ТЕКСТОВІ МАТЕРІАЛИ
ГОЛОВНА
АВТОРСЬКІ ВІРШІ
ЛIЧИЛКИ
АНЕКДОТИ
ВЕСЕЛІ ІСТОРІЇ
КАЗКИ НАРОДІВ СВІТУ
КАЗКИ УКРАЇНСЬКИХ АВТОРІВ
ЛЕГЕНДИ УКРАЇНИ
КАЗКИ АВТОРІВ СВІТУ
ЗАГАДКИ
ЦЕ ЦIКАВО
ПРИСЛІВ'Я ТА ПРИКАЗКИ
БАЙКИ
НАРОДНІ ПРИКМЕТИ
КОЛОМИЙКИ
РОЗВИВАЮЧІ КАРТИНКИ
РОЗМАЛЬОВКИ
ФЛЕШ-РОЗМАЛЬОВКИ
СТIНГАЗЕТИ
ТРАФАРЕТИ
ПРОПИСИ
РОЗВИВАЮЧI КАРТИНКИ
Усього 1077 віршів
Прикмети про рослинах і тварин


Кого миша вкусить - того неприємностей та бід не уникнути. Не секрет, що гризуни (зокрема миші і щури) є переносниками багатьох важких інфекційних хвороб (наприклад, чуми), тому наслідки їх укусу можуть дуже негативно позначитися на здоров'ї людини і добробут всієї родини, якщо доведеться лікувати укушеного.

***

В супі муха - до подарунка. Доїдати те, що гризла миша - мати міцні зуби. Обидві ознаки мають одне пояснення на побутовому рівні: наші економні предки не могли дозволити собі просто викинути злегка пошкоджені гризунами продукти або ж вилити суп з-за потрапила в неї мухи. Саме тому і були створені заспокійливі пояснення-обіцянки, що дозволяють людям перемогти гидливість заради обіцяного прикметою подарунка або зміцнення зубів.

***

Муху поховати - в будинку мухам не бути. Наші предки вважали, що до початку Бабиного літа (кінець серпня - початок вересня) вбивати мух не можна, оскільки це дійство призведе лише до збільшення чисельності цих комах. А ось в період міжсезоння прийнято було проводити символічний обряд похорону мух, після якого вони повинні були повывестись. Насправді саме в цей період мухи засинають на зиму, тому їх чисельність поступово скорочується і сходить на немає. Обряд на цей процес ніяк не впливає.

***

Божу корівку вбивати - біду накликати. На думку дослідників, походження цього забобону пояснити досить просто: вищезгадане комаха приносить чималу користь у господарстві, оскільки знищує тлю (яка у всі часи і була справжньою бідою для селян).

***

Вбити метелика, залетілу в будинок - до нещастя. Наші предки вважали, що у метеликів вселяються душі померлих людей, тому ставитися до цих комах слід було поважно, ні в якому разі не вбивати (щоб повторно не прирікати на страждання), а акуратно упіймати і випустити на волю.

***

Торкнеш жабу - будеш весь в бородавках. Згідно з результатами досліджень, шкіра деяких жаб, захищаються від ворогів, дійсно виділяє речовини, що викликають появу бородавок. Тому від близьких контактів з жабами дійсно краще утриматися.

***

Щоб від хвастощів не було неприємностей, треба постукати по дереву. Ця прикмета з'явилася у прадавні часи, коли люди вірили, що в стовбурах дерев живуть божества (наприклад, дуб шанувався оселею Перуна-громовержця), і щоб заручитися їхньою допомогою і підтримкою, наші предки розкаювалися у вчинених гріхах і потім торкалися до стовбура дерева. Пізніше, коли сенс обряду був частково втрачений, постукуванням по дереву просто заглушався голос хваставшего або хвалившего кого-небудь людини.

***

Слід врахувати, що даний спосіб позбутися від пристріту, в деяких країнах використовувати не так-то просто. Наприклад, в Англії стукати по дереву, покритого лаком або фарбою, вважають марним. Та й не будь-яке дерево підійде для цієї цілі - наприклад, до осики (здавна вважалася деревом руйнування) за допомогою звертатися не слід.

***

З приходом християнства ця прикмета не лише не була скасована, але і отримала нове пояснення - благотворний вплив дерева асоціювалося з чудесною силою Животворящого Хреста. Залишилася і мала місце у віруваннях язичників неприязнь до осики, яка тепер отримала інше пояснення - саме на цьому дереві повісився Юда.

***

Горобину біля свого будинку рубати - до хвороби або смерті одного з домочадців.По-перше, дана прикмета, як і попередня - відгомін язичницьких вірувань про те, що в деревах живуть духи, які, якщо людина зруйнує їх житло (зрубає дерево), цілком можуть прогніватися, і накликати на нього і його сім'ю безліч бід. По-друге, слід врахувати, що ягоди горобини використовувалися в народній медицині як потогінний, сечогінний, кровоспинний, в'яжучий засіб, а також застосовувалися для лікування гастриту, анемії, гіпертонії, цинги, авітамінозу, атонії шлунка і т.д. Тому, зрубавши горобину, людина фактично позбавляв сам себе багатофункціонального природного ліки, що цілком могло згубно позначитися на стані здоров'я і того, хто зрубав дерево, і будь-якого з його родичів.

***

Грішно яблука до Спаса яблучного. Спочатку ця заборона стосувалася лише тих людей, у яких померли діти - вважалося, що збережені на дереві до певного часу плоди стають їжею мешканців загробного світу. Лише трохи пізніше згадана прикмета стала стосуватися всіх без винятку. Існує й побутове пояснення таких обмежень - до яблучного Спаса (тобто до 19 серпня) яблука в більшості своїй просто не встигають досягти потрібного ступеня зрілості, і, отже, людина (а особливо дитина) наевшийся в цей час незрілих фруктів, ризикує пережити серйозний розлад шлунку.

***

Якщо до Іванова дня жінка їсть ягоди - діти у неї вмирати будуть. До Іванова дня (23 червня) не так вже багато зрілих ягід, і, щоб зберегти здоров'я, від їх вживання краще утриматися.

***