ТЕКСТОВІ МАТЕРІАЛИ
ГОЛОВНА
АВТОРСЬКІ ВІРШІ
ЛIЧИЛКИ
АНЕКДОТИ
ВЕСЕЛІ ІСТОРІЇ
КАЗКИ НАРОДІВ СВІТУ
КАЗКИ УКРАЇНСЬКИХ АВТОРІВ
ЛЕГЕНДИ УКРАЇНИ
ЗАГАДКИ
ЦЕ ЦIКАВО
ПРИСЛІВ
БАЙКИ
НАРОДНІ ПРИКМЕТИ
КОЛОМИЙКИ
РОЗВИВАЮЧІ КАРТИНКИ
РОЗМАЛЬОВКИ
ФЛЕШ-РОЗМАЛЬОВКИ
СТIНГАЗЕТИ
ПРОПИСИ
Усього 1077 віршів
Нові


Вбити метелика, залетілу в будинок - до нещастя. Наші предки вважали, що у метеликів вселяються душі померлих людей, тому ставитися до цих комах слід було поважно, ні в якому разі не вбивати (щоб повторно не прирікати на страждання), а акуратно упіймати і випустити на волю.

***

Торкнеш жабу - будеш весь в бородавках. Згідно з результатами досліджень, шкіра деяких жаб, захищаються від ворогів, дійсно виділяє речовини, що викликають появу бородавок. Тому від близьких контактів з жабами дійсно краще утриматися.

***

Щоб від хвастощів не було неприємностей, треба постукати по дереву. Ця прикмета з'явилася у прадавні часи, коли люди вірили, що в стовбурах дерев живуть божества (наприклад, дуб шанувався оселею Перуна-громовержця), і щоб заручитися їхньою допомогою і підтримкою, наші предки розкаювалися у вчинених гріхах і потім торкалися до стовбура дерева. Пізніше, коли сенс обряду був частково втрачений, постукуванням по дереву просто заглушався голос хваставшего або хвалившего кого-небудь людини.

***

Слід врахувати, що даний спосіб позбутися від пристріту, в деяких країнах використовувати не так-то просто. Наприклад, в Англії стукати по дереву, покритого лаком або фарбою, вважають марним. Та й не будь-яке дерево підійде для цієї цілі - наприклад, до осики (здавна вважалася деревом руйнування) за допомогою звертатися не слід.

***

З приходом християнства ця прикмета не лише не була скасована, але і отримала нове пояснення - благотворний вплив дерева асоціювалося з чудесною силою Животворящого Хреста. Залишилася і мала місце у віруваннях язичників неприязнь до осики, яка тепер отримала інше пояснення - саме на цьому дереві повісився Юда.

***

Горобину біля свого будинку рубати - до хвороби або смерті одного з домочадців.По-перше, дана прикмета, як і попередня - відгомін язичницьких вірувань про те, що в деревах живуть духи, які, якщо людина зруйнує їх житло (зрубає дерево), цілком можуть прогніватися, і накликати на нього і його сім'ю безліч бід. По-друге, слід врахувати, що ягоди горобини використовувалися в народній медицині як потогінний, сечогінний, кровоспинний, в'яжучий засіб, а також застосовувалися для лікування гастриту, анемії, гіпертонії, цинги, авітамінозу, атонії шлунка і т.д. Тому, зрубавши горобину, людина фактично позбавляв сам себе багатофункціонального природного ліки, що цілком могло згубно позначитися на стані здоров'я і того, хто зрубав дерево, і будь-якого з його родичів.

***

Грішно яблука до Спаса яблучного. Спочатку ця заборона стосувалася лише тих людей, у яких померли діти - вважалося, що збережені на дереві до певного часу плоди стають їжею мешканців загробного світу. Лише трохи пізніше згадана прикмета стала стосуватися всіх без винятку. Існує й побутове пояснення таких обмежень - до яблучного Спаса (тобто до 19 серпня) яблука в більшості своїй просто не встигають досягти потрібного ступеня зрілості, і, отже, людина (а особливо дитина) наевшийся в цей час незрілих фруктів, ризикує пережити серйозний розлад шлунку.

***

Якщо до Іванова дня жінка їсть ягоди - діти у неї вмирати будуть. До Іванова дня (23 червня) не так вже багато зрілих ягід, і, щоб зберегти здоров'я, від їх вживання краще утриматися.

***

Небезпечно біля блекоти спати - можна не прокинутися. Чисто практичний рада. Адже як вживання блекоти, так і тривале вдихання її запаху може призвести до розладу психіки, галюцинацій, а то й до летального результату.

***

Хто мигдаль любить - той і дружину любить. Коноплі чоловікові любити - бездітному бути. Обидві ці прикмети ґрунтуються на досвіді багаторічного спостереження за тим, як різні продукти харчування впливають на чоловічий організм. Сучасні дослідження підтверджують, що вживання в їжу мигдалю (як і інших горіхів) дійсно може збільшити потенцію, а пристрасть до коноплі (надає на організм людини ще й наркотичну дію) здатне привести до часткової або повної втрати чоловічої сили.

***

Щоб гадюка не вкусила, вирушаючи в ліс, треба покласти у взуття квітка вероніки.Запах вероніки (зміїної трави) дійсно здатний відлякати змій.

***

Знайдений квітка бузку з 5 пелюстками обов'язково треба з'їсти - тоді супроводжуватиме щастя й удача. У народній медицині бузок використовується досить широко - з допомогою відварів з квітів і листя цієї рослини лікують гнійні рани, забиття, ревматизм, подагру, малярію, пропасницю, запальні захворювання нирок і т.д. Тому прийом в їжу квітів бузку в невеликих дозах (адже квіти з 5 пелюстками зустрічаються не так вже часто) дуже корисно для здоров'я.

***