ТЕКСТОВІ МАТЕРІАЛИ
ГОЛОВНА
АВТОРСЬКІ ВІРШІ
ЛIЧИЛКИ
АНЕКДОТИ
ВЕСЕЛІ ІСТОРІЇ
КАЗКИ НАРОДІВ СВІТУ
КАЗКИ УКРАЇНСЬКИХ АВТОРІВ
ЛЕГЕНДИ УКРАЇНИ
КАЗКИ АВТОРІВ СВІТУ
ЗАГАДКИ
ЦЕ ЦIКАВО
ПРИСЛІВ'Я ТА ПРИКАЗКИ
БАЙКИ
НАРОДНІ ПРИКМЕТИ
КОЛОМИЙКИ
РОЗВИВАЮЧІ КАРТИНКИ
РОЗМАЛЬОВКИ
ФЛЕШ-РОЗМАЛЬОВКИ
СТIНГАЗЕТИ
ТРАФАРЕТИ
ПРОПИСИ
РОЗВИВАЮЧI КАРТИНКИ
ЛАБИРИНТЫ
Король Іоанн, кентерберійський абат і чабан
Король Іоанн, кентерберійський абат і чабан

За короля Іоанна жив у Кентербері абат. Жив він пишно та багато. Сто монахів щодня обідали з ним у трапезній монастиря, і повсюди його супроводжувало п’ятдесят лицарів у оксамитовому вбранні, прикрашеному золотими ланцюгами.
А король Іоанн просто не терпів, коли когось із його підданих шанували більше, ніж його самого. Якось він викликав кентерберійського абата до себе.
Абат, а разом з ним і вся його свита, постали перед королем. Король вийшов назустріч абату і мовив:
– Як поживаєш, святий отче? Чув, ти утримуєш ще пишніший двір, ніж я. Це принижує нашу королівську величність.
– Ваша величність, – відповідає абат, низько вклонившись, – усе, що я витрачаю, це дари благочестивих прочан нашому абатству. Благаю вашу світлість не гнівитися за те, що я витрачаю на наше абатство всі гроші, що належать нам.
– Е ні, шановний абате! – мовив король. – Усе, що у нашому славному королівстві, – все належить тільки нам. Ти не можеш утримувати такий пишний двір і ганьбити короля! Та я великодушний, і, якщо ти відповіси мені на три запитання, я збережу тобі життя і багатство.
– З великою радістю, ваша величність, – відповів абат, – наскільки вистачить мого бідного розуму.
– Скажи мені, – мовив король, – де середина землі? І скільки часу мені треба, щоб об’їхати навколо землі? І, нарешті, відгадай, що я думаю.
– Ваша величність, мабуть, жартує, – пробелькотів абат, не знаючи, як відповідати.
– Незабаром ти побачиш, що це не жарти, – сказав король. – Якщо до кінця тижня не відповіси на всі три запитання, позбудешся голови.
З важким серцем повертався абат додому. Найперше він заїхав до Оксфорда, гадаючи знайти там ученого мужа, котрий допоміг би відповісти на запитання короля. Та не знайшов і, опечалений, поїхав у Кентербері, щоб назавжди розпрощатися зі своїми монахами.
Дорогою він зустрів чабана.
– З поверненням, пане абат! – привітав його вірний чабан. – Які новини від нашого доброго короля Іоанна?
– Невтішні, сину мій, невтішні, – промовив абат і розповів, як прийняв його король.
– Не горюйте, пане абат, – втішав чабан. – Буває, що дурень розгадає те, чого не знає розумна людина. Замість вас у Лондон поїду я. Тільки позичте мені вашу рясу і пишну свиту.
– Та хіба ж ти зумієш відповісти на королівські запитання?
– Зможу! У вашій рясі з каптуром мене там ніхто не впізнає.
Що було абату робити? Довелося погодитись. Вбрався чабан у кращу рясу і в супроводі абатового почту вирушив до Лондона. Призначеного часу став перед королем Іоанном.
– Вітаю тебе, пане абат, – сказав король Іоанн чабанові, переодягненому в рясу абата. – Бачу, ти вже готовий відповідати.
– Так, ваша величність, – відповів чабан.
– Тоді скажи: де середина землі?
– Тут! – відповів чабан і вдарив об землю єпископським жезлом. – А якщо ваша величність не вірить, накажіть виміряти і тоді самі переконаєтесь.
– Дотепна відповідь. Ти, я бачу, веселун. А тепер відповідай на друге запитання: скільки часу мені треба, щоб об’їхати навколо землі?
– Якщо, ваша величність, зволите встати разом із сонцем і рушите слідом за ним до наступного сходу, то якраз встигнете об’їхати навколо землі.
Засміявся король, вдоволений відповіддю.
– А я й не знав, що так швидко. Ну, з цим покінчено. А тепер третє, і останнє, запитання: про що я зараз думаю?
– Це легко відгадати, ваша величність, – відповів чабан. – Ваша величність думає, що перед вами сам кентерберійський абат, але, як ви зараз переконаєтесь, – тут чабан відкинув з обличчя каптур, – це всього лише його скромний чабан, і він прийшов просити вас, аби ви простили і його, і абата.
Король розсміявся.
– Спритний ти хлопець і на розум вдатний. От моє королівське слово: кентерберійським абатом будеш ти.
– Ні, ваша величність, це неможливо, – заперечив чабан. – Я неписьменний.
– Ну, тоді за свій бистрий розум ти будеш одержувати від абата по шість червінців на тиждень. І передай абату, що я прощаю його!Додати комментар
Ваше им'я:
Ваш коментар:
код:   повторіть код: