ТЕКСТОВІ МАТЕРІАЛИ
ГОЛОВНА
АВТОРСЬКІ ВІРШІ
ЛIЧИЛКИ
АНЕКДОТИ
ВЕСЕЛІ ІСТОРІЇ
КАЗКИ НАРОДІВ СВІТУ
КАЗКИ УКРАЇНСЬКИХ АВТОРІВ
ЛЕГЕНДИ УКРАЇНИ
ЗАГАДКИ
ЦЕ ЦIКАВО
ПРИСЛІВ
БАЙКИ
НАРОДНІ ПРИКМЕТИ
КОЛОМИЙКИ
РОЗВИВАЮЧІ КАРТИНКИ
РОЗМАЛЬОВКИ
ФЛЕШ-РОЗМАЛЬОВКИ
СТIНГАЗЕТИ
ПРОПИСИ
Усього 1077 віршів
Нові


Якщо шкаралупу яйця залишити у дворі - людина може захворіти лихоманкою. З викинутої у воду яєчної шкаралупи русалки роблять собі кораблики, що не обіцяє смертному нічого хорошого. Вищезазначені прикмети в основі своїй мають суто практичні міркування: шкаралупу яєць, залишену у дворі, можуть склювати кури, а викинуту в воду - качки. Пристрасть до даного страви, домашні птахи згодом починають расклевывать цілі яйця, що призводить до чималих збитків у господарстві.

***

М'ясо теляти є гріх. Обмеження, відбите в приймете, з'явилося, швидше за все, у сільській місцевості. Справа в тому, що дояться корови краще, коли поруч з ними телята. Отже, якщо господарі бажають отримувати більше молока - телят вони повинні берегти.

***

Якщо господиня корови вийде на пасовище до своєї улюблениці - надій молока буде більше. Дійсно, поява люблячої господині на пасовище позитивно позначається на фізичному стані тварини, в результаті чого кількість молока може зрости.

***

Стучащая у вікно птах - небудь до доброї звістки, або до нещастя. У давні часи люди вірили, що у птахів (крім ворон і галок) вселялися душі померлих, і, якщо вони билися у вікно (в деяких випадках позиционирующееся як якийсь канал зв'язку між світом живих і світом мертвих; через вікно виносили на вулицю немовлят, померлих нехрещеними і т.д.) - вважалося, що померлі хочуть про щось повідомити живуть родичів. Найчастіше при цьому новини очікувалися хороші, про нещастя ж попереджала птах, що влетіла в будинок.

***

Ластівку вбити - до невдачі в господарських справах. Люди давно примітили, що ластівки селяться тільки в здоровому, сухому місці. Тому дбайливі господарі, побачивши гніздо цієї пташки, раділи тому, що ластівка оселилася саме під дахом їх будинку, підтвердивши тим самим його цілісність і чистоту. Якщо ж птах з якої-небудь причини покидала гніздо - це означало, що з будинком щось не в порядку. Можна сказати, що ластівка служила своєрідним індикатором стану житла, тому її вбивство і руйнування гнізда вважалося гріхом, і обіцяв господарю безліч неприємностей.

***

Лелека покинув гніздо на даху, миші (таргани) тікають з дому - до швидкого пожежі.Птахи, тварини (особливо миші і комахи, що володіють досить сильною інтуїцією, здатні передчувати біду, що загрожує дому, і завчасно залишити небезпечне місце.

***

Мурахи в будинок приносять добро. Ця прикмета сформувалася під впливом багатьох факторів: чисельності мурах асоціювалася з кількістю добра, яке вони повинні були принести в будинок; позитивні якості, якими володіли ці комахи (працьовитість, згуртованість, взаємоповага і взаємодопомога), на думку наших предків, передавалися людям, в будинку яких оселилися ці комахи. З побутової точки зору дана прикмета пояснюється просто: по-перше, мурахи були відображенням добробуту будинку (там, де продуктів мало, ці комахи навряд чи з'являться), по-друге, сприяли впорядкуванню, підбираючи потрапили на підлогу крихти.

***

Кінь спотикається - до невдач. По-перше, кінь, яку наші предки вважали священним обережным тваринам, своїм станом відображала рівень добробуту хазяїна та його справ (як на містичному, так і на чисто побутовому рівні). Вважалося, що це чуйне і обережна тварина цілком здатне передчувати неприємності і невдачі, що загрожують його власнику, і відобразити їх у своїй поведінці. По-друге, спотикаються найчастіше ослаблені або хворі коні, які, швидше за все, не здатні повною мірою виконувати свої функції, тим самим породжуючи чималі збитки в селянському господарстві.

***

Кого миша вкусить - того неприємностей та бід не уникнути. Не секрет, що гризуни (зокрема миші і щури) є переносниками багатьох важких інфекційних хвороб (наприклад, чуми), тому наслідки їх укусу можуть дуже негативно позначитися на здоров'ї людини і добробут всієї родини, якщо доведеться лікувати укушеного.

***

В супі муха - до подарунка. Доїдати те, що гризла миша - мати міцні зуби. Обидві ознаки мають одне пояснення на побутовому рівні: наші економні предки не могли дозволити собі просто викинути злегка пошкоджені гризунами продукти або ж вилити суп з-за потрапила в неї мухи. Саме тому і були створені заспокійливі пояснення-обіцянки, що дозволяють людям перемогти гидливість заради обіцяного прикметою подарунка або зміцнення зубів.

***

Муху поховати - в будинку мухам не бути. Наші предки вважали, що до початку Бабиного літа (кінець серпня - початок вересня) вбивати мух не можна, оскільки це дійство призведе лише до збільшення чисельності цих комах. А ось в період міжсезоння прийнято було проводити символічний обряд похорону мух, після якого вони повинні були повывестись. Насправді саме в цей період мухи засинають на зиму, тому їх чисельність поступово скорочується і сходить на немає. Обряд на цей процес ніяк не впливає.

***

Божу корівку вбивати - біду накликати. На думку дослідників, походження цього забобону пояснити досить просто: вищезгадане комаха приносить чималу користь у господарстві, оскільки знищує тлю (яка у всі часи і була справжньою бідою для селян).

***