ЛIЧИЛКИ
АНЕКДОТИ
ВЕСЕЛІ ІСТОРІЇ
КАЗКИ НАРОДІВ СВІТУ
КАЗКИ УКРАЇНСЬКИХ АВТОРІВ
ЛЕГЕНДИ УКРАЇНИ
КАЗКИ АВТОРІВ СВІТУ
ЗАГАДКИ
ЦЕ ЦIКАВО
ПРИСЛІВ'Я ТА ПРИКАЗКИ
БАЙКИ
НАРОДНІ ПРИКМЕТИ
КОЛОМИЙКИ
РОЗВИВАЮЧІ КАРТИНКИ
РОЗМАЛЬОВКИ
ФЛЕШ-РОЗМАЛЬОВКИ
СТIНГАЗЕТИ
ТРАФАРЕТИ
ПРОПИСИ
РОЗВИВАЮЧI КАРТИНКИ
ЛАБИРИНТЫ
Щастя й нещастя
Щастя й нещастя

Давним-давно жив собі багатій. Був у нього наймит. Дев’ять років працював наймит у багатія, але й досі був у нього в боргу. Не мав бідняк ні худоби, ні навіть собаки.
Одного разу вночі, коли бідняк молотив хліб багатія, при світлі місяця побачив він двох хлопчаків, що збирали колоски й устромлювали їх у снопи, що пов’язав наймит. Коли хлопчаки підійшли до стогу сіна, за яким сховався бідняк, і були вже зовсім близько, він схопив їх.
– Хто ви такі? – запитав бідняк.
– Ми – щастя багатої людини,– відповіли хлопчаки.
– А в мене є щастя? – допитується бідняк.
– Нема в тебе щастя. У тебе є тільки нещастя,– відповідають йому діти.
– Як же мені позбавитися його? – знов питає бідняк.
– Коли закінчиш молотьбу, їдь до міста. Візьми з собою жінку і дітей. В місті трапиться так, що ти копатимеш колодязь. Там ти знайдеш дуже коштовний камінь. Покажи камінь ученим людям. Тоді й до тебе прийде щастя. І ще запам’ятай: коли збиратимешся вночі їхати до міста, побачиш своє нещастя. Воно сидітиме на печі й плакатиме. Візьми його, посади в бочку і закопай там, де ніхто не ходить. Тільки так позбавишся ти свого нещастя,– сказали хлопчаки.
Відпустив бідняк щастя багатія, а сам почав якомога швидше молотити зерно. Закінчивши роботу, почав збиратися до міста. Позичив у добрих людей коней, взяв чотирьох своїх синів, жінку і все своє майно. Сіли вони вночі на віз, а бідняк пішов замикати дім. Коли це чує, хтось плаче. Увійшов у дім і побачив голу дитину, що сиділа на печі й гірко плакала.
– Хто ти? – питає бідняк.
Малюк відповідає:
– Я – твоє нещастя. Я не хочу лишатися тут. Візьми мене з собою.
І дитина вхопилася в бідняка так, що той ніяк не міг від неї відчепитися. Тоді бідняк каже своєму нещастю:
– Гаразд, візьму тебе з собою. Але ти сховайся в бочку, щоб люди не побачили тебе, бо сміятимуться з мене, що я своє нещастя в місто везу.
Сіло нещастя в бочку, а бідняк накрив бочку кришкою і поклав на воза.
Коли під’їхали до міста, почало світати. Зупинив бідняк коней, зліз з воза. Під крутою горою біля плоского каменя вирив яму і поклав туди бочку з нещастям. Засипав яму землею, придавив плоским каменем і поїхав собі далі.
Приїхав бідняк у місто.
На базарі зустрів він людину, яка шукала робітника, щоб вирив їй колодязь.
– Візьми мене в робітники,– попрохав бідняк.– Нема вже чим нагодувати дітей. Скоро скінчаться гроші, що тоді нам робити з жінкою?
Поміркував багатій і погодився. Такий бідний не проситиме багато за свою працю.
Три дні працював бідняк. На четвертий відкопав великий камінь. Сховав бідняк камінь, а наступного дня показав його мудрецю. Уважно подивився мудрець на камінь і сказав:
– Це дуже коштовний камінь. Де ти його знайшов?
Бідняк усе йому і розповів. А незабаром на тому місці, де бідняк знайшов свій камінь, відкрили копальні. А бідняк уславився, розбагатів, навчив грамоти своїх дітей.
Почув про те, що сталося з його наймитом, багатій і дуже здивувався. Поїхав і він у місто, щоб розшукати колишнього свого наймита. Люди показали йому великий кам’яний будинок, де зараз мешкав з дружиною і дітьми бідняк. Зрадів колишній наймит, побачивши старого знайомого.
– Сюди, прошу, проходьте.
Сідайте, пригощайтеся,– запрошує він багатія.
Пригощається багатій м’ясом і вином, запитує:
– Як це ти розбагатів?
Бідняк і розповів йому все, як було. Позаздрив багатій бідняку і вирішив його провчити.
«Ну, стривай! Ось їхатиму я додому і дорогою випущу твоє нещастя. Нехай повертається назад до тебе»,– гадає багатій.
Сказано – зроблено. Розпитав багатій колишнього наймита, де знаходиться те місце, в якому він закопав своє нещастя. Довірливий бідняк і про це розповів багатію. Знайшов багатій високу гору і плоский камінь. Підняв той камінь, розкопав землю, вийняв бочку. Відкрив кришку і побачив нещастя.
– Іди до свого хазяїна,– каже він нещастю,– Твій хазяїн дуже розбагатів. Тобі буде добре в нього.
А нещастя бідної людини і відповідає:
– Ні, не піду я до свого колишнього хазяїна. Він знову жорстоко поведеться зі мною. Я краще з тобою зостануся.
Вчепилося нещастя у віз багатія і поїхало разом з ним додому. Від того часу щастя багатія що не збере багатства, а нещастя розтринькає його. Так і жив заздрісний багатій усе життя з щастям і нещастям. Одно збирало, а друге розтринькувало.Додати комментар
Ваше им'я:
Ваш коментар:
код:   повторіть код: